Para vitit 2020 Citibank dëshiron të konsumojë vetëm energji të rinovueshme

Banka e rinovueshme Citibank njoftoi disa ditë më parë qëllimin e saj për të mbuluar 100% të konsumit të saj të energjisë me energji e rinovueshme në vitin 2020, si pjesë e angazhimit të saj për të zvogëluar ndikimin në mjedis të operacioneve të saj.

“Ne jemi të përkushtuar të përdorim energji të rinovueshme për të përmbushur nevojat për energji të të gjitha operacioneve tona, ndërsa vazhdojmë të sigurojmë financiación për projekte që lidhen me efikasitetin e energjisë dhe energjinë e pastër për klientët tanë, "tha CEO i Citibank Michael Corbat.

Citibank

Për të përshpejtuar tranzicionin e energjisë dhe për t'u përqëndruar në efikasitetin si një përbërës "kritik" i strategjisë së tij, Citi shpjegoi se do ta konsiderojë gjenerojnë energji elektrike 'në vend', të kryejë marrëveshje blerjeje për pajisjet intensive të gjenerimit të energjisë, siç janë qendrat e të dhënave, përveç përdorimit të duhur të kredive të energjisë së rinovueshme.

Në këtë mënyrë, njësia ekonomike theksoi se selia e saj e re botërore në New York, ende në ndërtim, është zgjedhur për të marrë vlerësimin LEED Platinum, nivelin më të lartë të dhënë nga Këshilli i Ndërtimit të Gjelbër të SHBA.

Përveç kësaj, një nga qendrat e saj kryesore të të dhënave, e vendosur në Teksas, tashmë punon me 50% me energji të rinovueshme, falë një kontrate të nënshkruar me Green-e, në këtë mënyrë shmangni luhatjet e çmimeve, pasi që ata blejnë energji elektrike me kontrata prej 15 ose 20 vjetësh.

kosto më të ulëta të investimeve të energjisë diellore

Sipas Zyrtarit Kryesor të Teknologjisë të Citi Don Callahan. "Me një fokus në inovacion dhe efikasitet, ne vazhdojmë të sfidojmë veten për të përmirësuar objektet dhe operacionet tona në të gjithë botën." Në të njëjtën mënyrë, ajo tregoi që Citibank është në kërkim të aleanca të reja për të përmbushur "këtë qëllim ambicioz".

Sipas të dhënave nga njësia ekonomike, që nga viti 2005 ajo ka arritur të rrisë efikasitetin e saj të energjisë me 25%, të zvogëlojë përdorimin e ujit me 20%, të devijojë 61% të mbetjeve, si dhe të zgjerojë portofolin e saj të pasurive të patundshme me certifikimin LEED në njëzet%.

Por Citibank nuk është e vetmja kompani që ka filluar të marrë bandën e burimeve të ripërtëritshme, më poshtë po përmendim disa prej tyre

APPLE

Drejtoni botën e inovacionit me pajisjet tuaja iPhone, iPad, Mac, Apple Watch dhe Apple TV. Kompania operon në 23 vende me 100% energji të rinovueshme. Në vitin 2015, 93% e energjisë elektrike erdhi nga burime të rinovueshme dhe Apple është e përkushtuar arrij 100%. Ajo po ndihmon gjithashtu partnerët e saj të prodhimit të ulin gjurmët e tyre të karbonit, duke punuar dorë për dore për të instaluar më shumë se 4 gigavat energji të re të pastër globalisht deri në vitin 2020.

Apple Store

BANKA E AMERIKAS

Qëllimi i kësaj banke të Amerikës së Veriut për vitin 2020 është të përdorë 100% të energjisë që ajo përdor për t'u ripërtërirë. Për ta bërë këtë, ai tashmë punon me instalimin e paneleve diellorë dhe përdor Certifikatat e Energjisë së Rinovueshme (REC) të erës në qendrat e të dhënave në zyrat e saj në Teksas.

“Ne besojmë se adresimi i ndryshimeve klimatike do të kërkojë një përpjekje kolektive. Ne duhet të mobilizojmë burimet tona dhe të gjejmë zgjidhje ndërsa përfitojmë nga mundësi më të gjelbërta të biznesit. Si pjesë e përpjekjes tonë për të qenë një udhëheqës investimesh në energji të pastër, ne jemi zotuar për 125,000 miliardë dollarë financim për biznese me karbon të ulët dhe të qëndrueshëm deri në vitin 2025, "tha Alex Liftman, ekzekutivi mjedisor global i grupit, në faqen RE100.

