Panelet diellore mund të furnizojnë spitalet me energji

Panele diellore në ndërtesa

Energjia diellore termike është margjinalizuar nga zhvillimi i energjia e rinovueshme. Ndalimi i sektorit të pasurive të patundshme ka parandaluar sektorin të rritet me ritmin e pritur nga qeveria prej 5 milion m2 panele diellorë për Planin 2005-2010.

Edhe përfshirja në Kodin Teknik të Ndërtimit, CTE, që nga viti 2006, e detyrimit për të instaluar panele diellore në shtëpi të reja ose në ndërtesa të rehabilituara nuk ka qenë e dobishme për instalimin e më shumë paneleve diellorë në Spanjë. CTE kërkon që ndërmjet 30 dhe 70 përqind të konsumit të ujë të nxehtë nga shtëpitë e reja vijnë nga uji sanitar i ngrohur me panele diellore, por masa ka rënë në vesh të shurdhër për shkak të mungesës së ndërtimit të ri. Nga ana e saj, më shumë se 50 këshilla të qytetit në të gjithë Spanjën gjithashtu kanë rregullore me të njëjtën masë.

Kjo situatë ka bërë që kompanitë e energjisë termike diellore, me mbështetjen e IDAE, të drejtojnë vështrimin e tyre në një vend tjetër të publikut që mund të kërkojë këtë lloj energjie ose që mund ta përdorë atë për përdorime të tjera. Kjo është ajo ku ndërtesat e tjera të tilla si spitale, rezidencat terecera mosha e lart kompleksesh që mund të jenë klientë potencialë për këtë lloj energjie të rinovueshme. Për më tepër, teknologjia e aftë për ta bërë energjinë diellore fitimprurëse jo vetëm për të marrë ujë të nxehtë dhe energji elektrike, por edhe për ftohje, po promovohet, domethënë, jo vetëm për nxehtësinë, por edhe për të ftohtin.

Sipas IDAE, energjia diellore termike mund të kënaqë 80 përqind e nevojave për ujë të ngrohtë shtëpiak të përdorura nga një spital dhe 60 përqind e energjisë elektrike të nevojshme për ngrohjen e kësaj ndërtese.

Këto institucione shëndetësore gjithashtu mund të kenë akses në financimin dhe ndihmën e ofruar nga IDAE dhe komunitetet autonome, ndonjëherë deri në 40 përqind të totalit të investuar, këto ndihma janë kumulative. Këto grante janë të ndryshme në secilën provincë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.