Pas 3 vitesh, energjitë e rinovueshme rriten përsëri

ankand i rinovueshëm

Sipas Observatorit të Sektorit DBK të INFORMA, potenca e instaluar akumuluar e energji e rinovueshme në fund të vitit 2016 arrita në 32.846 megavat (+ 0,2%), duke ruajtur trendin e ulët të rritjes së viteve të fundit.

instalimet e erës përbëjnë burimi kryesor i energjisë së rinovueshme, duke siguruar 70,1% të energjisë së instaluar akumuluar në dhjetor 2016. Më poshtë janë objektet e Energjia diellore fotovoltaike, e cila mblodhi 14,2%, ndërsa termoelektrike ata supozuan se 7%. Pjesa e mbetur prej 8,7% u shpërnda midis instalimeve hidraulike nën regjimin e veçantë dhe impianteve për prodhimin e energjisë nga biomasa.

Energjitë e ripërtëritshme

Në vitin 2016 ata kanë punuar 1.359 ferma me erë, me një fuqi totale prej 23.026 megavat. Nëse shohim dielloren, La potenca e instaluar akumuluar regjistruar a 0,3% rritje në 2016, duke arritur në 4.674 megavat, të shpërndara 61.386 kate e lidhur me rrjetin. Nga ana e saj, numri i objekteve në veprim energjia diellore termoelektrike ka qëndruar e qëndrueshme që nga viti 2013, me një total prej 51 qendra me një fuqi totale të instaluar prej 2.300 megavat.

Energjia termosolare

dhjetë kompanitë më të mira në aspektin e energjisë së instaluar nga energjitë e rinovueshme (duke marrë parasysh erën, energjinë diellore fotovoltaike dhe termoelektrike) ata së bashku mbledhën 57% të energjisë totale në vitin 2016 concentración është posaçërisht i ngritur në segment energjia diellore termoelektrike (73%) Dhe era (70%), ndërsa, përkundrazi, ajo e energjisë diellore fotovoltaike është ajo më të atomizuar (13%).

kalifornia krijon shumë energji diellore

3 ankandet që janë kryer vitin e kaluar do të kontribuojnë për të modifikuar struktura konkurruese sektori në periudhën afatmesme, duke pasur parasysh që një pjesë e mirë e energjisë së alokuar është përvetësuar në tufa të mëdha. Në të parën dhe të dytën ishte Forestalia, dhe në të fundit ishte ACS.

Këto ankande do të rrisin shkallën e përqendrimi i furnizimit. Kjo tendencë do të jetë veçanërisht e rëndësishme në segmentin e energjisë fotovoltaike diellore dhe era

Për sa i përket vlerës, të ardhurat e gjeneruara nga shitja e energjisë së erës dhe diellit qëndronin në 7.069 milion euro në 2016, figura a 9,3% më e ulët me atë të regjistruar në 2015. Biznesi diellor kontribuoi në faturimin total 4.212 milion euro (2.739 milion në fotovoltaike dhe 1.473 në termoelektrike), përpara segmentit era, me 2.857 milion.

Tani le të flasim për ankandet komentuar më parë, dhe fituesit e saj.

Ankandi i tretë

ACS është fituesi i shkëlqyeshëm i ankandit të burimeve të ripërtëritshme me këtë rast. Përmes filialit të saj Cobra ka marrë më shumë se gjysmën e asaj që Qeveria ka hedhur në ankand,  konkretisht 1.550MW energji diellore fotovoltaike.

Grupi Forestalia është dhënë 316MW të energjisë fotovoltaike gjithashtu në ofertën e mbajtur nga OMIE këtë të Mërkurë. Përveç kësaj, Enel Green Power España, në pronësi të Endesa, ka arritur të blejë 339MW

Të gjitha kompanitë kanë arritur të fusin në ofertë me oferta me zbritje maksimale që lejoi ankandin, e cila ishte 65% e vlerës standarde të investimit të një impianti fotovoltaik. Kjo zbritje është më e lartë se në ankandin e majit, kur ishte në 59%.