Coca-Cola

Kompania e pijeve freskuese ka një qëllim ambicioz: të ulë gjurmën e karbonit në operacionet e saj kryesore (prodhim, shpërndarje dhe ftohje) me 50% deri në vitin 2020.

“Ne po synojmë të zvogëlojmë emetimet në të gjithë zinxhirin tonë të vlerës. Përdorimi i energjisë elektrike të rinovueshme është thelbësor për këtë tranzicion dhe për një ekonomi me karbon të ulët në të ardhmen, ”shkroi Chris Childs, i cili drejton Grupin Drejtues të Energjisë dhe Ndryshimeve Klimatike të kompanisë, në RE100.

MOTORT E P GRGJITHSHM

Prodhuesi i automobilave planifikon të plotësojë të gjitha nevojat për energji elektrike të 350 operacioneve të saj në 59 vende me energji të rinovueshme deri në vitin 2050. Ky qëllim, së bashku me nxitjen për automjete elektrike, është pjesë e qasjes së kompanisë për forconi biznesin tuaj, të përmirësojë komunitetet dhe të adresojë ndryshimin e klimës, sipas kompanisë.

pika e karikimit të makinës elektrike

MARS

Pronari i M&M, Snickers dhe çokollata ushqimore për kafshë si Whiskas dhe Pedigree përqendrohet në zvogëlimin e emetimet e karbonit në operacionet e veta dhe po rrit gradualisht furnizimin me energji të rinovueshme në vendet e saj në të gjithë botën, me qëllimin që 100% e konsumit të energjisë që përdor do të jetë pa lëndë djegëse fosile deri në vitin 2040.

Bankia

Nexus Energy do të furnizojë 100% energji të rinovueshme Bankia, duke furnizuar gjithsej 2.398 pika furnizimi, midis ndërtesave zyrat qendrore dhe degët, me një konsum vjetor prej më shumë se 87 GWh. Nexus Energía prezantoi një nga ofertat më konkurruese në një nivel ekonomik dhe teknik, falë mjeteve të saj të optimizimit dhe menaxhimit me shumë pika.

Aspekti përcaktues ishte puna e optimizimit e kryer për të gjitha selitë dhe degët e Bankia, që do të thotë e rëndësishme kursimet në bankë. Përveç kësaj, ndërmarrja kreu një studim shterues të secilës pikë furnizimi për të gjetur nevojat e saj reale për energji elektrike.

Gjykata angleze

El Pres anglisht e ka zvogëluar atë konsum elektrike gjatë vitit 2016. Kjo shifër përfaqëson një rënie prej gati 25% bazuar në vitin 2008.

Për gjigantin e shpërndarjes, ai përkthehet në menaxhim efikas të energjisë si një nga kryesoret e tij Strategjitë mjedisore. Objektivi i tij është të zgjedh konsum elektrike dhe jepni përparësi ndriçimit, ftohjes tregtare, sistemeve të kontrollit dhe kondicionimit të ajrit.

Ndër masat e miratuara, grupi ka promovuar planin e tij për të rinovuar ndriçimin e qendrave tregtare me zbatimin e LED, duke zëvendësuar pothuajse 160.000 ndriçues.

Sa i përket ftohjes komerciale, kompania ka vendosur të vazhdojë sigurimin e dyerve të mobiljeve me produkte frigoriferike dhe të ngrira, me qëllim për t'i bërë ato më shumë efikas nga këndvështrimi energjik.

caixabank

CaixaBank ka ndihmuar fillimin e një impianti të kogjenerimit të biomasës në Viñales (Kili), si një mënyrë për të kompensuar emetimet e COXNUMX që rrjedhin nga aktiviteti i saj gjatë vitit të kaluar. Llogaritja e gjurmës tuaj të karbonit dhe mbështetja e projekteve që kontribuojnë në neutralizojeni atë Shtë një nga veprimet që materializon angazhimin e CaixaBank për ruajtjen e mjedisit dhe luftimin e ndryshimeve klimatike.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.