Pse është e rëndësishme të mbrohet posidonia oceanica?

Posidonia oceanica janë barishte deti

Posidonia oqeanike Ajo është e njohur mirë për rolin e saj në brigjet dhe për statusin e saj të kërcënuar. Ka shumë njerëz që dinë ose kanë dëgjuar për posidonia oceanica, por nuk e dinë pse saktësisht është kaq e rëndësishme dhe çfarë funksioni kanë.

Një nga gjërat e para që duhet të dini për posidonia oceanica është ta dalloni atë nga algat e detit. Posidonia nuk është një algë, është një fabrikë nën ujë. Ka fruta, lule, gjethe, kërcell dhe rrënjë si një bimë normale. A doni të dini atëherë pse është kaq e rëndësishme ta ruani?

Posidonia oqeanike

posidonia oqeanike rrit larminë e vendit ku jeton

Posidonia oceanica është një bimë nënujore që çel në vjeshtë dhe prodhon fruta të njohura si "ullinj deti". Isshtë një bimë fotofilike, domethënë ka nevojë për rrezet e diellit edhe kur është nën ujë për të kryer fotosintezën. Përveç kësaj, posidonia shpërndahet në dete duke formuar livadhe barishte.

Një nga funksionet që ka posidonia është të të jetë një tregues i mirë i ujërave të pastra, meqenëse jeton vetëm në ujëra të pastër. Ata nuk i rezistojnë vendeve të ndotura shumë mirë, jo të oksigjenuara, me shumë turbullira ose me lëndë të tepërt organike. Isshtë një bimë endemike e Mesdheut, e shpallur një Trashëgimi Botërore nga Unesco në njohjen e përfitimeve të saj të shumta për mjedisin.

Rëndësia e posidonia oceanica

Falë posidonia, erozioni në brigjet është zvogëluar

Një nga funksionet kryesore që ofrojnë livadhet e barit të detit Ato duhet të sigurojnë biomasë dhe oksigjen për të gjeneruar habitate të përshtatshme për mbijetesën e shumë specieve. Prandaj, nëse posidonia kontribuon në mbijetesën e shumë specieve, brigjet në të cilat gjenden këto fanerogame rrisin shumëllojshmërinë e tyre. Një ekosistem me një larmi të bollshme të specieve është shumë më pak i prekshëm nga ndikimet që mund të prodhohen në të.

Një tjetër nga funksionet kryesore të posidonia është atë të zvogëlimit të erozionit të pësuar nga plazhet. Ata e bëjnë këtë duke zvogëluar sasinë e sedimentit që vjen me valët që e bllokojnë atë përgjatë kullotave. Përveç kësaj, ato formojnë pengesa kundër valëve. Kullotat prodhojnë midis 4 dhe 20 litra oksigjen në ditë për çdo metër katror, ​​që përbën një nga burimet më të rëndësishme të oksigjenimit në Mesdhe. Një pjesë e këtij oksigjeni shpërndahet në atmosferën e Tokës gjatë periudhave të produktivitetit maksimal.

Nëse fillojmë të përcaktojmë sasinë e specieve që mbijetojnë falë livadheve të posidonia, kemi rreth 400 specie bimore dhe rreth 1.000 specie shtazore. Të gjitha këto qenie të gjalla kanë habitatin e tyre në livadhet posidonia. Prandaj, ruajtja e këtyre livadheve është e një rëndësie jetësore nëse duam të ruajmë pjesën tjetër të specieve të shtuara. Kullotat janë gjithashtu një terren i mirë për shumimin e kafshëve si sfungjerët, yjet e detit, molusqet, qindra peshq, kalë deti etj.

Shumë prej specieve që riprodhohen në livadhet e posidonia kanë interes të madh tregtar, kështu që shkatërrimi i tyre do të çonte në probleme serioze në ekonominë lokale që jeton nga peshkimi. Turizmi i zhytjes do të humbte një rëndësi të konsiderueshme edhe me shkatërrimin e livadheve të posidonia. Shtë vlerësuar se përfitimet ekonomike që prodhojnë kullotat ato janë me 14.000 euro për hektar në vit.

Çfarë ndikon në posidonia oceanica?

posidonia është në rrezik

Degradimi i kullotave është shumë i shpejtë për shkak të ndikimeve që gjenerojnë njerëzit në to. Ndikime të tilla si ndotja e fundeve, teprica e lëndës organike (e cila ndikon në rritjen e saktë të bimës) dhe ngrohja e ujërave mesdhetare të shkaktuara nga ndryshimi i klimës janë disa nga efektet që shkatërrojnë livadhet e posidonia. Pas një vere të nxehtë, shkalla e vdekshmërisë është aq e madhe sa që humbjet nuk mund të kompensohen nga rritja, e cila është jashtëzakonisht e ngadaltë.

Një nga veprimet njerëzore që shkatërron më shumë livadhet e posidonia është tralimi i paligjshëm. Vendet e kullotës shkatërrohen gjithashtu nga pastrimi, derdhja, mbeturinat e prodhuara nga akuakultura, ndërtimet bregdetare, algat pushtuese, etj.

Siç mund ta shihni, kjo bimë është shumë e dobishme për të mos e mbrojtur atë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.