Polimere litiumi për prodhimin e baterive të joneve litium

L bateri litiumi Ato janë zemra e automjeteve elektrike dhe produkteve të tjera të tilla si telefonat mobil, kamera digjitale, MP3 player, laptopë ndër të tjera, kështu që është një element jetësor që këto pajisje të funksionojnë.

Megjithëse bateritë aktuale janë përmirësuar shumë, ato vazhdojnë të përpiqen të arrijnë teknologji më efikase dhe fitimprurëse.

Universiteti i Leeds zhvilloi një polimer të ri xhel që përdoret për t'i bërë bateritë e litiumit më të lira dhe ruan performancën e lartë.

Kjo teknologji e re u krijua nga profesori Iam Ward në këtë universitet, por licenca është nga Polystor Energy Corporation.

Ky polimer mund të zëvendësojë elektrolitet e lëngët të përdorur në qelizat e litiumit të rikarikueshme. Xheli mund të prodhojë një film të hollë me kosto të ulët, prodhim të shpejtë, fleksibël dhe të hollë që vendoset në bateri.

Xheli i polimerit lejon që ndarja e polimereve dhe substancave të tjera brenda baterisë të mos kërkohet më.

Avantazhi i këtij materiali të ri është se ai mund të pritet në madhësinë që nevojitet dhe ai përshtatet me çdo pajisje, si dhe nuk gjeneron rrezikun e qarqeve të shkurtra, duke e bërë atë shumë të sigurt dhe rezistent ndaj dëmtimit.

Xheli polimer duket i ngurtë në sy, por nuk është pasi 70% janë elektrolite të lëngëta.

Stillshtë akoma në fazën e testimit por nëse rezultatet vazhdojnë të jenë të mira, me siguri do të dalë në treg për një kohë të shkurtër.

Kjo teknologji e re është e lirë dhe ka aplikime të pafundme, kështu që mund të zhvillohet mirë dhe të përdoret rregullisht në pajisje të ndryshme.

Veryshtë shumë e rëndësishme të vazhdohet kërkimi për të përmirësuar teknologjinë, veçanërisht ai që përfshin produkte miqësore me mjedisin. mjedis.

BURIMI: Evwind


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.