Punime dimërore për fëmijë me materiale të ricikluara

vepra artizanale dimërore

Dimri është koha e vitit kur kalojmë më shumë kohë në shtëpi. Qoftë për shkak se jashtë është shumë ftohtë, kemi ftohur ose errësohet më herët, shtëpia jonë qëndron më gjatë. Prandaj, është koha më e mirë për të mësuar se si të veproni vepra artizanale dimërore për fëmijë me materiale të ricikluara. Ideja me këtë është që të kemi një dekorim të mirë sezonal sipas kohës por duke përfituar nga materialet e përdorura tashmë dhe duke i ricikluar ato një jetë të dobishme.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar disa nga punimet më të mira të dimrit për fëmijë me materiale të ricikluara.

Punime dimërore për fëmijë me materiale të ricikluara

Burrë dëbore me pjatë të disponueshme

vepra artizanale dimërore për fëmijë me elementë të ricikluar

Ka shumë vepra artizanale që mund të bëni me pjata njëpërdorimshe, por kjo kukull është padyshim një nga kukullat më argëtuese dhe më dekorative të dimrit. Gjithashtu, Nëse bëni shumë kukulla, mund t'i vendosni edhe si kurorë.

material

 • Kartona të ndryshme të disponueshme
 • shirit ngjites
 • Karton dhe letër me ngjyrë
 • 2 sy në lëvizje
 • Ngjitës dhe gërshërë

Si për të bërë atë

 • Së pari, merrni dy pjata të disponueshme, një me fytyrë poshtë dhe një me drejtim lart.
 • Lidhni katër shirita shiriti maskues në pjesën e pasme për ta mbajtur tabelën së bashku.
 • Përdorni gërshërë për të prerë karton dhe letër me ngjyrë për të bërë butona letre, hundë, dorashka, shalle dhe çizme.
 • Në fund, kur të keni gati prerjet tuaja, ngjitini ato në pjesën e përparme të pjatës. Kini kujdes me çizmet dhe dorezat pasi ato duhet të ngjiten në pjesën e pasme për një përshtatje më të mirë.

Burrë dëbore me rolin e një kek i vockël

Me këtë zanat do të krijoni një kolazh shumë të thjeshtë por dekorativ për mbushni me ngjyra muret e shtëpisë tuaj gjatë dimrit.

material

 • karton blu e lehtë
 • Kuti për kek me letër të bardhë
 • copëza letre
 • Pëlhurë e printuar ose me ngjyrë
 • buton
 • Ngjitës dhe gërshërë

Si për të bërë atë

 • Ngjitni kutitë e keksit në letrën e ndërtimit blu, njëra mbi tjetrën.
 • Me letër dhe pëlhurë, prisni një hundë, një gojë, një shall dhe dy krahë për kukullën.
 • Përdorni butonat për të ngjitur sy, faqe dhe pulovra të rreme.
 • Ju mund të përdorni butona të bardhë për të simuluar flokët e borës në një sfond kartoni.

Burrë dëbore i ricikluar me gota vezë kartoni

Këta burrë dëbore të vegjël 3D janë krijime shumë origjinale që Mund ta bëni dhuratë ose ta përdorni si dekor në shtëpi. Prandaj, është më mirë të përdorni kupat e vezëve dhe të bëni një shtesë. Përveç kësaj, fëmijët do të kenë një kohë të mirë.

material

 • kartoni me vezë të bardhë
 • Ngjyra të bardha dhe ngjyra të tjera
 • Shënues i zi
 • palë pastrues tubash
 • pompon portokalli
 • Rrip i kuq
 • Një palë sy në lëvizje
 • ngjitës, gërshërë

Si për të bërë atë

 • Pritini çdo pjesë të kartonit të vezëve, vendosni njërën anë lart dhe tjetrën poshtë dhe ngjiteni siç tregohet.
 • Lyeni të gjithë kukullën me ngjyrë të bardhë, përveç kapelës, të cilën duhet ta lyeni me ngjyrën që keni zgjedhur.
 • Instaloni një pastrues tubash si krah.
 • Ngjitni pompon portokalli për hundën dhe shiritin e kuq për shallin.
 • Ngjitni sytë në lëvizje dhe vizatoni një buzëqeshje dhe një buton me një shënues.

