Pastruesit e ajrit jonizues

Pastrues ajri

Në fillim ato ishin të shtrenjta, të zhurmshme dhe pak ekologjike. Sot, pastruesit e ajrit jonizues Ato kanë për qëllim të pastrojnë ajrin që thithim dhe janë të integruara në ambientet tona të brendshme për të luftuar në mënyrë efektive ndotjen e shtëpisë dhe alergjitë.

Përdorur fillimisht në industri dhe spitalet, pastruesit e ajrit kishin shumë vështirësi për t'u zbatuar në shtëpi private: pajisjet e para ishin të rënda, i zhurmshëm dhe mjaft e shtrenjtë. Me kalimin e kohës, ndotja në rritje, rritja eksponenciale në rastet e alergji dhe një vëmendje më e madhe për cilësinë e ajrit, bëri që shumë prodhues të përpiqen të krijojnë pajisje më të matura për t'u përgjigjur kërkesës. Një brez i ri i pastrues i ajrit u shfaq, duke përfshirë, përveç filtrimit të ajrit, një sistem të jonizim, i cili deri më tani ishte ndryshe nga pastrimi.

Për fat të keq, këto pajisje prodhuan një domethënës ndotje elektromagnetike, dhe mbi të gjitha ndotja e ozonit, e cila edhe në sasi të vogla, ishte e rrezikshme për shëndetin. Me përjashtim të zëvendësimit të filtrave të ajrit, kostoja ishte ndaluese për shumicën e shtëpitë. Në vitet e fundit, prodhuesit kanë kryer kërkime të vërteta për të zhvilluar pajisje pa emisione të ozoni dhe… pa filtër ajri.

Parimi i pastruesve jonizuesit Klasikët janë të thjeshtë: shumica përdorin sistemin e filtrit të ajrit me grimca me efikasitet të lartë (HEPA ose filtri i grimcave me efikasitet të lartë), njëqind herë më i mirë se filtrat e zakonshëm dhe që kanë një efikasitet real ndotje shtëpiak. Gjithnjë e më e rëndësishme në qytet, kjo është për shkak të pranisë së miliona grimcave të pezulluara të emetuara nga gazrat e shkarkimit të automjeteve, produkte pastruese shtëpiake, materiale ndërtimi dhe dekorimi, polenet, viruset dhe bakteret, pa llogaritur tymin nga cigarrillos.

kjo ndotje shtëpiak Ajo është denoncuar kohët e fundit nga shoqatat e konsumatorëve që e tregojnë atë si shkakun e shumë rasteve të alergjive, vështirësive të frymëmarrjes, probleme kardiovaskulare, dhe madje edhe kancer.

La pjesë jonizues, gjeneron jone negative që lejojnë grimcat e pezulluara të bashkohen. Më të rëndë, ata bien në tokë ku kapen nga filtri. jonet negativ kanë një avantazh tjetër: ato janë të dobishme për shëndetin dhe kanë një efekt anti-stres.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joan Carles Lopez dijo

  Hyrje e mirë, por nëse jemi në mjedise të qëndrueshme në ndotjen e mjedisit ose kemi ato filtra Hepa të inkorporuar në dritare, jonizuesi më i mirë është gjithmonë ajri i pastër
  regards