Një pemë për të luftuar ndryshimin e klimës: Kiri

Pema Kiri

Një nga zgjidhjet për të luftuar ndryshimi i klimës dhe ngrohja globale është rritja e zonave të pyllëzuara. Kjo sepse pemët thithin CO2 që lëshojmë në aktivitetet tona dhe në transport. Sa më shumë zona të gjelbra të ketë në planet, aq më shumë CO2 do të absorbohet.

megjithëse mbrojnë pyjet dhe shtojnë hektarët e tyre është jetike për të ardhmen tonë, qenia njerëzore këmbëngul në shkatërrimin e tyre për të prodhuar dru ose për të tregtuar me ta. Midis të gjitha specieve të pemëve që ekzistojnë në botë, ekziston një veçanti që mund të na ndihmojë shumë në luftën kundër ndryshimit të klimës. Bëhet fjalë për Kirin.

Shteti botëror i pyjeve

Në të gjithë planetin ata po priten dhe shkatërrohen rreth 13 milion hektarë në vit sipas të dhënave të marra nga KB. Pavarësisht nga varësia e pemëve për të jetuar dhe marrë frymë, ne jemi të vendosur t'i shkatërrojmë ato. Bimët dhe pemët janë mushkëritë tona dhe kjo është mënyra e vetme për të qëndruar gjallë pasi ato sigurojnë oksigjenin që thithim.

Pema që na ndihmon kundër ndryshimit të klimës

Kjo pemë që mund të na ndihmojë në luftën kundër ndryshimit të klimës quhet Kiri. Emri i saj shkencor është pema e perandores ose Paulownia tomentosa. Vjen nga Kina dhe mund të mbërrijë deri në 27 metra të lartë. Trungu i tij mund të ketë diametër midis 7 dhe 20 metra dhe ka gjethe të gjera rreth 40 centimetra. Zona e saj e shpërndarjes zakonisht ndodh në lartësi më të ulëta se 1.800 metra dhe mund të mbijetojë në këto zona qoftë e kultivuar apo e egër.

Një pemë me këto karakteristika korrespondon me profilin normal të çdo peme. Por pse mundet që Kiri në veçanti mundet kontribuojnë më shumë se të tjerët në luftën kundër ndryshimit të klimës?

Të gjitha pemët, bimët dhe shkurret e gjelbërta fotosintezojnë, duke thithur CO2 nga mjedisi për ta transformuar atë dhe për të çliruar oksigjenin. Sidoqoftë, midis karakteristikave që e bëjnë Kirin të veçantë të jetë ky kandidat që na ndihmon kundër ndryshimit të klimës, ne gjejmë aftësinë e tij për të pastruar tokën dobët pjellore përreth thithja e tij e CO2 është 10 herë më e madhe se ajo e çdo specie tjetër peme.

Paulownia tomentosa. Pema Kiri

Për shkak se shkalla e tij e thithjes së CO2 është shumë më e madhe se ajo e pjesës tjetër të specieve, kështu që është shkalla e gjenerimit të oksigjenit. Një nga disavantazhet e ripyllëzimit është koha që duhet që pemët të rriten dhe të kenë sipërfaqe të mjaftueshme të gjetheve për të qenë në gjendje të kontribuojnë në ekuilibri O2-CO2 i planetit. Sidoqoftë, Kiri rritet shumë më shpejt se pjesa tjetër e specieve. Treeshtë pema me rritjen më të shpejtë në të gjithë planetin, aq sa në vetëm tetë vjeç mund të arrijë të njëjtën gjatësi si një lis me moshë rreth 40 vjeç. A e dini se çfarë është ajo? Një kursim prej 32 vjetësh në ripyllëzimin. Duke bërë një ekuivalencë për t'ju dhënë një ide më të mirë, kjo pemë mund të rritet në tokë normale mesatarisht 2 centimetra në ditë. Kjo gjithashtu ndihmon që duke rigjeneruar rrënjët e saj dhe enët e rritjes së kërcellit, ai mund t'i rezistojë zjarrit më mirë se speciet e tjera.

Kjo pemë ka një kapacitet të madh për rigjenerim pasi mund të mbin përsëri deri në shtatë herë pasi të jenë prerë. Mund të rritet gjithashtu në tokë dhe ujë të ndotur dhe, duke vepruar kështu, pastron tokën nga gjethet e saj që janë të pasura me azot. Gjatë jetës së saj, pema po derdh gjethet e saj dhe kur bien në tokë ato prishen dhe sigurojnë lëndë ushqyese për të. Duhet të përmendim se nëse kjo pemë rritet në tokë të ndotur ose me pak lëndë ushqyese, rritja e saj do të jetë shumë më e ngadaltë sesa nëse rritet në tokë mesatarisht pjellore dhe të shëndetshme. Në mënyrë që ajo të mbijetojë dhe të rritet mjaft mirë në tokë të varfër dhe të gërryer, ata kërkojnë plehrash dhe sisteme ujitjeje.

Pema Kiri

Si njihej kjo pemë?

Emri i saj do të thotë "prerë" në japonisht. Druri i tij është shumë i çmuar sepse mund të krasitet shpesh për të favorizuar rritjen e tij të shpejtë dhe për ta përdorur atë si një burim. Në besimet dhe traditat kineze, kjo pemë perandoreshë u mboll kur lindi një vajzë. Për shkak të rritjes së shpejtë të pemës, ajo do ta shoqëronte vajzën gjatë gjithë fëmijërisë dhe zhvillimit të saj, në mënyrë të tillë që kur të zgjidhej për martesë, pema të pritej dhe druri i saj të përdorej për sendet e zdrukthtarisë për pajën e saj. .


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Hugo ferrari dijo

    Kiri u prezantua në Uruguai nga inxhinieri i pyjeve Josef Krall dhe provat nuk funksionuan. Ata u sollën për rritjen e tyre të shpejtë, por një kërpudhat nuk u përshtatën atyre. Ka specie që ndryshueshmëria e tyre gjenetike nuk i lejon ata të përshtaten