Pompë uji diellor

Llojet e pompave diellore të ujit

Në vitet e fundit, janë shfaqur teknika të reja për pompimin e ujit nga energjitë e rinovueshme. Në këtë rast, ajo lind pompë diellore uji si një nga aplikimet e energjisë diellore.

Pompat diellore të ujit përdoren për të pompuar ujin në sisteme të thella, në presionin e ujit, në rezervuarë, etj. Ato përdoren për të pompuar ujin me kosto të ulët dhe me efikasitet adekuat. A doni të dini avantazhet dhe disavantazhet e këtyre pompave dhe të dini se cila ju nevojitet sipas nevojës tuaj?

Çfarë është një pompë diellore e ujit dhe për çfarë shërben?

Skema e funksionimit të një pompë uji diellor nën ujë

Një pompë diellore e ujit është një pajisje e aftë të pompojë ujë me rrymë të drejtpërdrejtë dhe Funksionon përmes energjisë diellore. Ekzistojnë disa lloje të pompave diellore, ndër të cilat shquhen fotovoltaike diellore, pompë diellore e ujit termik dhe pompë uji të ngrohtë shtëpiak.

Këto pompa uji janë të zhytura dhe furnizohen me energji nga dielli. Ata punojnë në një mënyrë të ngjashme me pompat e tjera tradicionale të ujit, përveç që burimi i tyre i energjisë është i rinovueshëm. Ato përdoren për ujitje në toka bujqësore, për njerëzit që duan të pompojnë ujë nga një pus për ta nxjerrë, për ato spitale që duan të dërgojnë ujë të nxehtë në dushe, etj. E gjithë kjo me avantazhin e kostos së saj të ulët, pasi ajo mundësohet nga energjia që vjen nga dielli.

Avantazhet dhe disavantazhet

Pompë uji diellor nën ujë

Ashtu si të gjitha pajisjet që punojnë me energji të rinovueshme, pompa diellore e ujit ka disa përparësi dhe disavantazhe në krahasim me ato tradicionale.

Ndër avantazhet që gjejmë:

 • Ato janë 100% të pastra dhe ekologjike, kështu që ata nuk lënë asnjë lloj mbetje apo ndotje.
 • Energyshtë energji e pashtershmepasi vjen nga një burim i ripërtëritshëm i energjisë.
 • Ai jep mundësinë e pompimit në vende të izoluara pa rrjet elektrik ose në vendet ku është e vështirë të mbushni rezervuarët me naftë.
 • Ka shumë aplikacione në të cilat funksionon mirë. Për shembull, përdoret për të nxjerrë ujë nga një pus për një shtëpi, për të ngritur ujë vaditës për të mbjellat, ujitje me pika, nxjerrjen e ujit të ndotur nga rezervuarët ose gropat septike, pishinat, uji nga rezervuarët, etj

Dobësitë janë mjaft të dukshme. Si të gjitha pajisjet me energji diellore, kapaciteti dhe performanca e tyre janë të kufizuara në energjinë që mund të mbledhin nga dielli. Ditë me re, net, etj. Ata janë të papërshtatshëm kur përdorni këtë lloj pompë. Sidoqoftë, kur kushtet e rrezatimit diellor janë ideale, kjo pompë mund të ketë performancë dhe efikasitet të madh.

Llojet e pompës diellore të ujit

pompë diellore uji për nxjerrjen nga një pus

Ekzistojnë disa lloje të pompës diellore të ujit dhe duhet të dimë se cilën duhet të blejmë, në varësi të asaj për të cilën do të na duhet.

Ka pompa zhytëse dhe ato sipërfaqësore. Këto dy pompa ndryshojnë në disa karakteristika që i bëjnë ato të shërbejnë një lloj pune dhe jo tjetri.

