Qelizat fotovoltaike në bojë me llak

Qelizat fotovoltaike

Aktualisht, prodhimi i pushtet diellor zakonisht kërkon instalime të shtrenjta dhe jopraktike. Po sikur a Pintura a mund t'i ndryshonit faktet? Pas këtij përparimi në fushën e energjisë së gjelbër, ekziston një teknikë që lejon të zbatohet qelizë fotovoltaike gati në të gjitha llojet e sipërfaqeve.

Studiuesit në Universitetin e Sheffield, në Mbretërinë e Bashkuar, janë zhvilluar qelizë fotovoltaike Ato mund të aplikohen si një bojë me spërkatje. Prandaj, do të ishte e mundur në teori, të transformohej një gamë e tërë e produkteve dhe sipërfaqeve në gjeneratorë të energjisë. Ideja e paneleve diellorë fleksibël nuk është e re, por duhet kohë për t’u materializuar.

Kjo pista e re sjell një avantazh tjetër: Coste prodhimi është më pak. Ndërsa qelizat diellore zakonisht përbëhen nga materiale që kërkojnë shumë energji për t'u prodhuar (posaçërisht silic), përdorimi i perovskite (një mineral i bollshëm në Tokë) do të duhej shumë më pak.

L qelizë Ato do të zbatoheshin përmes një metode që i ngjan asaj të pikturimit të një makine ose një shtypshkronje grafike: spërkatës që do të përhapnin disa shtresa. Shpenzimet do të kontrolloheshin më mirë. Koncepti mund të përshtatet lehtësisht me një prodhim në seri dhe të bëhet diçka më e arritshme.

Zëvendësimi i shtresës thithëse të dritë, thelbësore në të gjitha qelizë fotovoltaike, për një perovskit në formën e bojës me llak, studiuesit gjithashtu kanë përmirësuar Performanca energjik


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.