Pirja e duhanit ndot ambientin përveç dëmtimit të shëndetit

El tym Shtë një zakon që është i dëmshëm për shëndetin, por gjithashtu ka një ndikim negativ në mjedis.

Duhani prodhon ndotja atmosferike, shpyllëzimi, ndryshimi i klimës, gjenerimin e mbeturinave dhe zjarret në pyje.

Në ditët e sotme në shumicën e qyteteve ekzistojnë kufizime në pirjen e duhanit në hapësira të mbyllura, kështu që duhanpirësit shkojnë jashtë dhe prodhojnë emetimi i gazit dhe ndotësve toksikë të atmosferës.

Çdo vit vlerësohet se në botë gjenerohen rreth 4,5 trilion bishta ose cigare. Këtyre bishtave të cigareve u duhen 25 vjet për tu dekompozuar në mjedis.

Komponentët më të rëndësishëm të cigare ato janë katran dhe nikotina mund të kontaminojë deri në 50 litra ujë përveç vrasjes së peshqve, zogjve dhe kafshëve që vijnë në kontakt me këtë mbetje.

Përveç kësaj, një sasi e madhe letre përdoret për të bërë cigare dhe pako.

L zjarret në pyje Ato zakonisht prodhohen në një pjesë të madhe nga bishtat më të shuar. Por gjithashtu favorizon shpyllëzimi pasi që pyjet priten për të rritur duhanin për shkak të kërkesës së madhe për këtë produkt në treg.

Si përfundim, jo ​​vetëm që dëmton shëndetin e duhanpirësit, të njerëzve përreth tij, por gjithashtu gjeneron ose intensifikon problemet globale të mjedisit.

Pirja e duhanit nuk është një veprim privat i pafajshëm që prek vetëm këdo që e bën atë, por pasojat e tij ekologjike shtrihen dhe me kaq shumë njerëz që e bëjnë atë, tashmë ka miliona njerëz që pinë duhan çdo ditë.

Nëse jemi të interesuar të kujdesemi për mjedisin dhe të bashkëpunojmë në përmirësimin e cilësisë së jetës në planet, duhet të ndalojmë pirjen e duhanit.

Industria e duhanit është një nga më të rëndësishmet në botë dhe ato që lobojnë më shumë në vende të ndryshme në mënyrë që konsumi i duhanit të mos kufizohet, por ata po përfitojnë nga shëndeti i njerëzve dhe gjithashtu përkeqësojnë problemet mjedisore.

Hardshtë e vështirë të heqësh dorë nga pirja e duhanit por mund të përpiqesh ta bësh këtë jo vetëm për shëndetin dhe cilësinë e jetës por edhe për t'u kujdesur për mjedisin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   gaz dijo

  një pyetje: një vithe cigaresh, sa litra ujë është i aftë të kontaminojë?

  1.    Patricia dijo

   Asnjë ide

  2.    Ann dijo

   Deri në 50 litra ose më shumë

 2.   Grumbullohem dijo

  është formuluar tmerrësisht keq.

 3.   Carmelo dijo

  Dhe gëlltisni rrotat e mullirit si ky artikull Sa ndot?

 4.   xhins dijo

  Zoti e mëshiroftë njerëzimin! i njëjti njeri po shkatërron natyrën

 5.   Gonzalo dijo

  Impressiveshtë mbresëlënëse sa shumë të varur nuk japin dreq për mjedisin tim pasi ata janë transformuar dhe manipuluar, ata nuk kujdesen nëse dëmton tjetrin nëse gjeneron tym mjedisor, asgjë dhe më keq, nëse njëri është i painformuar, ata nuk kujdesen dhe ata përfitojnë nga ndotja e të varurve nga helmi toksik që ju duhet ta ndaloni dhe zhbëni

 6.   David dijo

  E gjitha është në vetëdijen e çdo njeriu ... Por padyshim që është si të përpiqesh të heqësh dorë nga ushqimi i shpejtë. Kjo është diçka që është kudo dhe pushton Nënvetëdijen e njerëzve.