Pritja maksimale në ankandin e tretë të rinovueshëm

Ishujt Kanarie rrisin sasinë e energjisë së rinovueshme

Sipas parashikimeve, kuota do të plotësohet me Përqindje më e lartë zbritje e mundshme në lidhje me koston e investimit.

Ankandi i tretë i madh i ripërtëritshme, me të cilin Qeveria planifikon të përmbushë pothuajse objektivat e planit 2020 të Bashkimit Evropian, do të mbahet sot, e mërkurë, 26 korrik. Ashtu si ai i mëparshmi, 3.000 megavat (MW) e fuqia midis projekteve të erës dhe fotovoltaike, i zgjerueshëm sipas kritereve diskrecionale të Ministrisë së Energjisë.

zhvillimi i burimeve të ripërtëritshme

Ky është ankandi i tretë që do të mbahet për instalimin e energjisë së re të rinovueshme pas moratoriumit që filloi në 2012 dhe modifikimin pasues të regjimit të shpërblimit për burimet e ripërtëritshme, i cili shkoi nga një sistemi i bonusit me shpërblim të arsyeshëm gjatë gjithë jetës së dobishme të pajisjeve.

Qeveria e ka quajtur këtë ankand të ri, i cili mbahet vetëm dy muaj pas atij të mëparshmi, për shkak të ofertës së madhe që ishte lënë e pazbuluar në ofertën e mëparshme, në të cilën janë dorëzuar oferta për 9.000 MW - trefishi i kapacitetit që u dha -, prej të cilave tre të katërtat ofruan zbritje maksimale, me të cilat, si ata që u ishte caktuar pushteti, ata nuk do të merrnin bonuse ose stimuj investimesh.

Parashikimi është që presioni maksimal i konkurrencës do të përsëritet dhe kuota do të plotësohet me përqindjen më të lartë të zbritjes së mundshme në lidhje me kostot standarde të investimit. Sektori pajtohet që do të ketë përsëri një lidhje të shkëlqyeshme dhe se, i parë, do të ketë projekte fotovoltaike midis fituesve. Në konkursin e mëparshëm, megavatët diellorë të caktuar mezi përbënin 1%.

Ndërsa denoncojnë shoqatat fotovoltaike, mekanizmi përcakton a sistemi i ndërprerjes në të cilin projekti që prodhon orët më të gjata do të ketë përparësi, i cili favorizon energjinë e erës.

investimi në energji të rinovueshme do të rrisë PBB-në globale

Me këtë rast, energjia diellore do të ketë një vend sepse mezi kanë mbetur 1.000 MW energji ere të afta të ofrojnë zbritjen maksimale, e cila i jep një diferencë hyrëse fotovoltaike prej rreth 2.000 MW.

Fituesi i madh i ankandeve të para dhe të dyta ishte Forestalia, siç kemi komentuar më shumë se një artikull, gjithashtu planifikon të marrë pjesë në të tretën.

'Ankandi makro' i mëparshëm i burimeve të rinovueshme vuri në lojë 2.000 MW, të zgjerueshme në 3.000 MW nëse rezultati i ankandit ofron çmime konkurruese, siç tregohet nga Ministria e Energjisë. Në fakt, blloqet e alokuara tejkaluan 2.000 megavat të diskutuar më lart.

Përveç Pylltaria, ndërmarrjet e tjera fituan disa blloqe. Për shembull Lojra do të kishte fituar një bllok prej 206 MW. Nga ana e saj, sipas burimeve të industrisë Gaz Fenoza Natyrore ka fituar rreth 600 MW. Enel Green Power Spanja - një filial i Endesa -, do të ishte dhënë 500 MW. Megjithatë, IberdrolaNdërkohë, nuk do të kishte arritur asnjë prej blloqeve për të cilat ka bërë ofertë.

Audiencia Nacional

Në sfond, Gjykata Kombëtare do të analizojë ankandin. Më konkretisht, Gjykata e Lartë (TS) ka rënë dakord të transferojë një pjesë të dosjes në lidhje me ankesën e ngritur nga shoqata fotovoltaike Unef, për favorizimin e energjisë së erës kur duhej të ishte një ankand neutral.

Gjykata e Lartë do të studiojë dekretin mbretëror dhe urdhrin ministror të thirrjes, dhe Seanca dëgjimore do të jetë përgjegjëse për rezolutën ministrore.

Forestalia

Forestalia Group ka lindur në Zaragoza në 2011, rezultat i një karrierë e gjatë biznesi e mëparshme në promovimin e energjisë së rinovueshme, veçanërisht në kulturat e energjisë dhe energjisë së erës që nga viti 1997.

Aktualisht ka prodhime energjetike në Spanjë, Francë dhe Itali; ndërtojnë fabrika më e madhe e peletit dhe copëtimi i vendit në Erla (Zaragoza); promovon impiantet e gjenerimit të energjisë elektrike të biomasës në Aragon, Komunitetin e Valencias dhe Andaluzinë, dhe ferma të ndryshme të erës, veçanërisht në Aragon.

energjia e biomasës nga mbetjet e elementeve pyjore

Më 14 janar 2016, Forestalia Group ishte fituesi më i madh i ankandit të Ministrisë së Industrisë, Energjisë dhe Turizmit për alokimin e skema specifike e shpërblimit në objektet e reja për prodhimin e energjisë elektrike nga teknologjia e erës dhe e biomasës. Në energjinë e erës, Forestalia Group u dha 300 MW, nga 500 MW në ankand; dhe në biomasë, ajo fitoi 108,5 MW biomasë, nga 200 MW në ankand.

Shfaqja e Grupit Forestalia në tregun e energjisë do të prodhojë efekte shumë pozitive: Forestalia është e përkushtuar për një treg të hapur, konkurrues, transparent, efikasitet të lartë, kosto më të ulët dhe, në fund të fundit, më shumë përfitime në çmime për konsumatorin


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.