Qëndrueshmëria: produkte për kursimin e energjisë, ujit dhe lëndëve të para

kurseni energji dhe ujë

El kursimi i energjisë dhe kursimi i ujit Ato janë kyçe për zbutjen e efekteve të ndryshimeve klimatike, mbrojtjen e rezervave të ujërave të ëmbla dhe lënien e një planeti më të mirë për brezat e ardhshëm. Nëse politikanët nuk bëjnë asgjë, vetëm fjalime, ju mund të bëni diçka. Dhe nëse të gjithë bëjnë diçka, pasiviteti i atyre që qeverisin nuk do të kishte rëndësi. Prandaj, këtu po ju prezantoj disa nga produktet që do t'ju ndihmojnë shumë për të kursyer në shtëpinë tuaj. Jo vetëm që do të keni një gjurmë më të vogël, por do të shihni gjithashtu se si faturat tuaja të energjisë elektrike dhe ujit bëhen më të lira, madje do të përfitoni nga materialet që thjesht i keni hedhur më parë.

kurseni ujin në dush

Zgjidhni një kursimi i kokës së dushit të ujit, të cilat futin flluska ajri dhe arrijnë të rrisin presionin e ujit dhe vëllimin e tij pa shpenzuar më shumë. Këtu janë disa rekomandime:

Kursimi i ujit në lavaman/tualet

Pse jo përfitoni nga uji të lani duart, fytyrën apo të shpëlani gojën për të mbushur sternën? Ose përdorni një rubinet kursimtar me një levë...

kurseni ujin në lavaman

dhe bëni e njëjta gjë në lavamanin e kuzhinës, dhe mbani mend se një makinë larëse enësh efikase është gjithmonë më e mirë se larja e enëve me dorë... dhe më e rehatshme!

Kurseni ujin në ujitjen e kopshtit

Bimët do t'ju falënderojnë për ujitje, por mos përdorni asnjë pikë më shumë të asaj që është e nevojshme. Ata kanë nevojë për ujë gjithmonë, jo vetëm tani...

Përfitoni nga uji gri

Për të qenë në gjendje përfitoni nga uji griNëse jetoni në një shtëpi fshati ose shtëpi, mund të instaloni një impiant trajtimi që të mund ta përdorni këtë ujë për ujitje dhe nevoja të tjera. Për ta bërë këtë, blini një impiant për trajtimin e ujërave të zeza për shtëpinë tuaj.

Harrojini shishet e ujit mineral

Mos blini shishe me ujë mineral që jo vetëm që janë prej plastike, por kanë edhe një gjurmë më të lartë të CO2, sepse përfshin transportimin e ujit nga burimi në pikën e shitjes. Perdor nje sistemi i osmozës së kundërt për të pirë ujë të shëndetshëm rubineti.

merrni ujë nga ajri

E dinit se mundeni merrni litra ujë nga ajri? Dhe jo vetëm kaq, përfitoni nga energjia për të lagështuar dhomat, duke shmangur mykun, përhapjen e kërpudhave, përkeqësimin e materialeve, lagështinë në mure dhe tavane, duke shmangur problemet e kyçeve për shkak të lagështirës, ​​problemet me frymëmarrjen etj. Me ujin e përftuar mund të ujisni bimët.

Kompostoni lëndë organike për të krijuar kompost

Shumë herë lëvozhgat e vezëve, gropat e kafesë, lëkurat e frutave, madje edhe materiale të tjera si gjethet e thata, barishtet apo mbetjet e krasitjes hidhen tutje. Por e gjithë kjo mund të jetë transformohen në një pleh perfekt për kopshtin dhe vazot tuaja.

kursimi i energjisë elektrike

Përveç shkëputjes së të gjithë karikuesve nga pajisjet celulare, fikjes së asaj që nuk po përdorni dhe shkëputjes së pajisjeve në gatishmëri për të kursyer, mund të përdorni gjithashtu llamba inteligjente, priza që shkëputen automatikisht, Etj

Kursime në ajër të kondicionuar

Konsumi tjetër i madh i energjisë në shtëpi është zakonisht sistemi i ajrit të kondicionuar, qoftë ai i ajrit të kondicionuar apo ngrohjes. Për të kursyer, mund të përdorni termostate inteligjente, si dhe përmirësoni izolimin e shtëpisë tuaj.

Me zbritje Kontrolli i klimës ...
Me zbritje Google Nest Mësoni ...

Mos hidhni vaj ndotës, bëni sapun

Me yndyrën që hidhni në kuzhinë dhe me sodë kaustike mund të bëni Sapun shtëpie, duke përfituar kështu nga ky lloj vaji që mund të jetë shumë ndotës.

Mos e shpërdoroni ushqimin, pako me vakum

Mos e shpërdoroni ushqimin. Çdo vit tonelata ushqimore hidhen tutje, ndërsa shumë të tjerë vdesin nga uria. Përfitoni nga mbetjet tuaja dhe ruajeni më mirë ushqimin tuaj.

Thuaj jo kokrrave të kafesë me përdorim të vetëm

Kapsulat e kafesë janë shumë më të shtrenjta sesa blerja e kafesë së plotë ose të bluar. Gjithashtu, përdorimi i këtyre kapsulave do të thotë të hidhni tonelata plastike dhe alumini nga kapsulat që tashmë janë përdorur. Për të mos kontribuar në këtë, nëse tashmë keni një aparat kafeje me kapsulë, mund ta përdorni kapsula të ripërdorshme dhe vendosni kafenë ose infuzionin që preferoni.

Shmangni përdorimin e gazit për ngrohësin e ujit

As të Putinit dhe as të Algjerisë, ndaloni përdorimin e gazit në ngrohësin e ujit për dush me një elektrik. Jo vetëm që shmangni djegien, por do të shmangni edhe transportin e bombolave ​​të gazit (nëse nuk keni gaz të qytetit).

Gjeneroni energjinë tuaj

Qoftë duke përdorur biomasa që prodhoni, të tilla si gjethet e thata, lëvozhgat e arrave, drurin e krasitjes, etj., për t'u ngrohur ose duke përdorur Panele diellore për të prodhuar energji elektrike nga dielli…

Kursimi i ujit për të mbushur pishinën me anë të avullimit

Në verë, me vapë, një sasi e madhe uji avullon nga pishina. Nëse është kështu, mundeni kurseni shumë litra gjatë stinës së verës duke mos pasur nevojë të mbushni aq shumë pishinën falë këtyre produkteve që madje do t'ju ndihmojnë të mbyllni rrjedhjet:

Hani ECO, për shëndetin tuaj dhe për të mirën e planetit

Sigurisht, shikoni dietën tuaj. Ha shendetshem, mbajeni trupin tuaj pa toksina të caktuara dhe ndihmoni në shmangien e kontaminimit të akuiferëve, lumenjve dhe shkatërrimit të tokës për të korrat.

Lëvizni nëpër qytet pa emetime

Kërkoni për një automjet ose mjet transporti pa emetim kur lëvizni nëpër qytet dhe shmangni përdorimin e makinës ose motoçikletës.

Me zbritje Xiaomi MI Electric ...

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.