Panelet diellore më të mira për shtëpi (gjeneratorë diellorë)

panele diellore, gjenerator solare per shtepi

La energji dhe diellore Është një nga ato që natyra na jep krejtësisht falas. Pra, është gjithmonë e rëndësishme të përfitoni nga këto burime natyrore për të marrë energji elektrike pa kosto, duke kursyer në faturat tuaja të ardhshme të energjisë, qoftë për të ngrohur ujin, qoftë për të lidhur të gjitha pajisjet elektrike ekzistuese.

Për të qenë në gjendje të përfitoni nga energjia juaj, tani që kanë hequr taksën e diskutueshme për diellin, mund t'i blini këto panele dhe gjeneratorë të projektuar për shtëpinë, karvanin ose kampingun. Dhe mos lejoni që ata t'ju pengojnë të jeni të vetë-mjaftueshëm.

Panelet diellore më të mira për shtëpinë (kompletet)

Nëse ato që kërkoni janë të thjeshta panele diellore ose komplete Për ta instaluar lehtësisht në shtëpinë tuaj, duhet të merrni parasysh rekomandimet e mëposhtme:

Gjeneratorët më të mirë diellorë për shtëpi ose kampe

Nga ana tjetër, ka edhe gjeneratorë me panele diellore, të cilat mund t'i përdorni në shtëpinë tuaj kur ka ndërprerje të energjisë elektrike, për karvanin, për kamping, apo për të sjellë rrymë aty ku nuk ka, madje edhe të lidhni pajisje të ndryshme shtëpiake për të mos i konsumuar nga rrjeti i përgjithshëm. Në këtë rast, ato që rekomandohen janë:

Llojet e paneleve diellore

çati me panele diellore

Në botën e energjisë diellore fotovoltaike, ekzistojnë lloje të ndryshme të paneleve diellore që dallohen nga teknologjia dhe vetitë e tyre të prodhimit. Çdo lloj ka avantazhe dhe disavantazhe që duhet të merren parasysh kur zgjidhni opsionin më të përshtatshëm për nevojat tuaja. Më poshtë, ne paraqesim një analizë të detajuar të tre llojeve më të zakonshme:

 • Panele diellore silikoni monokristaline: prodhuar nga një kristal silikoni gjysmëpërçues me një drejtim të vetëm në rrjetën e tij kristalore, gjë që i jep atij një efikasitet më të lartë konvertimi (midis 16% dhe 22%). Kjo do të thotë, ky lloj qelizash ofron performancë më të madhe edhe në kushte me dritë të ulët, duke lejuar që të merret më shumë energji edhe me sipërfaqe më pak të instaluar. Për më tepër, ato kanë tendencë të kenë një jetëgjatësi mjaft të gjatë, megjithëse janë më të shtrenjta dhe kanë një tolerancë më të ulët ndaj temperaturave të larta.
 • Panele diellore polikristaline silikoni: të prodhuara nga silikoni polikristalor, domethënë me orientime të ndryshme kristalore të përziera, gjë që i bën ato më ekonomike, por me një efikasitet më të ulët konvertimi se silici monokristaline (midis 13% dhe 16%). Kjo i bën ato më pak efektive për situata me dritë të ulët, më mirë për klimat e ndritshme. Për të arritur të njëjtën fuqi të gjeneruar, do t'ju duhet të instaloni një sipërfaqe më të madhe, e cila mund të jetë problem nëse nuk keni hapësirë ​​të mjaftueshme.
 • Panele diellore perovskite: teknologji në zhvillim me potencial të madh. Prodhuar me materiale më të lira dhe më të lehta se silikoni, dhe që premtojnë efikasitet më të madh të konvertimit (deri në 25% në kërkim). Pesha e tyre është e ulët, mund të jenë fleksibël për t'u instaluar kudo, megjithëse nuk janë ende aq të pjekur dhe kanë një jetë të dobishme të vlerësuar më të shkurtër, përveç degradimit nën ekspozimin ndaj temperaturave të larta dhe lagështisë.
 • Teknologji të tjera: Ka teknologji të tjera në zhvillim që kërkojnë të përmirësojnë efikasitetin dhe të ulin koston e paneleve diellore. Midis tyre janë panelet e silikonit amorf (që nuk përdoren gjerësisht për shkak të efikasitetit të tyre të ulët), panelet CIGS (bakër, indium, galium dhe selen) me efikasitet të ngjashëm me polisilikin, por me peshë më të ulët dhe fleksibilitet më të madh, ose ato organike të bëra me materiale organike dhe organike. fleksibël…

Teknologjitë e baterive për ruajtjen e energjisë elektrike

A janë të riciklueshme bateritë e litiumit apo jo?

