Problemet mjedisore në Spanjë

problemet mjedisore në Spanjë

Krahasuar me vendet e tjera evropiane, Spanja përjeton klimën më të thatë me mbulesë të dobët bimore, reshje të pabarabarta dhe të rralla dhe një furnizim të kufizuar të ujit sipërfaqësor. Këto rrethana mjedisore rëndohen nga aktiviteti njerëzor, gjë që e rëndon situatën tashmë të vështirë. Të problemet mjedisore në Spanjë ndikohen nga efektet e ndryshimeve klimatike.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat e problemeve mjedisore në Spanjë dhe si ndikojnë ato në ndryshimin e klimës.

Problemet mjedisore në Spanjë

problemet mjedisore në Spanjë ndryshimi i klimës

Ndotja e ajrit

Ndotja e ajrit është një problem i madh në Spanjë. Vendi përballet me nivele të larta të ndotjes së ajrit, veçanërisht në zonat urbane, për shkak të faktorëve të tillë si aktiviteti industrial, transporti dhe prodhimi i energjisë. Ndotja mund të ketë pasoja të rënda shëndetësore si për njerëzit ashtu edhe për kafshët e egra. Për të luftuar këtë problem, qeveria spanjolle ka zbatuar disa masa, duke përfshirë promovimin e përdorimit të transportit publik dhe inkurajimin e përdorimit të burimeve alternative të energjisë. Pavarësisht këtyre përpjekjeve, ndotja e ajrit mbetet një shqetësim urgjent në Spanjë.

Një nga shembujt më të zakonshëm të fabrikave që prodhojnë energji termike janë termocentralet. Fatkeqësisht, këto termocentrale lëshojnë vëllime të mëdha të gazrave të dëmshëm si oksidet e azotit, oksidet e squfurit dhe CO2. Në harkun kohor prej 16 vitesh, nga viti 1990 deri në vitin 2006, Emetimet e CO2 u rritën me 50%, duke arritur një total masiv prej 433 milionë tonë në vetëm një vit, që përfaqëson mesatarisht afërsisht 10 tonë për banor në vit. Këto gaze serrë kontribuojnë ndjeshëm në fenomenin e ngrohjes globale dhe efektin serë.

Ndotja e ujit

ndotja e ujit të mjedisit

Spanja aktualisht po përjeton një rënie si në cilësi ashtu edhe në sasi të burimeve të saj ujore. Shpërndarja e burimeve ujore në këtë vend është e pabalancuar si në shpërndarjen hapësinore ashtu edhe në disponueshmërinë e tij kohore. Kapaciteti i rezervuarëve të Spanjës është afërsisht 54.000 hm3 dhe Kërkesa vjetore për ujë ndahet midis përdorimeve urbane, industriale dhe bujqësore, me ujërat nëntokësore që janë gjithashtu një burim.

Megjithatë, mbishfrytëzimi i këtyre akuiferëve gjeneron vështirësi të panumërta, si ulja e rrjedhës së ujërave sipërfaqësore që ushqejnë lumenjtë dhe kënetat, si dhe rritja e nivelit të kripësisë në rajonet bregdetare. Për shkak të këtyre shqetësimeve, Ka presion për të reduktuar konsumin e ujit dhe për të rritur madhësinë e rezervuarëve.

Ndotja e ujit është një problem i përhapur i shkaktuar nga shkarkimi i ndotësve në trupat ujorë si nga popullsia ashtu edhe nga industria. Këta ndotës, të cilët përfshijnë ndotës bujqësorë dhe industrialë, si dhe metabolitë biologjikë, mund të përhapen me shpejtësi përmes ujit, duke paraqitur një kërcënim të rëndësishëm për ekosistemet detare. Zona bregdetare është veçanërisht e ndjeshme ndaj këtij problemi, duke e bërë të domosdoshme marrjen e masave për trajtimin dhe parandalimin e ndotjes së ujit.

Problemet mjedisore në Spanjë të lidhura me tokën

rreziku i shkretëtirëzimit

Në Spanjë ka pasur një humbje të konsiderueshme të mbulesës bimore, e shoqëruar me probleme të erozionit të tokës dhe shkretëtirëzimit. Faktorët si shpyllëzimi për tokat bujqësore dhe kullotat, ndërtimi i rrugëve dhe infrastrukturës, mbikullotja, prerja e lëndës drusore dhe zjarret në pyje kanë shkaktuar një humbje të konsiderueshme të vegjetacionit në një vend të caktuar evropian.

