Cyclalg, projekti evropian për krijimin e një biorefinerie me alga

kultura-mikroalga

Ciklalg është një projekt evropian, qëllimi i të cilit është të krijojë një biorefinerinë në të cilën të gjitha proceset e nevojshme janë zhvilluar dhe vërtetuar për të qenë në gjendje të prodhojnë bionaftë përmes kultivimit të mikroalgave. Gjashtë qendra teknologjike nga Franca, Navarra dhe Euskadi dhe do të zgjasë për rreth tre vjet me një buxhet prej 1,4 milion euro.

Me qëllim të prodhimit të bionaftës dhe lëndëve djegëse të tjera përmes kultivimit të mikroalgave, krijoni një model të ri të ekonomisë rrethore në të cilin mbetjet organike të gjeneruara përdoren si ushqim për mikroalgat dhe kështu ndihmoni përhapjen e tyre. Ata gjithashtu përfitojnë nga biomasa e algave, zgjasin jetën e dobishme të mbetjeve në proces dhe mund të marrin produkte të caktuara që përdoren për industritë kimike, energjetike dhe bujqësore.

Neiker-Tecnalia, qendra e teknologjisë Euskadi, është përgjegjëse për koordinimin e projektit Cyclalg. Për ta bërë këtë, do të punojë për të krijuar përfitime dhe kushte qëndrueshmërie për të mbjellat mikroalga për prodhimin e bionaftës.

Ky projekt është faza tjetër e projektit të mëparshëm Energjik që zgjati nga 2012 në 2014, anëtarët e së cilës janë shumica e njëjtë me ata të Cyclalg. Ky projekt i mëparshëm vërtetoi qëndrueshmërinë e algave për të qenë në gjendje të prodhojnë bionaftë dhe për të qenë në gjendje të përdorin biomasën e tyre. Ajo që mungonte, ndër të tjera, ishin probleme të ndryshme që u zbuluan gjatë përdorimit të mbetjeve organike të nxjerra nga vajrat. Këto mbetje janë shumë të dobishme për shkak të burimit të tyre të proteinave dhe sheqernave për të shërbyer si ushqim për mikroalgat.

Nga ana tjetër, ai gjithashtu do të përpiqet të përmirësojë jetën e dobishme të mbeturinave dhe ta shfrytëzojë atë në maksimum për, përveç bionaftës, për të sintetizuar biometanin, për të prodhuar ushqim dhe bio-plehra. Ky projekt është bashkë-financuar nga 65% nga Fondi Evropian i Zhvillimit Rajonal. Faleminderit Programi Interreg VA Spanjë-Francë-Andorra kohëzgjatja e të cilit është nga 2014 në 2020 dhe qëllimi i të cilit është të promovojë integrimin ekonomik dhe social të këtyre zonave.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   jose lopez dijo

    Shtë e vërtetë që me një litër mund të bësh 1000 km