Prodhimi i librave të shtypur ndot mjedisin

Librat në bibliotekë, përdorimi i librit elektronik

Tani ekziston një polemikë interesante në lidhje me përdorimin e librit elektronik. Bëhet fjalë për debatin e përjetshëm midis mbipopullimit të Teknologjive të reja në "sakrificë" të traditës, zakoneve antike dhe ritualeve të përjetshme, me këtë të fundit dua të them mbrojtjen pa kompromis që ndjekësit e libër i shtypur duke argumentuar se librat elektronikë, librat elektronikë, zbresin kënaqësinë nga blerja dhe leximi i librit fizik.

Cilado qoftë mendimi ynë, WellHome ka publikuar një infografik (në anglisht) ku ofron informacion të vlefshëm që mund të na ndihmojë të marrim një pozicion për këtë çështje. Të dhënat që WelHome mbledh i referohen tregut amerikan.

Prodhimi i librave të shtypur

- Industria e botimeve konsumon 16 milion ton letër në vit.

- 2 miliardë libra të shtypur prodhohen çdo vit që do të thotë se 32 milion pemë priten.

- Librat e shtypur kanë gjurmë ekologjike më i larti për njësi i gjithë industrisë së botimeve, secili libër gjeneron 8,85 paund dioksid karboni, CO2.

Emetimet e substancave

- Fabrikat që prodhojnë letër për libra janë të dëmshme për mjedisin sepse ato lëshojnë CO2, oksid azoti dhe monoksid karboni, këto kontaminuesit dilni në ajër dhe kontribuoni në ngrohja globale, mjegulla, shiu acid dhe sëmundjet e frymëmarrjes.

- Zbardhja e letrës me klor për të prodhuar letër të bardhë me të cilën bëhen libra, gjeneron dioksinë, një kancerogjen i njohur që shumë pak dobësohet.

- Librat e shtypur konsumojnë tre herë më shumë lëndë të parë dhe kërkojnë shtatë herë më shumë ujë sesa është e nevojshme për të prodhuar libra elektronikë.

- Industria e letrës, në përgjithësi, prerë 125 milion pemë dhe lëshon 44 milion ton CO2, ekuivalente me emetimet e 7,3 milion makinave në një vit.

Këto janë arsyet pse WellHome mbron që libri elektronik është një mundësi më ekologjike, në postimi tjeter Unë rendis arsyet me të cilat ai argumenton pozicionin e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Subjekti Jimenez dijo

  Kjo është shumë e shëmtuar, nuk ka informacion të mjaftueshëm, kështu që është ngarkuar, në rregull.
  neto eshte shume e shemtuar