Shkretëtirëzimi është një proces gradual në të cilin një rajon bëhet më shumë si një ekosistem shkretëtirë. Kjo mund të ndodhë natyrshëm për shkak të reshjeve të pamjaftueshme dhe thatësirës ose si rezultat i aktiviteteve njerëzore, duke përfshirë shkatërrimin e mbulesës bimore. Përveç kësaj, humbja e mbulesës bimore e bën zonën më të prekshme ndaj faktorëve që shkaktojnë erozion si uji.

Zonat e Spanjës që përfaqësojnë Një kërcënim i rëndësishëm i shkretëtirëzimit është bregu i Mesdheut, pjesë e brendshme dhe Ishujt Kanarie. Këto territore janë në rrezik për shkak të aktiviteteve të ndryshme si bujqësia ekstensive, zjarret në pyje, djegia e mbeturinave, shpyllëzimi dhe braktisja e tokës.

Menaxhimi i dobët i mbetjeve urbane dhe industriale

Mbetjet urbane dhe industriale janë një problem i madh mjedisor në Spanjë. Nënproduktet e përpjekjeve njerëzore dhe industriale prodhojnë një sasi të konsiderueshme mbetjesh që nuk integrohen në ciklet natyrore ose e bëjnë këtë me një ritëm shumë më të ngadaltë sesa gjenerohet. Prandaj, është e nevojshme të menaxhohen dhe, në mënyrë ideale, të zhduken këto mbetje. Sipas vlerësimeve, në vitin 2007 në Spanjë u krijuan pothuajse 25 milionë tonë mbeturina. Kjo sasi Do të ishte e barabartë me rreth 525 kilogramë mbetje për banor në vit.

Mbetjet mund të klasifikohen në katër lloje të ndryshme: inerte, organike, toksike dhe të rrezikshme. Përafërsisht 1,8 milion ton mbetje të rrezikshme gjenerohen çdo vit në Shtetet e Bashkuara. Metodat e ndryshme të menaxhimit të këtij lloji të mbetjeve përfshijnë djegien, trajtimet fizike duke përdorur kimikate, si dhe ruajtjen ose ripërdorimin.

Rreziqet që lidhen me problemet mjedisore në Spanjë

Problemet mjedisore në Spanjë mbulojnë shumë lloje të ndryshme të rreziqeve natyrore. Këto rreziqe mund të variojnë nga ngjarje të rënda të motit, si përmbytjet dhe zjarret, deri te rreziqet gjeologjike si tërmetet dhe rrëshqitjet e dheut. Këto sfida përfaqësojnë një kërcënim të rëndësishëm për sigurinë dhe mirëqenien e popullatës së larmishme të Spanjës dhe kanë një ndikim të rëndësishëm në mjedisin dhe ekonominë e vendit. Pavarësisht përpjekjeve për të zbutur këto rreziqe përmes strategjive të planifikimit dhe menaxhimit gjithëpërfshirës, ​​ka ende shumë punë për të bërë për të adresuar këto çështje mjedisore dhe për të garantuar sigurinë e komuniteteve spanjolle.

Një nga shqetësimet mjedisore në Spanjë Ato janë pasojat e mundshme të dukurive natyrore. Këto rreziqe mund të jenë më të vështira për t'u parashikuar, pasi ato janë ngjarje që janë përtej ndërhyrjes njerëzore. Disa shembuj të këtyre rreziqeve përfshijnë rreziqet gjeologjike dhe klimatike.

Rreziqet gjeologjike përfshijnë një sërë rreziqesh, të tilla si tërmetet, aktiviteti vullkanik dhe rrëshqitja. Ky komb ndodhet midis pllakave tektonike euroaziatike dhe afrikane, gjë që rrit probabilitetin e ndodhjes së tërmeteve, veçanërisht në rajonet jugore dhe juglindore të gadishullit. Megjithëse aktiviteti vullkanik është i përqendruar në Ishujt Kanarie, niveli i përgjithshëm i kërcënimit nuk është thelbësor. Zonat me tokë gëlqerore janë më të ndjeshme ndaj zhytjes.

Ekzistojnë rreziqe të ndryshme klimatike që përbëjnë rrezik në rajone të ndryshme të gadishullit. Në veri dhe veriperëndim, këto rreziqe përfshijnë stuhi breshëri, stuhi ere, dallgë të ftohta ose shi të vazhdueshëm. Ndërkohë në jug dhe lindje janë më të shpeshta rreziqet si valët e të nxehtit dhe të ftohtit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për problemet mjedisore në Spanjë dhe rreziqet e tyre të mundshme.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.