Pompë nxehtësie gjeotermale

Pompat e nxehtësisë gjeotermale

Në artikujt e mëparshëm kemi biseduar ngrohje gjeotermike. Në të, ne biseduam për një nga përbërësit e nevojshëm për të përdorur këtë lloj ngrohje ishte pompë nxehtësie gjeotermale. Funksionimi i tij është i ngjashëm me atë të pompës së zakonshme të nxehtësisë. Sidoqoftë, energjia e nxehtësisë që përdor nxirret nga toka.

A doni të dini në thellësi funksionimin dhe karakteristikat e pompës së nxehtësisë gjeotermale? Ky informacion mund të jetë shumë i dobishëm nëse do të instaloni ngrohje në shtëpinë tuaj

Pompë nxehtësie gjeotermale

Instalimi i pompave të nxehtësisë gjeotermale

Për të rifreskuar pak konceptet dhe për të punuar mirë pjesën tjetër të artikullit, ne do të rishikojmë përkufizimin e ngrohjes gjeotermale. Isshtë një sistem ngrohje në të cilin ne përdorim ujë të nxehtë për të ngrohur brendësinë e një ndërtese. Kjo nxehtësi vjen nga shkëmbinjtë ose ujërat nëntokësore dhe është e aftë të drejtojë një gjenerator elektrik. Isshtë një koncept, prandaj, brenda fushës së energjisë gjeotermale.

Pompa e nxehtësisë gjeotermale mund të funksionojë kudo. Ky përdorim është përhapur në të gjithë shoqërinë, në një nivel të tillë që po rritet me 20% në vit. Kur prekim tubat në pjesën e pasme të një frigorifer, mund të shohim që nxehtësia po absorbohet nga brenda pajisjes dhe po e rrezaton atë në pjesën tjetër të kuzhinës. Epo, pompa e nxehtësisë funksionon në një mënyrë të ngjashme, por në të kundërt. Shtë i aftë të marrë nxehtësinë që është jashtë dhe ta lëshojë atë brenda. Shtë sikur po përpiqeni të freskoni pjesën e jashtme.

operacion

Si funksionon pompa gjeotermale

Si në një frigorifer ashtu edhe në një pompë nxehtësie, ka tuba që qarkullojnë një lëng ftohës. Ky lëng është në gjendje të nxehet kur kompresohet dhe të ftohet kur zgjerohet. Nëse duam të ngrohim shtëpinë që të qëndrojë mirë gjatë dimrit, lëngu i nxehtë që është i ngjeshur do të qarkullojë përmes shkëmbyesit të nxehtësisë që ngroh ajrin duke ushqyer një sistem përçues.

Mund të thuash që lëngu tashmë është "përdorur". Pas kësaj, ajo ftohet dhe zgjerohet, duke rënë në kontakt me burim gjeotermik që e "rimbush" atë me nxehtësi. Ky proces përsëritet vazhdimisht për ngrohje të vazhdueshme.

Një gjë që duhet mbajtur parasysh është se pompimi i lëngut kërkon energji elektrike. Pompa e nxehtësisë gjeotermale është më efikase se pompat e tjera ose alternativat e tjera të ngrohjes. Sistemet që ekzistojnë aktualisht Ata janë të aftë të prodhojnë deri në 4 kW nxehtësi për çdo kW energji elektrike që gjenerohet. Kjo i bën ata shumë efikasë, pasi nuk kanë nevojë të gjenerojnë nxehtësi, por ta nxjerrin atë nga nëntoka.

Përkundrazi, nuk ka vetëm pompa që ngrohin shtëpinë. Ju gjithashtu mund të vendosni në frigorifer shtëpinë që të jetë e freskët në kohën e verës. Këto pompa quhen pompa nxehtësie të kthyeshme. Në këtë rast, një valvul është ajo që kontrollon drejtimin e lëngut. Prandaj, nxehtësia mund të qarkullojë në dy drejtime.

