Pyllëzimi

pyllëzimi i pyjeve

Ashtu siç është procesi i shpyllëzimit me të cilin humbet masa pyjore, kemi edhe atë pyllëzimi. Është procesi i mbjelljes së pemëve në mënyrë që një plantacion tregtar të mund të krijohet ose të zbutet dëmi ekologjik që i është bërë një pylli natyror. Normalisht ky pyllëzim kalon në një proces rehabilitimi dhe restaurimi të një zone natyrore.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për pyllëzimin, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

Çfarë është pyllëzimi

Mbjell pemë

Pyllëzimi nënkupton mbjelljen e pemëve në zona që fillimisht ishin pa pemë ose të shpyllëzuara. Në rastin e fundit quhen veçanërisht aktivitetet e pyllëzimit ripyllëzimi, pra zëvendësimi i pyjeve ose i pyjeve të humburaËshtë një aktivitet në shkallë të gjerë dhe është e nevojshme të kuptohen kushtet klimatike dhe tokësore (tokësore) të zonës që do të pyllizohet. Është gjithashtu e rëndësishme të kuptohen kërkesat biologjike të specieve që do të përdoren për pyllëzim.

Ndër llojet e pyllëzimeve, objektivi kryesor i plantacioneve tregtare është ekonomia, e ndjekur nga restaurimi dhe restaurimi i pyjeve. Në restaurim, qëllimi kryesor është i përzier (prodhimi dhe ekologjia), ndërsa në restaurim, është thjesht ekologjike. Fjala pyllëzim nënkupton aktin e krijimit të një pylli (pylli). Në çdo rast, i thjeshtuar në formën më të thjeshtë, është akti i krijimit ose zëvendësimit të pyjeve në një zonë të caktuar.

Mund të jetë një zonë që nuk ka pasur kurrë një pyll, ose një zonë që nuk kishte një pyll deri vonë. Elementi i parë që duhet marrë parasysh është objektivi kryesor i pyllëzimi, i cili mund të jetë komercial, i përzier ose ekologjik. Sepse në çdo rast teknikat e pyllëzimit dhe më pas menaxhimi i sipërfaqeve pyjore janë të ndryshme.

Faktorët që duhen marrë parasysh

ripyllëzimi i pemëve

Rasti më i thjeshtë është ngritja e plantacioneve pyjore komerciale sepse ato përfshijnë një numër të vogël speciesh. Edhe pse kushtet për të rivendosur pyjet natyrore ia vlen të menaxhohen më shumë specie dhe variabla. Në plantacionet tregtare, objektivi kryesor është prodhimi i drurit dhe derivateve, ndërsa restaurimi po rikthen karakteristikat ekologjike dhe shërbimet e ekosistemit. Prandaj, sa më kompleks të jetë pylli primar, aq më kompleks është restaurimi.

Në çdo rast, pyllëzimi në një zonë duhet së pari të marrë parasysh klimën, kushtet e tokës dhe furnizimin me ujë në zonë. Këta faktorë duhet të lidhen me kërkesat biologjike të specieve për t'u përfshirë në pyllëzim.

Nga ana tjetër, duhet theksuar se njerëzve mund t'u kërkohet të japin grante. Kjo përfshin zëvendësimin e ujit dhe faktorëve të tjerë, përmirësimin e strukturës së tokës përmes bujqësisë, plehërimin dhe parandalimin e dëmtuesve dhe sëmundjeve.

Përveç kësaj, në varësi të llojit të pyllëzimit, disa detyra të mirëmbajtjes dhe menaxhimit të përgjithshëm të plantacioneve. Nga ana tjetër, duhet të merren parasysh faktorë të tjerë, si transporti, aksesi dhe shërbime të tjera, veçanërisht nëse zona që do të ripyllizohet ka një funksion produktiv.

Teknikat kryesore të pyllëzimit

pyllëzimi

Teknikat e pyllëzimit janë të ndryshme dhe ndryshojnë sipas llojeve specifike të pyllëzimit dhe kërkesave të specieve që do të mbillen. Megjithatë, duke folur në përgjithësi, është i nevojshëm studimi i kushteve klimatike, tokësore dhe hidrologjike të zonës. Pastaj zgjidhni speciet për pyllëzim.