L stacionet e energjisë portative Ata zakonisht përdorin bateri të rikarikueshme për të ruajtur energjinë e gjeneruar ose që vjen nga rrjeti elektrik. Llojet më të zakonshme të baterive janë:

 • Bateritë litium-jon (Li-Ion).- Ofrojnë densitet të lartë energjie, që do të thotë se mund të ruajnë shumë energji në një madhësi kompakte. Ato janë të qëndrueshme dhe kanë një shkallë të ulët vetëshkarkimi. Megjithatë, ato mund të jenë të shtrenjta dhe të ndjeshme ndaj temperaturave ekstreme.
 • Bateritë litium polimer (Li-Po).- Janë të ngjashme me bateritë litium-jon, por më të lehta dhe më fleksibël. Sidoqoftë, elektroliti në këtë rast nuk është i lëngshëm.
 • Bateritë litium fosfat hekuri (LiFePO4 ose LFP): Ato janë më të sigurta dhe më të qëndrueshme se bateritë litium-jon, me tolerancë më të madhe ndaj temperaturave ekstreme dhe një rrezik më të ulët zjarri. Megjithatë, ato kanë një densitet më të ulët të energjisë, që do të thotë se janë më të mëdha për të njëjtin kapacitet ruajtjeje.
 • Bateritë plumb-acid: opsioni më ekonomik, por edhe më pak efikasi dhe më i qëndrueshëm. Ata kanë një shkallë të lartë vetëshkarkimi dhe janë të rënda dhe të rëndë.

E gjithë kjo duhet të merret parasysh kur zgjidhni një gjenerator ose bateri për sistemin tuaj diellor…

Si të zgjidhni panelet dhe gjeneratorët më të mirë diellorë

gjenerator energjie

Zgjedhja e gjeneratorit ose termocentralit të duhur për nevojat tuaja mund të jetë një detyrë komplekse., pasi ka modele të ndryshme me karakteristika, teknologji dhe çmime të ndryshme. Për të marrë një vendim të saktë, duhet të vlerësoni specifikimet e mëposhtme:

 • potencia- Fuqia e gjeneratorit ose termocentralit matet në vat (W) ose kilovat (kW) dhe përcakton numrin e pajisjeve që mund t'i fuqizoni njëkohësisht. Zgjidhni një fuqi që tejkalon fuqinë totale të pajisjeve që dëshironi të përdorni. Për shembull, nëse do të lidhni një PC me konsum 150W dhe një ngrohës 2000W, duhet të keni të paktën 2500W, ose më shumë nëse planifikoni të lidhni më shumë pajisje...
  Transportueshmëria: Nëse keni nevojë të lëvizni shpesh gjeneratorin, merrni parasysh një model portativ dhe të lehtë. Disa modele kanë edhe rrota për transport të lehtë.
 • Portet dhe lidhësit: Shumica e gjeneratorëve zakonisht kanë priza ose priza Schuko ose IEC. Kjo është e rëndësishme në mënyrë që ato të jenë të pajtueshme me pajisjet që dëshironi të lidhni. Në përgjithësi, nëse nuk ju nevojitet ndryshe, është më mirë të zgjidhni llojin Schuko, me numrin e prizave që na duhen për rastin tonë. Përveç kësaj, disa modele kanë një seri tjetër lidhësish, si porta USB (A dhe C) për karikimin e pajisjeve celulare etj.

Al zgjidhni një panel diellor fotovoltaik, është e rëndësishme të shikoni karakteristikat teknike të mëposhtme:

 • Efikasiteti i konvertimit: përqindja e energjisë diellore që paneli e shndërron në energji elektrike. Efikasitet më i madh do të thotë më shumë gjenerim energjie me më pak panele.
 • Fuqi e vlerësuar: është fuqia maksimale që paneli mund të gjenerojë në kushte ideale. Ajo matet në vat maksimale (Wp).
 • Përmasat dhe pesha: madhësia dhe pesha e panelit, të cilat ndikojnë në hapësirën e instalimit dhe lehtësinë e montimit, përveç forcës së strukturës që ju nevojitet.

Subvencione dhe ndihma për energjinë diellore

instalimi i paneleve diellore

Për fat të mirë, nëse doni ta shndërroni shtëpinë tuaj në energji diellore, Në Spanjë ka ndihma dhe subvencione të ndryshme për të nxitur instalimin e paneleve diellore në shtëpi private gjatë vitit 2024. Edhe pse, për fat të keq, do të duhet të kesh një kompani të certifikuar për të kryer instalimin dhe jo gjithmonë të lejojnë t'i instalosh.

L ndihma më e rëndësishme shëndoshë:

 • Në nivel kombëtar kemi fondin e famshëm Next Generation. Ky program evropian, i menaxhuar në Spanjë nga IDAE (Instituti për Diversifikimin dhe Kursimin e Energjisë), ndan një shumë të konsiderueshme për instalimin e vetëkonsumit fotovoltaik. Ndihma mund të mbulojë deri në 45% të investimit total, me një maksimum prej €6.000/kWp. Thirrja për vitin 2024 ende nuk është publikuar, por pritet të jetë e hapur në muajt në vijim.
 • Në nivel rajonal: Çdo komunitet autonom ka linjat e veta të ndihmës dhe subvencioneve për vetë-konsum fotovoltaik. Kushtet dhe kërkesat specifike ndryshojnë sipas rajonit, prandaj këshillohet të konsultoheni me Departamentin e Tranzicionit të Energjisë ose të Mjedisit të komunitetit tuaj autonom për informacion të detajuar. Shembuj të subvencioneve rajonale:
  • Andaluzi: ju keni “Ripërtëritja dhe Transformimi i Energjisë në Ndërtesat Rezidenciale” ofron ndihmë deri në 45% të investimit, me një maksimum prej €6.000/kWp.
  • Katalonjës: ju mund të përfitoni nga "Solcat", i cili ofron ndihmë deri në 50% të investimit, me një maksimum prej €7.000/kWp.
  • C. Valenciana: Në këtë rajon keni "Planin Fotovoltaik", me ndihmë deri në 40% të investimit, me një maksimum prej €6.000/kWp.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.