Primet për burimet e rinovueshme do të ulen për të ulur çmimin e energjisë elektrike

Ministri i Energjisë, Turizmit dhe Agjendës Dixhitale, Alvaro Nadal, ishte në favor të uljes së përfitimi i arsyeshëm të impianteve të rinovueshme nga viti 2020, pasi që sipas tij, kjo do të zvogëlojë ndjeshëm (midis 5 dhe 10%) faturën e energjisë elektrike.

Në një paraqitje në Komisionin e Energjisë, Turizmit dhe Agjendës Dixhitale të Kongresit të Deputetëve, ministri pohoi se Qeveria është në favor të këtij shqyrtimi supozojmë «Një reduktim i ndjeshëm i marrjes së energjisë elektrike të të gjithë spanjollëve».

Përfitimi i arsyeshëm

Z. Nadal mbrojti lidhjen e shpërblimit me obligacionin shtetëror, siç përcaktohet në normë, e cila do të nënkuptojë një rënie të këtij përfitimi për burimet e rinovueshme në lidhje me 7,39% të caktuar për periudhën aktuale.

Më poshtë mund të shohim disa video për këtë njeri

Të gjithë mund të nxjerrin konkluzionet e tyre.

energjia diellore zvogëlohet nga ndotja

deklarata

Rregulloret e krijuara në 2013 përfitimi i lidhur të termocentraleve të gjelbërta ndaj detyrimit të Thesarit në 10 vjet plus 300 pikë bazë. Kështu, interesi u përcaktua në 7,38%. Në fund të vitit 2019, ju mund të rishikoni parametrat e shpërblimit, vlerën që sillet rreth asaj që krijojnë një kthim të arsyeshëm.

Për fat të keq, Ekzekutivi do të rishikojë vlerën e obligacionit, por nuk është i gatshëm të modifikojë diferencën prej tre pikësh përqindje siç kërkohet nga sektori për të qëndruar ashtu siç ka qenë deri më tani, gjë që çon investitorët e rinovueshëm te një tjetër zbritje e re të përfitimit.

kosto më të ulëta të investimeve të energjisë diellore

Për rishikimin e ardhshëm të shpërblimit të impianteve të rinovueshme, Ekzekutivi duhet të shtojë një diferencë në çmimin mesatar të obligacionit gjatë 24 muaj para majit 2019. Nëse Qeveria mban këtë diferencë në 300 pikë, askush në sektor nuk është në dijeni se përfitimi i saj që nga viti 2020 përballet me një ulje të re.

Duke pasur parasysh përfitimin e ulët të borxhit spanjoll, parashikimet më të mira të bëra nga ekspertët financiarë vlerësojnë se bonus mbi 2% (që do të thotë një rënie prej më shumë se dy pikë përqindjeje të përfitimit midis asaj të dhënë në 2014 dhe asaj që do të jetë nga 2020).

Aktualisht, interesi për obligacionin spanjoll qëndron në 1,3%. Që nga viti 2014, ekspertët tashmë parashikuan një rënie të ndjeshme të tij, duke pasur parasysh të fortët interesi bie falë blerjeve masive të borxhit nga BQE.

Ishujt Kanarie rrisin sasinë e energjisë së rinovueshme

Falimentimi

Sipas shoqatave të ndryshme dhe kompanive të energjisë së rinovueshme, nëse rentabiliteti i arsyeshëm i projekteve rishikohet në rënie në fund të vitit 2019, sektori mund të jetë në një "Pranë falimentimit".

Por sipas ministrit, "Duke qenë se është në ligj dhe që të gjithë i dinë rregullat e lojës, ne duam që drita e konsumatorëve Spanjollë të bjerë midis 5% dhe 10%. Gjithkush mund të ketë mendimin e tij dhe ai i Qeverisë është ky ", tha ai. Do të duhej kujtoje kete njeri kontratat e nënshkruara nga mijëra shitës me pakicë, ku e njëjta qeveri garantoi shpërblimin për 25 vitet e ardhshme ... Kjo është Spanja.

 

Nëse kjo prerje e re konfirmohet, ata që janë përgjegjës për punëdhënësit e ndryshëm sigurojnë që problemet financiare do të intensifikohen, zvarritur nga shumë prej impianteve që janë ndërtuar me një përqindje shumë të lartë të kredisë bankare. Sipas llogaritjeve bankare, ka më shumë se 40.000 milion e kryer në këtë lloj investimesh të energjisë së rinovueshme me subjekte të ndryshme financiare.

Prerja e supozuar e re do të ndikonte rreth 20.000 megavat të energjisë së instaluar të teknologjive të ndryshme (fotovoltaike, era, termike diellore, etj.) në fund të dekadës së fundit, nën premtimin e një kontrata e shpërblimit të qeverisë për 25 vjet.

Reforma e zbatuar nga ish-ministri Soria (Me shoqërinë në Panama), vuri disa kushtet standarde të shpërblehen të gjitha bimët që hynë brenda regjimit specifik. Fatkeqësisht, shumë inxhinierë theksojnë se këto kushte nuk ndodhin në shumicën e impianteve, kështu që supozohet 'përfitimi i arsyeshëm'nuk arrin shifrën e premtuar prej 7,38%.

“Nëse ata e ulin pagën e tyre edhe më shumë, do të ketë bimë që ata nuk do të jenë në gjendje të lëvizin tutje dhe planet e tyre të biznesit do të hidhen në erë ”, thonë disa ekspertë me njohuri të biznesit fotovoltaik në Spanjë. 'Problemi mund të shtrihet përtej bankave, pasi pas gjithë këtyre viteve bankat që grumbullojnë aktive problematike të këtij lloji mund të kenë filluar hiqi ato nga bilanci i tyre », për të zvogëluar kërkesat për kapital të kërkuara nga këto lloje të kredive.

ICSID

Kjo përfitim i ri ulet në burimet e ripërtëritshme do të shtonte karburant në provat e ndryshme që janë duke u zhvilluar. Mos harroni se kohët e fundit ICSID dënoi Spanjën përpara pretendimit të një investitori ndërkombëtar, për shkurtimet e njëpasnjëshme dhe të përsëritura të pagave në impiantet e saj.

Nëse përfitueshmëria rishikohet në rënie në vitin 2020, investitorët do të kishin një arsye më shumë për të raportuar situatën e tyre para drejtësisë. Në përpjekje për të shmangur më shumë probleme, ka edhe avokatë shtetërorë të cilët do të rekomandonin që të ruhet përfitimi në Zvicër niveli aktual, diçka që sot nuk kalon nëpër planet e Ministrit Nadal. Burime të tjera sigurojnë që nëse përfitimi ulet nga 7,38% aktual, kërkesat do të bien përsëri shi kundër qeverisë PP.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.