pemët botërore

drurë të kuq

Në planetin tonë ka mijëra lloje pemësh që na japin oksigjenin që thithim dhe na ndihmojnë të thithim dioksidin e karbonit që ndotim. Falë këtyre pemëve, krijohen pyje që shërbejnë si habitate për miliona specie kafshësh, bimësh dhe kërpudhore, si dhe janë burime për qeniet njerëzore. Ndër më të njohurit pemët e botës ne kemi një listë shumë të çmuar.

Për këtë arsye, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për pemët kryesore në botë dhe karakteristikat e tyre.

pemët botërore

pemët më të rëndësishme

Pema e Tylit

Pema Tule, një selvi Moctezuma, ndodhet në qendër të Santa María del Tule në shtetin e Oaxaca, Meksikë. Ajo ka trungun më të fortë të çdo peme në botë, veçanërisht duke qenë se trungu mbështetet shumë, leximet e diametrit të zbuluar janë më të mëdha se seksioni kryq aktual i trungut. Ishte aq i madh sa mendohej se kishte më shumë pemë, por analizat e ADN-së treguan se ishte një pemë e vetme. Pema vlerësohet të jetë midis 1.200 dhe 3.000 vjeçare.

Metuselahu

Jo vetëm që është pema më e vjetër në Tokë, por është edhe gjallësia më e vjetër e njohur. Dihet se ndodhet në Nevada, megjithëse vendndodhja e tij e saktë nuk dihet (si masë ruajtjeje). Është rreth 4.700 vjet i vjetër.

Ajo mori këtë emër në atë kohë, por duhet të kujtojmë se personazhi biblik "vetëm" jetoi 969 vjet. Kjo pemë i përket një pishe shumë jetëgjatë, Pinus longaeva ose pishës me qime perëndimore ndërmalore, pishës me qime. Shumë njerëz mendojnë se është ekzemplari në foton e mësipërme, dru i hapur me damarë të errët, që tregon me krenari të gjitha shenjat e plakjes, pozë e kristalizuar në erë, por e vërteta është se nuk është për shkak të rëndësisë së tij në pemën e fushës. i hetimit kronologjik është përpjekur ta mbrojë duke i zbuluar vetëm zonën, por identiteti i saj i vërtetë mbetet sekret.

Prometeo

Nëse Metuselahu është krijesa më e vjetër e njohur, Prometeu është krijesa më e vjetër e njohur. Është Prometeu ai që nuk është më me ne. Ai u ndërpre në vitin 1964 nga një studiues i Universitetit të Karolinës së Veriut, Donald R. Currey (një fakt që mbetet i diskutueshëm edhe sot). Ai u zbulua në Nevada, SHBA dhe ka një histori prej më shumë se 5.000 vjetësh.

Patriarku i Pyllit

I përket species Cariniana legalis. Është rreth 3.000 vjet i vjetër dhe sot është simbol i luftës së Brazilit kundër shpyllëzimit dhe shpëtimit të Amazonës.

Emri i saj shkencor është Rosa Jequitibà, i përket llojit Cariniana legalis, dhe baza e trungut ka një perimetër 16 metra. Sipas traditës lokale, ajo konsiderohet një pemë e shenjtë. Kulmi i tij përqafon qiellin 50 metra mbi tokë, pothuajse duke dëshiruar (duke pasur parasysh shpyllëzimin masiv në Brazil) të dijë se si të qëndrojë larg rrezikut të vazhdueshëm të therjes.

manchineel i vdekjes

pemë të mëdha

Ndoshta pema më e rrezikshme në tokë. Ajo rritet në zonat bregdetare, veçanërisht në Karaibe. Fruti i tij është vdekjeprurës për njerëzit dhe shumicën e gjitarëve. Por gjithashtu, lëngu i tij mund të shkaktojë shpërthime të rënda, tym nga djegia e drurit dhe gjethet janë shumë toksike, dhe është gështenja më e vjetër dhe më e madhe në botë.

