Panele diellore fotovoltaike

panele diellore fotovoltaike

Prodhimi i energjisë diellore ka evoluar me hapa të mëdhenj gjatë viteve dhe si zhvillim teknologjik. Si në rastin e parqeve të mëdha diellore ashtu edhe në objektet e vogla të vetëkonsumit, ata punojnë me to panele diellore fotovoltaike. Rritja e vetë-konsumit në Spanjë është mjaft e dukshme në vitet e fundit. Dhe është se gjithnjë e më shumë shtëpi kanë zgjedhur instalimet fotovoltaike për arsye të ndryshme. Një prej tyre është kursimi në faturën e energjisë elektrike dhe përgjegjësia mjedisore që kërkojnë kohërat.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe funksionimin e paneleve diellore fotovoltaike.

tipare kryesore

panele diellore fotovoltaike në çati

Panelet diellore fotovoltaike janë të afta të gjenerojnë energji elektrike përmes diellit. Shtë një energji plotësisht e rinovueshme dhe aspak për të ndotur mjedisin. Avantazhi i këtij lloji të energjisë së rinovueshme është ai gjenerohet automatikisht me energjinë që vjen nga dielli ynë. Funksionimi i paneleve diellore bazohet kryesisht në qelizën diellore fotovoltaike që është përgjegjëse për transformimin e energjisë së diellit direkt në energji elektrike duke përdorur energji fotoelektrike.

Energjia fotovoltaike është vetia që duhet të kenë materiale të caktuara të jenë në gjendje të gjenerojnë një rrymë elektrike kur ato i nënshtrohen rrezatimit diellor. Kjo ndodh kur energjia nga dielli lëshon elektronet për të krijuar një rrjedhë të energjisë elektrike.

Paneli diellor përbëhet nga një seri qelizash fotovoltaike. Ato janë shtresa të silicit të përbërë nga fosfor dhe bor që mund të gjenerojnë një ngarkesë elektrike kur marrin rrezatim diellor. Ata janë të aftë të sintetizojnë në një modul në mënyrë që voltazhi të rregullohet në një sistem DC që është i përdorshëm.

Energjia që gjenerohet duke u lidhur me një inverter aktual transformohet në një rrymë alternative që mund të përdoret për pajisjet shtëpiake. Isshtë e zakonshme që do të ishte moduli për tensionin mund të rregullohen si në sistemin e rrymës së drejtpërdrejtë ashtu edhe në atë të rrymës alternative. E gjithë rryma alternative është mënyra e energjisë së konsumuar gjatë ditës dhe mund të furnizohet nga panelet diellore.

Duhet të merret parasysh se voltazhi i siguruar nga qelizat fotovoltaike është gjithmonë i rregullt dhe linear, kështu që sasia e rrymës së furnizuar varet nga intensiteti në të cilin dielli shkëlqen. Kjo e bën performancën që panelet diellorë japin aq fotovoltaike varet kryesisht nga intensiteti i dritës. Kjo ndryshon në varësi të kohës së ditës, kohës së vitit dhe klimës ku jemi.

Si të llogarisni fuqinë e paneleve diellore fotovoltaike

park diellor

Necessaryshtë e nevojshme të jeni në gjendje të llogaritni fuqinë elektrike të paneleve diellore fotovoltaike që të jeni në gjendje të llogarisni fuqinë e modulit. Kur bëhet fjalë për ardhjen ose llogaritjen e performancës së paneleve, masa e përdorur në module është kulmi i vatave (Wp). Kjo matje përdoret si një referencë që shërben për të matur performancën e paneleve diellore dhe për të vendosur disa krahasime midis tyre. Në këtë mënyrë, ne mund të njohim karakteristikat e secilit prej tyre dhe të shohim se cila është e nevojshme në çdo kohë. Shumica e këtyre karakteristikave përfaqësojnë performancën e dhënë nga panelet diellore fotovoltaike dhënë një sasi standarde e rrezatimit dhe temperaturës nga dielli.

E gjithë kjo ose është e nevojshme kur përcaktohet madhësia e një instalimi fotovoltaik, qoftë në një shtëpi apo në një njësi publike. Shtë e rëndësishme të analizohet se sa vat e pikut mund të instalohen në mënyrë që të fitohet kapaciteti maksimal i mundshëm i vetë-konsumit. Duhet të merret parasysh që në shtëpi konsumi i energjisë elektrike ndryshon në kohën e vitit dhe orët e ditës. Do të ketë një kohë të ditës ku ka disa pajisje elektrike të lidhura në të njëjtën kohë dhe një furnizim më i madh i energjisë elektrike është i nevojshëm për të kënaqur kërkesën. Nga ana tjetër, duhet të marrim parasysh edhe kohën e vitit. Në verë, një pjesë e madhe e energjisë duhet të përdoret për të ftohur shtëpinë.

Kur llogaritni madhësinë dhe performancën e një instalimi fotovoltaik të panelit diellor, të gjithë faktorët duhet të merren parasysh, duke marrë parasysh si zonën tuaj gjeografike ashtu edhe orientimi dhe këndi i kulmit në të cilin do të vendoset. Kjo është mënyra se si është e mundur të analizohet mirë konsumi dhe pritjet për të vlerësuar madhësinë e instalimit që i përshtatet më mirë nevojave të secilës shtëpi.

Llojet e paneleve diellore fotovoltaike

objektet e energjisë

Le të shohim cilat janë llojet kryesore të paneleve diellorë fotovoltaikë që ekzistojnë sot:

  • Panele diellore amorfe: ato përdoren gjithnjë e më pak dhe karakterizohen nga mungesa e një strukture të përcaktuar. Zakonisht humbet mjaft efiçencë të energjisë gjatë muajve të parë të funksionimit.
  • Panele diellore polikristaline: Ata janë të përbërë nga kristale që janë të orientuar ndryshe dhe dallohen duke pasur një nuancë kaltërosh. Procesi i prodhimit ka avantazhin e të qenit më i lirë, por në kohën e përdorimit të tij është një produkt më pak efikas.
  • Panele diellore monokristaline: Ato konsiderohen produkte me cilësi më të lartë pasi që ato kanë qeliza që formojnë panelin dhe përbëhen nga një kristal i vetëm, me pastërti të lartë silici, i cili ngurtësohet në të njëjtën temperaturë. Këto panele diellore ofrojnë efikasitet dhe performancë më të madhe pasi lejon që elektronet të lëvizin më lirshëm. Megjithëse procesi i prodhimit është më i shtrenjtë, një produkt me cilësi më të lartë prodhohet shumë më me efektshmëri. Në fund të fundit është ajo që ju po kërkoni.

Cilat panele diellore janë më të mira

Më të rekomanduarit janë monokristalinë. Amorfët fillojnë të vjetrohen pasi ata duan efikasitet shumë shpejt. E vetmja avantazh që ata japin panelet polikristalinë është një çmim më i ulët. Procesi i tij i prodhimit është më pak i kushtueshëm, por nuk ka të njëjtën efikasitet si ato monokristalore.

Megjithëse kostoja e tyre është më e shtrenjtë, pllakat monokristalore kanë një shkallë më të lartë të efikasitetit, një performancë pak më të lartë, ato tolerojnë më mirë nxehtësinë dhe janë estetikisht më dekorative.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth paneleve diellorë fotovoltaikë dhe funksionimin e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.