Pompat e nxehtësisë së pishinës: ngrohni pishinën tuaj në mënyrë efikase

pompat e nxehtësisë

Vera është sinonim i plazhit dhe pishinës. Nëse keni fatin të keni një prej tyre, çfarëdo lloji të jetë, çfarëdo madhësie të jetë, do të duhet të paguani kushtojini vëmendje sistemeve që keni në dispozicion për të ngrohur ujin disa gradë. Në këtë mënyrë, banjat tuaja do të jenë më të këndshme, me më pak goditje termike, veçanërisht në zonat me temperatura shumë të larta ose për njerëzit më të ftohtë.

Këto sistemet mund të jenë diellore dhe efikase, me ngrohje diellore dhe metoda të tjera për ta bërë ujin më të këndshëm, edhe kur vera po mbaron, për ditët më të ftohta, duke përfituar më shumë nga zhytjet...

Mos harroni të përdorni sisteme që e mbajnë ujin në gjendje të mirë për vite të tëra, në mënyrë që të mos keni nevojë ta zbrazni dhe ta mbushni, thjesht vazhdoni ta rimbushni rregullisht për shkak të avullimit, pasi uji është shumë i pakët, siç e dini, dhe kjo do të kursejë mijëra. dhe mijëra litra ujë.

Pompat më të mira të nxehtësisë për pishina

Nëse ju doni ngrohni pishinën tuaj disa gradë, mund të përdorni pompat e mëposhtme të nxehtësisë ose sistemet termike që janë efikase, për të kursyer sa më shumë energji elektrike dhe për të pasur një pishinë sa më të qëndrueshme:

Nuk ju këshilloj të blini batanijet e famshme termale për të ngrohur pishinat. Ato janë në thelb plastike flluskë që nxehen nga dielli dhe transferojnë një pjesë të nxehtësisë në ujë. Mund të përdoret për pishina të vogla dhe shumë të cekëta, si pishina për fëmijë, por jo për pishina të mëdha. Pra, mos u shqetësoni për t'i blerë, rezultati do të jetë minimal.

Llojet e pompave të nxehtësisë për pishina

pompat e nxehtësisë

L pompat e nxehtësisë së pishinës Ato janë një mënyrë e shkëlqyer për të ngrohur ujin e pishinës tuaj në mënyrë efikase dhe ekonomike, duke zgjatur sezonin e notit dhe duke shijuar ujin në një temperaturë të këndshme gjatë gjithë vitit. Megjithatë, ekzistojnë disa lloje pompash si:

 • Pompat e ngrohjes diellore: Ata përfitojnë nga energjia diellore falas për të ngrohur ujin e pishinës. Janë një opsion ekologjik dhe i qëndrueshëm, por performanca e tyre varet nga rrezatimi diellor i disponueshëm, me panele diellore me tuba nëpër të cilët qarkullon uji i pompuar nga pishina dhe i cili pasi kalon nëpër to nxehet për t'u kthyer sërish në pishinë. Ato mund të jenë ideale për pishina të vogla ose të mesme.
 • Pompat elektrike të nxehtësisë: Ata punojnë me energji elektrike, duke tërhequr nxehtësinë nga ajri i jashtëm për të ngrohur ujin e pishinës. Ato janë më të gjithanshme se pompat e nxehtësisë diellore dhe mund të punojnë në çdo kusht moti, por konsumi i tyre i energjisë nënkupton shpenzime më të mëdha për energjinë elektrike. Më e mira për pishina më të mëdha.
 • Pompat hibride të nxehtësisë- kombinoni avantazhet e pompave të nxehtësisë diellore dhe elektrike, duke përdorur energjinë diellore kur është e disponueshme dhe duke u kthyer te energjia elektrike si burim rezervë. Ato ofrojnë një ekuilibër të mirë midis efikasitetit dhe kostos.

Si të zgjidhni atë të duhurin për pishinën tuaj

pishinë

Zgjedhja e pompës së duhur të nxehtësisë për pishinën tuaj varet nga disa faktorë, si:

 • madhësia e pishinës– Kapaciteti i pompës së nxehtësisë matet në kilovat (kW) dhe duhet të jetë proporcional me madhësinë e pishinës. Një pompë nxehtësie që është shumë e vogël nuk do të jetë në gjendje të ngrohë ujin me efikasitet, ndërsa një pompë shumë e madhe do të konsumojë më shumë energji sesa duhet. Çdo fuqi është projektuar për një kapacitet specifik, kështu që ju duhet të dini kapacitetin e pishinës tuaj dhe të lexoni me kujdes përshkrimin e pompës për të zgjedhur atë të duhurin.
 • Klima e zonës: klima e zonës ku ndodhet pishina juaj ndikon në zgjedhjen e fuqisë së pompës së nxehtësisë. Në klimat e ftohta, do të nevojitet një pompë nxehtësie më e fuqishme sesa në klimat e nxehta, e njëjta gjë ndodh nëse mbuloni pishinën për ta përdorur edhe në dimër, ku do të interesoheni për një pompë më të fuqishme.

Më në fund, për llogaritni kapacitetin në litra ose metër kub për një pishinë drejtkëndëshe ose katrore, është relativisht e thjeshtë, duke zbatuar formulën e mëposhtme:

Kapaciteti (litra) = Gjatësia (m) x Gjerësia (m) x Thellësia (m) x 1000

Për të llogaritur në metra kub, duhet të eliminoni x1000 nga formula, pasi 1 metër kub është e barabartë me 1.000 litra.

Për shembull, nëse pishina juaj ka dimensione 8 metra të gjatë, 4 metra të gjerë dhe 1,5 metra të thellë mesatarisht, kapaciteti i saj do të ishte:

Kapaciteti = 8 x 4 x 1,5 x 1000 = 48.000 litra

Problemi vjen kur ajo nuk ka një formë homogjene, ndaj duhet të konsultoheni me karakteristikat teknike të prodhuesit të pishinës ose vlerësimin e instaluesve...


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.