pjesë të një qelize

të gjitha pjesët e një qelize Ne e dimë se qeliza është njësia themelore funksionale e të gjitha indeve te kafshët dhe bimët. Në këtë rast, kafshët konsiderohen organizma shumëqelizorë, kështu që ato kanë më shumë se një qelizë. Lloji i qelizave që zakonisht ka është qeliza eukariote dhe karakterizohet nga një bërthamë e vërtetë dhe organele të ndryshme të specializuara. Megjithatë, ka të ndryshme pjesët e një qelize dhe secila prej tyre ka një funksion të ndryshëm.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për pjesët e ndryshme të një qelize dhe cili është ndryshimi kryesor midis një qelize shtazore dhe një qelize bimore.

pjesë të një qelize

pjesë të një qelize shtazore

bërthamë

Është një organelë e specializuar në përpunimin dhe trajtimin e informacionit qelizor. Qelizat eukariote zakonisht kanë një bërthamë të vetme, por ka përjashtime ku mund të gjejmë bërthama të shumta. Forma e kësaj organele ndryshon në varësi të qelizës në të cilën ndodhet, por zakonisht është e rrumbullakët. Materiali gjenetik ruhet në të në formën e ADN-së (acidi deoksiribonukleik), i cili është përgjegjës për koordinimin e aktiviteteve të qelizës: nga rritja në riprodhim. Ekziston gjithashtu një strukturë e dukshme brenda bërthamës, e quajtur bërthama, e cila formohet nga përqendrimi i kromatinës dhe proteinave. Qelizat e gjitarëve kanë 1 deri në 5 nukleola.

membrana plazmatike dhe citoplazma

citoplazma

Membrana plazmatike është struktura që rrethon qelizën dhe është e pranishme në të gjitha qelizat e gjalla. Është përgjegjës për mbylljen e këtyre përmbajtjeve dhe mbrojtjen e tyre nga mjedisi i jashtëm, kjo nuk do të thotë se është një membranë mbyllëse meqenëse ka pore dhe struktura të tjera nëpër të cilat duhet të kalojnë disa molekula për të kryer proceset e brendshme të qelizës shtazore.

Citoplazma e qelizave shtazore është hapësira ndërmjet membranës citoplazmike dhe bërthamës, e cila rrethon të gjitha organelet. Ai përbëhet nga 70% ujë dhe pjesa tjetër është një përzierje e proteinave, lipideve, karbohidrateve dhe kripërave minerale. Ky medium është thelbësor për zhvillimin e qëndrueshmërisë së qelizave.

Retikulumi endoplazmatik dhe aparati Golgi

Retikulumi endoplazmatik është një organelë në formën e qeseve dhe tubave të rrafshuar të vendosura mbi njëra-tjetrën, që ndajnë të njëjtën hapësirë ​​të brendshme. Retikulumi është i organizuar në disa rajone: rrjeti endoplazmatik i ashpër, me një membranë të rrafshuar dhe ribozome të lidhura, dhe rrjeti endoplazmatik i lëmuar, më i çrregullt në pamje dhe pa ribozome shoqëruese.

Është një grup membranash të ngjashme me rezervuarin përgjegjës për shpërndarjen dhe shpërndarjen e produkteve kimike nga qeliza, domethënë është qendra e sekretimit qelizor. Ai ka formën e kompleksit ose aparatit Golgi të një qelize bimore dhe përbëhet nga tre pjesë: qesja membranore, tubulat përmes të cilave substancat transportohen brenda dhe jashtë qelizës dhe në fund vakuola.

Centrosome, cilia dhe flagella

Centrozomi është një karakteristikë e qelizave shtazore dhe është një strukturë cilindrike e zbrazët e përbërë nga dy centriola. të vendosura pingul me njëri-tjetrin. Përbërja e kësaj organele është e përbërë nga tubula proteinike, të cilat kanë një funksion shumë të rëndësishëm në ndarjen qelizore pasi organizojnë citoskeletin dhe gjenerojnë boshtin gjatë mitozës. Ai gjithashtu mund të prodhojë cilia ose flagjela.