Më pas krijohet një fidanishte ku shumohen speciet e përzgjedhura. Çdo specie mund të kërkojë kushte specifike teknike dhe mjedisore për të mbirë dhe vendosur në një fidanishte. Fidanishtja duhet të garantojë numrin e individëve të kërkuar për njësi të sipërfaqes së mbjelljes. Me fjalë të tjera, numri i individëve në çdo specie është dendësia e përcaktuar e mbjelljes.

Kjo dendësi varet nga karakteristikat e specieve dhe qëllimi i pyllëzimit. Për shembull, në restaurimin ekologjik, është e rëndësishme të lejohen pemët të zhvillohen natyrshëm sipas potencialit të tyre. Në disa plantacione tregtare, Mund të jetë me interes të rritet më tej gjatësia dhe të zvogëlohet diametri i trungut. Në këtë rast, pemët do të mbillen më afër njëri-tjetrit.

Nëse qëllimi është rivendosja e pyjeve të virgjër (restaurimi ekologjik), merrni parasysh teknikat e menaxhimit të trashëgimisë. Ai përpiqet të imitojë procesin natyror të restaurimit të pyjeve në vazhdimësinë e tij bimore. Në këtë mënyrë, së pari krijoni specie pioniere që mund t'i rezistojnë rrezatimit më të madh diellor dhe vendosni bazat për specie të tjera më kërkuese. Pastaj vendosni speciet e mëposhtme në vazhdimësi natyrore, dhe kështu me radhë, derisa të arrihet ekuilibri origjinal.

Llojet e pyllëzimit

Llojet e pyllëzimit janë në fakt shumë të ndryshme, sepse çdo specie apo kombinim speciesh ka kërkesat e veta. Sidoqoftë, në përgjithësi, ekzistojnë pesë lloje që mund të merren parasysh.

Plantacion pyjor komercial

Është një plantacion klasik pyjor që prodhon dru dhe derivate, nga një ose më shumë lloje pemësh. Prandaj, megjithëse pyjet e mbjella përfshijnë më shumë se një specie, çdo zonë pyjore ose tokë pyjore është e vetëm një specie (vetëm një specie).

Një shembull tipik i pyllëzimeve të tilla është Pylli Uverito në Mesa de Guanipa në Venezuelën lindore. Fillimisht ishte pëlhura më e madhe pyjore artificiale në botë, me një sipërfaqe plantacioni prej 600.000 hektarësh me pishë Karaibe (Pinus caribaea).

Toka që ai ndërton është një savanë djerrë pa pyje më parë. Nga ana tjetër është futur specia e përdorur (nuk është karakteristikë tipike e zonës), pra është një plantacion artificial.

Agropylltaria dhe sistemet e agropylltarisë

Një tjetër lloj pyllëzimi që përdoret edhe për qëllime të rëndësishme ekonomike është agropylltaria ose sistemet e agropylltarisë dhe blegtorisë. Në rastin e parë, pyllëzimi kombinohet me bishtajoret ose kulturat e misrit, pavarësisht nëse ka pasur pyll më parë.

Në bujqësi, pylltari dhe blegtori, mbjellja e pemëve, kulturat vjetore ose kullotat dhe rritja e bagëtive janë plotësuese me njëra-tjetrën.

Pyjet e mbjella për qëllime mjedisore dhe rekreative

Në disa raste, ngritja e plantacioneve nuk është për prodhim pyjor, por për mjedisin. Një shembull i qëllimeve rekreative është Central Park në Nju Jork, i cili Duket si një pyll natyror në disa zona, por është projektuar me qëllim.

Një shembull tjetër, në këtë rast, për qëllime të mbrojtjes së mjedisit, është Muri i Madh i Gjelbër i Kinës. Ky është projekti më i madh i pyllëzimit në botë, me qëllim që të arrijë afërsisht 2.250 kilometra katrorë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për pyllëzimin dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.