Duke përfituar nga katastrofat klimatike, turbina me erë për tajfunët

turbina e parë-me erë-për-tajfunët

Qenia njerëzore ka një aftësi të jashtëzakonshme t'i përshtatet mjedisit dhe të jetë në gjendje të përfitojë prej tij. Ndonjëherë ajo përshtatshmëri bëhet e pabesueshme. Ne kemi arritur të dominojmë shumë nga gjërat që na rrethojnë dhe të sjellin përfitime, madje mund të ndërtojmë qytete në vende ku duket e pamundur të jetosh. Të dy në shkëmbinj, në shpella, midis gurësh, në mes të xhunglës, etj. Qenia njerëzore di të analizojë gjërat, megjithëse ato mund të na ndikojnë negativisht, dhe në fund të fundit, madje ta shfrytëzojnë mirë.

Në këtë rast, ne e tejkalojmë veten edhe një herë. Tajfunët bëjnë kërdi në shumë vende të Paqësorit çdo vit, përfshirë këtu Japoni. Stuhitë shkaktojnë dëme të mëdha, humbje të pasurisë dhe jetës dhe lënë pas një copëz të mbeturinave. Qenia njerëzore, pa marrë parasysh sa është e zhvilluar, nuk mund të bëjë asgjë për të shmangur këto tajfune, por ai mund të marrë diçka prej tij. "përfitim". Forca e madhe që japin këto stuhi tropikale mund të përdoret për të siguruar energji falë një turbinë speciale me erë shpikur, ende në një fazë eksperimentale, në Japoni.

Inxhinieri Japonez Atsushi Shimizu dhe kompania juaj inovative Sfida, Ata punojnë me qëllimin për të qenë në gjendje të gjenerojnë energji përmes një turbine të erës të specializuar për tajfunet. Turbina e erës ka një turbinë ere që është përshtatur për erërat me forcë uragani dhe ndryshimin e drejtimit. Fenomenet natyrore me rreze të jashtëzakonshme karakterizohen nga paqëndrueshmëria e tyre dhe kjo është arsyeja pse turbina me erë duhet të përgatitet për këtë.

Deri më tani këtë vit, në Oqeanin Paqësor ka pasur rreth njëzet ciklone tropikale. Duhet të merret parasysh gjatë zhvillimit të këtij projekti, që vetëm një tajfun mund të gjenerojë energji të mjaftueshme për të furnizuar Japoninë me energji elektrike për rreth 50 vjet.

Japonia pësoi një ndërprerje bërthamore pas incidenti në Fukushima dhe kjo është arsyeja pse ka pasur probleme të vetë-mjaftueshmërisë. Por kjo ide inovative mund ta heqë Japoninë nga kriza e energjisë dhe të bëhet një nga burimet më premtuese të energjisë në vend.

turbina me erë-tajfonë-katastrofë natyrore-energia_ediima20161015_0116_4

Në Ministrinë e Mjedisit të Japonisë është zhvilluar një studim për analizën dhe përdorimin e energjisë së gjeneruar nga tajfunet. Estimatedshtë vlerësuar se kapaciteti i gjenerimit të energjisë së erës do të ishte rreth 1.900 milion gigavat në vit në vend. Sidoqoftë, shfrytëzimi i kësaj energjie është pak kompleks. Faktorë të ndryshëm veprojnë si gjeografia e thyer e Japonisë, kushtet ekstreme të motit në periudha të ndryshme të vitit dhe paraqitja e rrjeteve elektrike.

Kompania Challenergy ka punuar në turbinë me erë të aftë të veprojë në kushtet ekstreme në të cilat është nënshtruar për shkak të forcës së madhe të tajfunit për rreth pesë vjet. Në mënyrë që të funksionojë mirë, turbina me erë duhet të jetë në gjendje të përshtatet me ndryshimet në shpejtësinë dhe drejtimin e erës.

Turbina eksperimentale përbëhet nga një bosht mbi të cilin montohet një rrotë me tre cilindra rrotullues të pavarur që transformojnë energjinë kinetike të erës në energji elektrike. Këto pajisje janë më të gjithanshme dhe mbi të gjitha rezistente se sa helikat që gjenden në turbinat e erës konvencionale.

tajfun-turbinë ere

Dizajni vertikal i turbinës me erë i jep asaj një avantazh të madh ndaj mullinjve me erë pasi që tehu i tyre thyhen lehtësisht nga kalimi i tajfuneve. Si shtesë kjo turbinë ere nuk ndikon në zogj dhe gjeneron më pak zhurmë gjatë operimit.

Një prototip është testuar me sukses në ishullin Okinawa. Prova u bë me erëra me shpejtësi rreth 36 km / orë. Në këto erëra, turbina me erë ishte në gjendje të gjeneronte 1 kW energji elektrike. Objektivi është të jemi në gjendje të arrijmë që ajo të vazhdojë të gjenerojë energji elektrike në një mënyrë të qëndrueshme me erëra gjithnjë e më të forta nga madje 270 km / orë.

Challenergy ka në plan të tregtojë të vetat turbinë me erë deri në vitin 2020 me një kapacitet prej 10 kilovat, dhe për këtë ka ndihmën e një fondi publik-privat nga Japonia dhe një hua shtetërore. Kjo ka nisur një fushatë të financimit të njerëzve në internet, prandaj është gjithnjë e më e njohur dhe e pranuar nga popullata japoneze.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.