Përfitimet dhe kundërindikacionet e akuakulturës -I-

akuakultura

Përballë varfërimit të biodiversiteti detare, pse të mos përdorësh akuakulturë? Shumica e salmonit të tregtuar në Gjermani vijnë nga akuakultura. Sidoqoftë, kjo praktikë ka pengesa serioze, mbarështuesit shpesh përdorin ilaçe dhe ujërat ndoten nga mbeturinat organike. Pavarësisht nga gjithçka, ekspertë të caktuar janë të bindur se fermat e akuakulturës jo vetëm që do të ishin një mjet për të mbrojtur oqeanet, por edhe një mënyrë për të ushqyer popullsi Mundial vazhdimisht duke u rritur.

Një burim i proteinave

ushqim njerëzore, peshku është burimi kryesor në botë i proteinave, përpara shpendëve dhe mishit të derrit. Në fakt, sot lejon 17% të qenieve njerëzore të mbulojnë thelbësore të nevojave të tyre për proteina. Në 10 ose 15 vjet, kërkesa do të shumëfishohet me 2. Pa akuakulturë, është e pamundur t'i përgjigjesh nevoja proteina të një popullsie në rritje. Akuakultura është me të vërtetë shumë më e dobishme sesa blegtoria e derrave ose bagëtisë, sepse peshqit dhe organizmat e tjerë detarë ushqehen më pak se peshqit. animales tokësore.

Për të prodhuar një kilogram të viçi për shembull, duhen 15 herë më shumë ushqim sesa të prodhosh një kilogram krap. Peshqit në të vërtetë konsumojnë më pak energji sesa peshku. animales tokësore, Dhe kjo për dy arsye. Nga njëra anë, ato janë kafshë me gjak të ftohtë, temperatura e tyre e brendshme përshtatet shumë mirë me atë të mjedisit në të cilin jetojnë. Dhe nga ana tjetër, lëvizja në një mjedis ujor kërkon pak përpjekje.

Një në dy peshq vjen nga akuakultura

Sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë, gjysma e peshqve që e bëjnë atë në pjatat tona sot nuk janë peshq të egër. Megjithatë, rëndësia e akuakultura ndryshon nga vendi në vend. Në Evropën Qendrore, si në Gjermani, peshqit e egër janë më të kërkuarit. Sidoqoftë, në Kinë, akuakultura është një traditë mijëra vjeçare që daton që nga zbutja e hershme e peshqve. tenda. Deri më sot, Kina është padyshim vendi i parë brenda kësaj filiali, duke siguruar pothuajse dy të tretat e prodhimit të përgjithshëm botëror të peshkut akuakultura.

Një praktikë gjithnjë e më e kritikuar nga ambientalistët

Si këtukulturë Zhvillohet, tërheq gjithnjë e më shumë kritika nga ambientalistët, sepse ka përkeqësuar problemin e mbipeshkimit në vend që ta zgjidhë atë. Në të vërtetë, shumica e specieve të çeljeve janë mishngrënëse dhe ushqehen me specie të tjera që peshkohen medio natyror. Bujqësia e tonit në akuakulturë është më katastrofa, sepse ndryshe nga salmoni, kjo specie nuk mund të riprodhohet në robëri. Prandaj fermerët kapin tunat e egra të egra dhe i ushqejnë ato me të peshk e shtrenjtë kapur ne det. Të mbyllura në kafaze, tunat nuk kanë asnjë shans të riprodhohen.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.