Gështenja e 100 kuajve

Me një histori gati 4.000 vjeçare dhe një perimetër 56,9 metra, është një nga pemët më të gjera në botë (kështu është përfshirë në Librin e Rekordeve Guinness). Vetëm 8 kilometra nga krateri i vullkanit Edna, një nga vullkanet më aktivë në Tokë.

Hyperion

Ne vendosëm Hyperionin në fillim dhe Sequoia ka nderin të jetë pema më e lartë në Tokë (të paktën, më e madhja që mund të shihni). Për të zbuluar). Ndodhet në Parkun Kombëtar Redwood dhe ka një lartësi prej 115,61 metrash. Vini re se Parku Kombëtar Redwood është i dyti në listën e pemëve më të larta në planet, përveç Hyperior, Helios dhe Icarus.

shelg xhuxh

pemët e botës

Shelgjet xhuxh ose barishtore nuk janë të rëndësishëm për sa i përket moshës, madhësisë, toksicitetit ose kontributit të tyre në mjedis. Shelgu xhuxh dëshmon se pema nuk është vetëm madhështore, por edhe e vogël ose shumë më e vogël se një bonsai. domethënë, zakonisht rreth 6 cm e gjatë.

Pema e jetës

Kjo pemë ka kaluar më shumë se 600 vjet të jetës së saj në vetmi dhe izolim të plotë dhe e meriton këtë listë. Në vitin 1973, një shofer libian i dehur rrëzoi pemën, e cila ndodhet në Bahrein dhe nuk ka gjë tjetër veç rërës. Pema origjinale është tani në një vend tjetër. Vendi origjinal tani strehon një statujë metalike përkujtimore.

General Sherman

Gjenerali Sherman nuk është pema më e gjatë dhe as më e gjerë në Tokë, por është pema më e madhe dhe ajo me më shumë biomasë, falë lartësisë së saj prej 83 metrash dhe një diametri prej 11 metrash më shumë në bazën e saj. Sekuoja gjigante 2000-vjeçare është një institucion në Parkun Kombëtar Sequoia, dhe është koha e sekuojës më të vjetër dhe më të madhe në Tokë.

Ai kryeson

Është 3.266 vjeç, ka lartësi 75 metra dhe vëllim rreth 1.533 metër kub, i shpërndarë si më poshtë: 1.278 metër kub trung dhe 255 metër kub degë. Trungu është i mbuluar me një lëvore të trashë ndryshk-kafe, ngrihet drejt e në qiell, nga ku shikon në horizontin e mrekullueshëm, majat e mbuluara me borë të Sierra Nevada.

Ulliri i Vouves

Pemët e ullirit janë pemë të kursyera që janë shumë rezistente ndaj sëmundjeve dhe thatësirës së zgjatur. Ky ekzemplar i famshëm, i gjetur në ishullin grek të Kretës, është 12,5 metra i lartë dhe ka një diametër maksimal prej 4,6 metrash, ka zënë rrënjë rreth 3.500 vjet më parë. Trungu është një lëmsh ​​i mrekullueshëm, që të kujton rrjedhat e llavës që janë ngurtësuar gjatë shekujve. Ai vizitohet nga rreth 20.000 njerëz çdo vit dhe ende prodhon ullinj të shijshëm.

Larshi

Alerce është një selvi madhështore Patagoniane (Fitzroya cupressoides) zbuluar në vitin 1993. Këto selvi karakterizohen nga një kurorë e ashpër në formën e një piramide dhe një trung të madh, me rritje të ngadaltë, me perimetër vetëm një milimetër çdo vit, megjithëse arrin gjithashtu një lartësi mahnitëse prej mbi 100 metrash. Pas matjeve të kujdesshme të unazës, mosha e Alerce u përcaktua të ishte 3.640 vjeç.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për Agimin e botës dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.