Mënyrat e nxjerrjes së energjisë gjeotermale

Ngrohja gjeotermale

Shumë njerëz që përdorin këtë lloj ngrohje tashmë janë njohur me pompat e nxehtësisë gjeotermale. Përparësia e madhe është përdorimi i ajrit nga jashtë për të ngrohur shtëpinë. Nxehtësia e tokës është e pafund, kështu që konsiderohet një lloj i energjisë së rinovueshme. Ju mund të keni ngrohje sa herë që keni nevojë për të dhe në një mënyrë shumë të rehatshme dhe të lirë. Përveç kësaj, ju do të ndihmoni në kujdesin për mjedisin dhe zvogëlimin e emetimeve të gazeve serë në atmosferë. Në këtë mënyrë ne do të zvogëlojmë efektet shkatërruese të ndryshimit të klimës dhe ngrohjes globale.

Një nga të metat e pompave të zakonshme të nxehtësisë është se efikasiteti i tyre zvogëlohet kur temperatura e jashtme është shumë e ftohtë. Kjo do të thotë që kur nxehtësia me të vërtetë nevojitet më shumë brenda shtëpisë, pompa ka më pak performancë. Megjithatë, kjo nuk ndodh me pompën e nxehtësisë gjeotermale, meqenëse nxjerr nxehtësi nga brendësia e Tokës. Nën tokë nxehtësia është e qëndrueshme dhe temperatura mbetet e njëjtë edhe nëse jashtë është më e ftohtë. Prandaj, ajo nuk e humb efektivitetin në çdo kohë.

Pompë nxehtësie gjeotermale vertikale dhe horizontale

Qarqet gjeotermike të nxehtësisë

Mënyra më e popullarizuar për nxjerrjen e nxehtësisë është pompa vertikale e nxehtësisë gjeotermale. Zakonisht instalohet 150 deri 200 metra nën sipërfaqe. Tubat janë instaluar rreth brazdave të gërmuara nën tokë. Uji qarkullon përmes tyre me një lëng antifriz të shtuar që është i aftë të rrisë nxehtësinë për të zbutur lëngun ftohës.

Një tjetër alternativë është pompë horizontale gjeotermale e nxehtësisë. Në këtë rast, tubat janë të mbushur me ujë dhe janë varrosur rreth 6 metra nëpër tokë. Ato janë sisteme që kërkojnë shtrirje të madhe për të qenë në gjendje të gjenerojnë nxehtësinë e duhur për të ngrohur një ndërtesë të mesme. Sidoqoftë, kostoja e saj është shumë më e ulët se pompa vertikale.

Shumë njerëz dyshojnë në efektivitetin e tij në zona afër burimeve natyrore të ujit të tilla si liqene, lumenj dhe pellgje. Kjo nuk është si kjo. Pompa e nxehtësisë gjeotermale është po aq efikase pranë këtyre vendndodhjeve sa mund t'i përdorni si një burim i jashtëm nxehtësie.

Shkëmbimi i nxehtësisë me terrenin e jashtëm kryhet përmes një kolektori gjeotermik, i cili mund të jetë i dy llojeve: mbledhësit gjeotermalë vertikalë dhe horizontalë. Në rastin e parë, një qark tubash (2 ose 4) vendoset brenda një perforimi në 50-100 m të thellë dhe 110-140 mm në diametër. Në rastin e dytë, një rrjet horizontal i tubave vendoset 1,2-1,5 m i thellë.

Investimi fillestar ekonomik

Një pengesë e madhe që qëndron në rrugën e përdorimit të energjisë së rinovueshme është investimi fillestar ekonomik. Si në shumë sektorë, është e nevojshme të investoni kapital në fillim dhe pastaj ta amortizoni atë me kalimin e kohës. Kostoja fillestare e ngrohjes gjeotermale tejkalon atë të sistemeve tradicionale të ngrohjes.

Nëse synohet të ndërtohet brenda një shtëpi familjare mund të kushtojë midis 6.000 dhe 13.000 euro. Kjo është e pakuptimtë për të gjithë ata njerëz, puna e të cilëve nuk u siguron paga të mëdha. Me ato para mund të blini një makinë! Sidoqoftë, pompat e nxehtësisë gjeotermale janë fitimprurëse në planin afatgjatë. Ato lejojnë të zvogëlohet konsumi i faturës së energjisë midis 30 dhe 70% në rastin e ngrohjes dhe 20-50% në ftohje.

Shpresoj që me këtë informacion të jeni gati të përdorni këtë lloj ngrohje dhe të filloni të kurseni tani.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.