Qelizat dhe flagjelat e qelizave shtazore janë shtojca të formuara nga mikrotubula që i japin rrjedhshmëri qelizës. Ato ekzistojnë në organizmat njëqelizorë dhe janë përgjegjës për lëvizjen e tyre, ndërsa në qelizat e tjera përdoren për të eliminuar funksionet mjedisore ose shqisore. Në mënyrë sasiore, qerpikët janë më të bollshëm se flagjelat.

mitokondri dhe citoskelet

Mitokondritë janë organelet në qelizat shtazore ku mbërrijnë lëndët ushqyese dhe ato shndërrohen në energji në një proces të quajtur frymëmarrje. Ato kanë formë të zgjatur dhe kanë dy membrana: një membranë të brendshme të palosur për të formuar krista dhe një membranë të jashtme të lëmuar. Numri i mitokondrive të pranishme në secilën qelizë varet nga aktiviteti i tyre (për shembull, në qelizat e muskujve do të ketë një numër të madh mitokondriesh).

Për të plotësuar listën e pjesëve kryesore të qelizave shtazore, i referohemi citoskeletit. Ai përbëhet nga një grup filamentesh që ekzistojnë në citoplazmë dhe, përveç funksionit të formësimit të qelizave, ka edhe funksionin e organeleve mbështetëse.

Dallimet midis qelizave shtazore dhe bimore

Dallimet midis qelizave shtazore dhe bimore

Ekzistojnë disa ndryshime kryesore në pjesët e një qelize shtazore dhe bimore. Le të shohim se cilat janë ndryshimet kryesore:

 • Qelizat bimore Ajo ka një mur qelizor jashtë membranës plazmatike që kafsha nuk e ka. Është sikur të ishte një shtresë e dytë që e mbulon më mirë. Ky mur i jep atij ngurtësi të madhe dhe mbrojtje më të madhe. Ky mur përbëhet nga celulozë, linjinë dhe përbërës të tjerë. Disa nga komponentët e murit qelizor kanë disa aplikime në mjediset komerciale dhe industriale.
 • Ndryshe nga qeliza shtazore, qeliza bimore ka kloroplaste brenda. Kloroplastet janë ato që kanë pigmente të tilla si klorofili ose karotina që janë ato që lejojnë bimët të fotosintezojnë.
 • Qelizat bimore janë të afta të prodhojnë ushqimin e tyre falë disa përbërësve inorganikë. Ata e bëjnë këtë përmes fenomenit të fotosintezës. Ky lloj ushqimi quhet autotrofik.
 • Nga ana tjetër, qelizat e kafshëve nuk kanë aftësinë për të prodhuar ushqimin e tyre nga përbërësit inorganikë. Prandaj, ushqimi i tij është heterotrofik. Kafshët duhet të përfshijnë ushqim organik si kafshët e tjera ose vetë bimët.
 • Qelizat bimore lejojnë të transformohen energjia kimike në energji në energji diellore ose dritë falë procesit të fotosintezës.
 • Në qelizat e kafshëve, energjia sigurohet nga mitokondria.
 • Citoplazma e qelizës bimore është e zënë nga vakuola të mëdha në 90% të hapësirës. Ndonjëherë ka vetëm një vakuolë të madhe. Vakuolat shërbejnë për të ruajtur produkte të ndryshme që e kanë origjinën gjatë metabolizmit. Përveç kësaj, eliminon mbetjet e ndryshme që ndodhin në të njëjtat reaksione metabolike. Qelizat e kafshëve kanë vakuola, por ato janë shumë të vogla dhe nuk zënë aq hapësirë.
 • Në qelizat shtazore gjejmë një organelë që quhet centrozom. Është përgjegjëse për ndarjen e kromozomeve për të krijuar qelizat bija, ndërsa në qelizat bimore nuk ekziston një organelë e tillë.
 • Qelizat bimore kanë një formë prizmatike, ndërsa qelizat shtazore kanë forma të ndryshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për pjesët e një qelize dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)