 1. Por un lado, pompë uji diellor nën ujë duhet të vendoset nën tokë. Përdoret kryesisht për të nxjerrë ujë nga një vend i thellë, siç është pusi, rezervuari ose cisterna. Në varësi të vëllimit të ujit që dëshironi të merrni dhe thellësisë në të cilën ndodhet uji, ekzistojnë disa lloje të kapaciteteve të kësaj pompë.
 2. Nga ana tjetër, është pompë sipërfaqësore i cili, siç sugjeron vetë emri, punon në sipërfaqe. Përdoret kryesisht për të rritur presionin e ujit ku furnizimi nuk arrin mirë. Për shembull, në disa shtëpi më të izoluara, kjo lloj pompë përdoret për të rritur presionin e ujit. Ato përdoren gjithashtu kryesisht për aplikime ujitjeje.

Kur dëshironi të modifikoni ujitje dhe të rrisni efikasitetin e saj, përdoren pompat diellore sipërfaqësore të ujit. Këto përdoren për ujitje me pika të pemishteve dhe kopshteve, për ujitje të programuar dhe kur përpiqen të rrisin shpejtësinë e rrjedhës me të cilën ujitet. Në të gjitha këto lloje situatash, pompat tradicionale duhet të përdorin një lëndë djegëse fosile ndotëse. Sidoqoftë, kjo pompë përdor energjinë e diellit dhe është plotësisht e pastër.

Sa i përket përparësive që ofron për ujitje, ato janë të paimagjinueshme. Thjesht një pompë diellore uji Shtë i aftë të pompojë ujë të mjaftueshëm për të ujitur 10 hektarë tokë.

Çfarë pompë mund të përdor nëse ujis të korra të ujitura?

Pompat ujore sipërfaqësore

Të mbjellat e ujitura kërkojnë vëllime të mëdha uji për t’u rritur dhe për të rritur prodhimin. Prandaj, është e nevojshme të dini mirë se çfarë lloji i pompës është më i dobishmi në secilin rast.

Nëse të korrat tona të ujitura tejkalojnë kërkesën për ujë mbi 4500 litra ujë në ditë, rekomandohet shumë të përdorni pompën diellore të ujit nën ujë. Këto pompa kanë një kapacitet më të madh pompimi sesa pompat sipërfaqësore, duke qenë në gjendje të pompojnë deri në 13500 litra ujë në ditë. Isshtë e vërtetë që këto pompa janë më të shtrenjta se ato sipërfaqësore, por për çmimet do të flasim më vonë.

Nga ana tjetër, nëse ajo që duhet të pompojmë nuk i kalon 4500 litra ujë në ditë, preferohet të përdoret pompa diellore sipërfaqësore e ujit. Ky lloj pompë përdoret shpesh në ujitjen e të korrave me një sipërfaqe të vogël dhe kopshteve që nuk kërkojnë shumë ujë. Ato përdoren gjithashtu në bagëti për të ujitur kullotat.

Çmimet

çmimet e pompës diellore të ujit

Çmimet janë mjaft indikative, duke pasur parasysh pompat e shumta që ekzistojnë në tregje. Sa më shumë fuqi dhe cilësi më e lartë, aq më i lartë është çmimi. Çmimet e 12 pompave diellore të ujit, të cilat janë më të zakonshmet që përdoren për ujitje, të afta të pompojnë tre litra në minutë, Ato janë rreth 60 euro.

Çmimet ndryshojnë shumë në varësi të kapacitetit, por kjo nuk do të thotë se është proporcionale. Ju mund të gjeni në mënyrë të përkryer pompa gjashtë litra për minutë me 70 euro.

Me këtë informacion ju me siguri do të dini diçka më shumë rreth pompave diellore të ujit. Këto pajisje na lejojnë të vazhdojmë të përparojmë në pavarësinë e karburanteve fosile pasi, normalisht, këto pompa do të kishin nevojë për naftë ose benzinë ​​dhe kjo do të sillte një shpenzim në blerjen e karburantit, zëvendësimin dhe transportin.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.