Kompania e grupit e kryesuar nga presidenti i Madridit nga Florentino Pérez, e specializuar në seShërbime gjithëpërfshirëse të energjisë elektrike, gazit, komunikimeve dhe hekurudhave, kështu bëhet fituesi përpara XElio, me 455 MW; Endesa, përmes Enel Green Power, me 339 MW; Forestalia Group, me 316 MW (në atë të mëparshmin u deshën 1.200 nga 3.000); Gas Natural Fenosa, 250 MW, si Solaria; Opde, 200 MW; Prodiel, 182 MW. Gestamp, i cili zotëron 20% të XElio (80% u shit në fondin e KKR), i është dhënë 24 MW. Alter ka arritur 50 MW dhe Alten, 13 MW.

energjia diellore zvogëlohet nga ndotja

Në fushën e erës, fituesi ka qenë kryeqyteti Alfamar Energya, me 720MW, përpara Greenalia (Renova era), me 133 MW dhe Ibervento, me 172 MW, kryesisht.

Ishujt Kanarie rrisin sasinë e energjisë së rinovueshme

Në total, ato tejkalojnë 5.000 MW, një sasi më e lartë se ajo e vendosur në parim. Kjo është për shkak të kërkesës së lartë dhe se ato janë tejkaluar shumë. Në të vërtetë, ankandi fillestar është për 2.000 MW, i zgjerueshëm në 3.000. Edhe pse, Qeveria mbajti një klauzolë konfidenciale në mënyrë që më shumë megavat nga 3.000 të pranohen në rast se bëni ofertë në zbritjen maksimale.

çmim i ulët i energjisë diellore

Hyrja e kompanisë së grupit të kryesuar nga Florentino Pérez është një surprizë e ngjashme me atë të Forestalia, e cila ishte fituesi më i madh i dy ankandeve të fundit për caktimin e skemës së shpërblimit për të ri objektet e energjisë së rinovueshme, me një total prej 1.500 MW të energjisë së erës dhe 108,5 MW të energjisë elektrike përmes biomasës. Në këtë mënyrë, Forestalia shton 1924,5 megavat të dhënë midis tre ankandeve të fundit dhe konsolidon më tej vizionin e saj si pikë referimi në paradigmën e re të gjenerimit të energjisë së rinovueshme, në një treg efikas, të hapur dhe konkurrues.

Në ankandin e majit, prapa Forestalia Gas Natural Fenosa ishte vendosur, me pak më shumë se 600 MW; Enel Green Power Spanjë, me pak më shumë se 500 MW; dhe Siemens Gamesa, me 206 MW. Norvento ka marrë 128 MW.

Në befasi, Iberdrola, kompania kryesore spanjolle në energjinë e erës, ka lënë jashtë kastit. Të gjitha kompanitë konkurruese ofruan zbritjen maksimale të lejuar, të vendosur në 63,43% të çmimit për megavat.

Pas 3 vitesh, energjitë e rinovueshme rriten përsëri

Rezultatet përfundimtare të ankandit do të dorëzohen nesër nga Ministria e Energjisë tek Komisioni Kombëtar i Tregjeve dhe Konkurrencës (CNMC) për vërtetim. Me këto dy ankande, ESpanja do të jetë brenda disa të dhjetave të përmbushjes së objektivit të vendosur për vitin 2020, e cila do të ketë një prodhim të rinovueshëm prej 20%.

Forestalia

Forestalia Group ka lindur në Zaragoza në vitin 2011, rezultati i a karrierë e gjatë biznesi e mëparshme në promovimin e energjisë së rinovueshme, veçanërisht në kulturat e energjisë dhe energjisë së erës që nga viti 1997.

Aktualisht ka prodhime energjetike në Spanjë, Francë dhe Itali; ndërtojnë fabrika më e madhe e peletit dhe copëtimi i vendit në Erla (Zaragoza); promovon impiantet e gjenerimit të energjisë elektrike të biomasës në Aragon, Komunitetin e Valencias dhe Andaluzinë, dhe ferma të ndryshme të erës, veçanërisht në Aragon.

energjia e biomasës nga mbetjet e elementeve pyjore

Më 14 janar 2016, Forestalia Group ishte fituesi më i madh i ankandit të Ministrisë së Industrisë, Energjisë dhe Turizmit për alokimin e skema specifike e shpërblimit në objektet e reja për prodhimin e energjisë elektrike nga teknologjia e erës dhe e biomasës. Në energjinë e erës, Forestalia Group u dha 300 MW, nga 500 MW në ankand; dhe në biomasë, ajo fitoi 108,5 MW biomasë, nga 200 MW në ankand.

Shfaqja e Grupit Forestalia në tregun e energjisë do të prodhojë efekte shumë pozitive: Forestalia është e përkushtuar për një treg të hapur, konkurrues, transparent, efikasitet të lartë, kosto më të ulët dhe, në fund të fundit, më shumë përfitime në çmime për konsumatorin

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.