burrë dëbore prej kartoni

burrë dëbore prej kartoni

Ju mund të keni vënë re se letra higjienike ose tubat e letrës së kuzhinës janë të shkëlqyera për vepra artizanale. Prandaj, Ndërtimi i një burrë dëbore me materiale të ricikluara është gjithashtu një mundësi e shkëlqyer.

material

 • Tub kartoni
 • Letër të bardhë
 • karton portokalli
 • indet e kuqe
 • fjongo e hollë e kuqe
 • letër ambalazhi argjendi
 • nja dy shkopinj
 • Shënues i zi
 • Ngjitës dhe gërshërë

Si për të bërë atë

 • Mbulojeni tubin e kartonit me letër të bardhë.
 • Përdorni një shënues të zi për të vizatuar sytë, gojën dhe butonat e personazhit.
 • Prisni kartonin portokalli në formën e hundës dhe ngjisni mbi kukull.
 • Pritini një copë letre për të bërë kapelën. Pastaj mbështilleni atë rreth majës së tubit.
 • Lidhni letrën me një fjongo për të krijuar një efekt kapele.
 • Prisni letrën e argjendtë të ambalazhit dhe mbështilleni rreth tubit për të bërë një shall.
 • Në fund, ngjitni dy shkopinj të kryqëzuar në anën e pasme për të formuar krahët.

Burrë dëbore i ricikluar me gota plastike

Ne e plotësojmë përzgjedhjen tonë të punimeve për burrë dëbore me material të ricikluar me këtë krijim të bërë nga gota plastike të bardha. Kështu që, sa herë që përdorni gotat tuaja të disponueshme, ruajini ato për një ditë me shi.

material

 • Kupa plastike
 • karton portokalli
 • pëlhurë shumëngjyrëshe
 • Fenda e zezë
 • stapler, gërshërë

Si për të bërë atë

 • Renditni gotat plastike në një rreth dhe lidhini ato së bashku në shtresa të ndryshme derisa të merrni formën e një hemisfere.
 • Përsëritni të njëjtat hapa për gjysmën e sipërme të kyçit të dorës.
 • Më pas, lidhni të dy pjesët së bashku në mënyrë që të lidhen me njëri-tjetrin.
 • Prisni një copë kartoni portokalli për të bërë një kon dhe vendoseni mbi formën e hundës.
 • Mbushni gotat e nevojshme me shami për të formuar sytë dhe buzëqeshjen.
 • Përdorni pëlhura me ngjyra për shallin e kukullës.

foto me sfond bore

Në këtë ide, ju preni një foto me gjatësi të plotë dhe e vendosni në një kartë të zezë. Mund të turbulloni pak bojë të bardhë dhe kjo do t'ju japë rezultatin më origjinal. Është e thjeshtë por efektive.

eskimez kartoni

Mbani gjërat të thjeshta me këtë zanat dimëror për fëmijët që përdorin materiale të ricikluara. Gjithçka që ju nevojitet është pak karton, ngjitës dhe pambuk. Eshte perfekt per tu varur ne frigorifer.

kurorë gjelle

Nëse doni të bëni diçka për të dekoruar, mund ta përdorni këtë ide dhe ta bëni me pjata të ripërdorshme, një copë fije dhe disa karton. Ju mund ta lini imagjinatën tuaj të egër.

skiator me pince

Kjo ide artizanale dimërore është e mirë dhe gjithçka që ju nevojitet është një palë piskatore, disa shkopinj dhe mund të krijoni një veshje të mrekullueshme për të bërë një skiator të qeshur.

Re pambuku

vepra artizanale dimërore për fëmijë me elementë të ricikluar burra të mençur

Mund të prisni që të ngjitni ose ngjitni toptha pambuku në mure për të simuluar borën. Është mrekulli super e thjeshtë dhe ka rezultate mjaft të përshtatshme.

Siç mund ta shihni, është mjaft e lehtë të krijoni disa vepra artizanale dimërore për fëmijët nga materiale të ricikluara pa prishur bankën. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth disa ideve për vepra artizanale dimërore për fëmijë me materiale të ricikluara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.