Përfitimet e riciklimit të vajit

Shumë njerëz nuk e dinë atë por fakti është se humbje vaji i gatimit që hedhim poshtë lavamanit është i dëmshëm pasi ndot oqeanet.

Zakon i thjeshtë i heqjes së vajit me të cilin skuqim është i dëmshëm pasi përfundon në det duke formuar një film sipërfaqësor mbi të që parandalon kalimin e dritës së diellit dhe shkëmbimin e oksigjenit në atmosferën e jetës detare.

Kjo shtresë e padepërtueshme rritet ndërsa hedhim më shumë vaj gatimi poshtë lavamanit, duke formuar një njollë më të madhe dhe më të madhe në det.

Në fakt, organizatat mjedisore, të tilla si Oceana, paralajmërojnë për mesataren mbetje vaji në vit që për një familje me 4 anëtarë është midis 18 dhe 24 litra, një shifër më shumë se shqetësuese nëse llogarisim numrin e banorëve të secilit vend.

Megjithatë, reciclaje ofron mundësinë e zgjidhjes së madhe të këtij problemi. Duke ricikluar vajin e gatimit (dhe vajin e makinës), mund ta merrni lëndë djegëse më të gjelbërta si bionaftë, me të cilin merren përfitime të dyfishta: nga njëra anë, e biodiversiteti e deteve dhe oqeaneve dhe, nga ana tjetër, e ruajtjen e mjedisit duke shmangur konsumin e lëndëve djegëse fosile si benzinë ​​ose naftë.

Ricikloni vajin e përdorur Simpleshtë e thjeshtë, është një nga shumë gjërat për të cilat mund të merremi pikat e pastra kur tashmë kemi një sasi të mirë të akumuluar në kana. Ka shumë pika të pastra dhe do të ketë gjithnjë e më shumë në mënyrë që komunitetet të kenë gjithmonë një afër, madje pikat e pastra celular në mënyrë që të mos kemi nevojë të lëvizim nga shtëpia.

Një tjetër mundësi për ata që pëlqejnë aktivitetet artizanale është të bëjnë sapunë me vajin e përdorur, ka shumë receta në internet dhe ekziston edhe një metodë e thjeshtë në internet për ta ngurtësuar dhe për ta bërë më të lehtë për ta trajtuar për ta çuar në pastër. pikë


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.