Qeveria do të rishikojë përfitimin e burimeve të rinovueshme në rënie në 2020

I rinovueshëm

Nuk është lajm që qeveria ndryshon rregullat e lojës, ministrinë e energjisë jo i vullnetshëm për të ruajtur nivelin aktual të asaj që njihet si 'përfitim i arsyeshëm'në fund të së parës periudha rregulluese 2014-2019 që vendosi reformën elektrike të José Manuel Soria.

Ekzekutivi u referohet punëdhënësve të ndryshëm të sektorit do të veprojë për vitin 2020 në mënyrë që interesi që paguan aktualisht për impiantet, të cilat tashmë përfaqësonin një prerje të fortë të primeve të kryera më parë për investitorët, të ulen me 7,38% për investimin e bërë, siç konfirmohet nga disa burime pranë qeverisë.

Rregulloret e krijuara në 2013 përfitimi i lidhur të termocentraleve të gjelbërta ndaj detyrimit të Thesarit në 10 vjet plus 300 pikë bazë. Kështu, interesi u përcaktua në 7,38%. Në fund të vitit 2019, ju mund të rishikoni parametrat e shpërblimit, vlerën që sillet rreth asaj që krijojnë një kthim të arsyeshëm.

turbinë me erë

Për fat të keq, Ekzekutivi do të rishikojë vlerën e obligacionit, por nuk është i gatshëm të modifikojë diferencën prej tre pikësh përqindje siç kërkohet nga sektori për të qëndruar ashtu siç ka qenë deri më tani, gjë që çon investitorët e rinovueshëm te një tjetër zbritje e re të përfitimit.

Për më tepër, ajo nuk dëshiron të modifikojë dekretin mbretëror që parandalon këto investime nga para vitit 2010 të varen nga çmimi i bonove sovrane para vitit 2020.

Për rishikimin e ardhshëm të shpërblimit të impianteve të rinovueshme, Ekzekutivi duhet të shtojë një diferencë në çmimin mesatar të obligacionit gjatë 24 muaj para majit 2019. Nëse Qeveria mban këtë diferencë në 300 pikë, askush në sektor nuk është në dijeni se përfitimi i saj që nga viti 2020 përballet me një ulje të re.

Duke pasur parasysh përfitimin e ulët të borxhit spanjoll, parashikimet më të mira të bëra nga ekspertët financiarë vlerësojnë se bonus mbi 2% (që do të thotë një rënie prej më shumë se dy pikë përqindjeje të përfitimit midis asaj të dhënë në 2014 dhe asaj që do të jetë nga 2020).

Aktualisht, interesi për obligacionin spanjoll qëndron në 1,3%. Që nga viti 2014, ekspertët tashmë parashikuan një rënie të ndjeshme të tij, duke pasur parasysh të fortët interesi bie falë blerjeve masive të borxhit nga BQE.

Sipas shoqatave të ndryshme dhe kompanive të energjisë së rinovueshme, nëse rentabiliteti i arsyeshëm i projekteve rishikohet në rënie në fund të vitit 2019, sektori mund të jetë në një "Pranë falimentimit".

Kaliforni

Nëse kjo prerje e re konfirmohet, ata që janë përgjegjës për punëdhënësit e ndryshëm sigurojnë që problemet financiare do të intensifikohen, zvarritur nga shumë prej impianteve që janë ndërtuar me një përqindje shumë të lartë të kredisë bankare. Sipas llogaritjeve bankare, ka më shumë se 40.000 milion e kryer në këtë lloj investimesh të energjisë së rinovueshme me subjekte të ndryshme financiare.

Prerja e supozuar e re do të ndikonte rreth 20.000 megavat të energjisë së instaluar të teknologjive të ndryshme (fotovoltaike, era, termike diellore, etj.) në fund të dekadës së fundit, nën premtimin e një kontrata e shpërblimit të qeverisë për 25 vjet.

Reforma e zbatuar nga ish-ministri Soria (Me shoqërinë në Panama), vuri disa kushtet standarde të shpërblehen të gjitha bimët që hynë brenda regjimit specifik. Fatkeqësisht, shumë inxhinierë theksojnë se këto kushte nuk ndodhin në shumicën e impianteve, kështu që supozohet 'përfitimi i arsyeshëm'nuk arrin shifrën e premtuar prej 7,38%.

“Nëse ata e ulin pagën e tyre edhe më shumë, do të ketë bimë që ata nuk do të jenë në gjendje të lëvizin tutje dhe planet e tyre të biznesit do të hidhen në erë ”, thonë disa ekspertë me njohuri të biznesit fotovoltaik në Spanjë. 'Problemi mund të shtrihet përtej bankave, pasi pas gjithë këtyre viteve bankat që grumbullojnë aktive problematike të këtij lloji mund të kenë filluar hiqi ato nga bilanci i tyre », për të zvogëluar kërkesat për kapital të kërkuara nga këto lloje të kredive.

Kjo përfitim i ri ulet në burimet e ripërtëritshme do të shtonte karburant në provat e ndryshme që janë duke u zhvilluar. Mos harroni se kohët e fundit ICSID dënoi Spanjën përpara pretendimit të një investitori ndërkombëtar, për shkurtimet e njëpasnjëshme dhe të përsëritura të pagave në impiantet e saj.

Nëse përfitueshmëria rishikohet në rënie në vitin 2020, investitorët do të kishin një arsye më shumë për të raportuar situatën e tyre para drejtësisë. Në përpjekje për të shmangur më shumë probleme, ka edhe avokatë shtetërorë që do të rekomandonin që profitabiliteti të ruhet në nivelin aktual, diçka që sot nuk kalon nëpër planet e Ministrit Nadal. Burime të tjera sigurojnë që nëse përfitimi ulet nga 7,38% aktual, kërkesat do të bien përsëri shi kundër qeverisë së Mariano Rajoy.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.