Çfarë është, si gjenerohet dhe çfarë përdorimi ka energjia diellore fotovoltaike

luledielli i zgjuar që gjeneron energji diellore të rinovueshme

Fatkeqësisht, sot energjitë më të përdorura janë Të pa rinovueshmeAta që vijnë nga burimet e planetit që do të përfundojnë duke u përfunduar. Burimet fosile si qymyri, gazi natyror ose nafta janë burimet kryesore të energjisë të përdorura nga njerëzit.

Sidoqoftë, ekzistojnë lloje të tjera të energjisë si p.sh. era, biomasa, gjeotermale ndër të tjera, për fat të mirë ata po fitojnë gjithnjë e më shumë terren. Tjetra do të flasim për Energjia diellore fotovoltaike: çfarë është, si gjenerohet dhe çfarë aplikacionesh ka.

CILA SHT ENERGJIA FOTOVOLTAIKE?

La energji dhe diellore Oneshtë ai që përfiton nga rrezatimi i grimcave të dritës së diellit për të prodhuar energji. Isshtë një burim totalisht i pastër i energjisë, e cila nuk kërkon përdorimin e reaksioneve kimike ose shkakton ndonjë lloj mbeturine. Përveç kësaj, ajo është një energji e rinovueshme. Energjia e diellit do të jetë e pranishme përjetësisht, ose të paktën, për akoma shumë miliarda vjet. Me pak fjalë, është një energji e pastër, e qëndrueshme dhe e ripërtëritshme. Dhe pyetja e madhe është: Pse nuk mbillet më shumë? Gjërat njerëzore (Lobi).

Siç themi, Energjia diellore fotovoltaike Shtë ai që transformon energjinë e diellit në energji elektrike. Por si ndodh ky transformim? Si gjenerohet në të vërtetë energjia diellore fotovoltaike?

SI GENERATOHET ENERGJIA FOTOVOLTAIKE Diellore?

La Energjia diellore fotovoltaike bazohet ne parimin se pushtet të përfshira në grimcat e dritës ( fotone) mund të shndërrohet në ELECTRICIDAD. Kjo arrihet përmes të ashtuquajturve procesi i shndërrimit fotovoltaik, me të cilën do të merremi më vonë.

panele fotovoltaike

Duke folur gjerësisht, ajo që ndodh është se, duke përdorur një pajisje të projektuar posaçërisht për këtë qëllim, ajo merret ELECTRICIDAD në sajë të efekti fotoelektrik të dritës së diellit. Në përgjithësi këto pajisje përbëhen nga një fjollë metalike gjysmëpërçuese që merr emrin e qeliza ose pllaka fotovoltaike.

Si rezultat i kësaj procesi i shndërrimit fotovoltaik, është marrë pushtet në tension të ulët (midis 380 dhe 800 V) dhe në rrymë të drejtpërdrejtë. Më pas a investitor për ta shndërruar atë në rryma alternative.

Quhen pajisjet ku ndodhen këto qeliza fotovoltaike panele diellore Dhe, për përdorim personal ose familjar, ata zakonisht kanë një çmim prej rreth 7.000 euro (megjithëse çmimet kanë rënë dhe po bien në mënyrë dramatike). Për më tepër, këto instalime kanë përparësinë se nuk kërkojnë pothuajse asnjë mirëmbajtje. Sigurisht, nëse doni të maksimizoni performancën e tyre, ato duhet të instalohen në vendin e duhur (ku ka shumë orë diell) dhe me vendosjen dhe orientimin e duhur.

Shkalla e përdorimit të energjisë diellore fotovoltaike është shumë më pak se ajo e siguruar nga burime të tilla si nafta ose gazi natyror, dhe është pak a shumë në të njëjtin nivel të përdorimit me energjinë e erës (natyrisht në varësi të zonës gjeografike). Sidoqoftë, përdorimet e tij janë në rritje dhe sot ajo është përdorur tashmë në zona shumë të ndryshme, siç mund ta shohim në seksionin tjetër.

PESRDORIMET E ENERGJIS FOTOVOLTAIKE Diellore

 

 • Përdorimet kryesore të energjisë diellore fotovoltaike kanë të bëjnë me aftësinë e tij për ta shndërruar këtë energji nga dielli në energji elektrike. Në këtë kuptim, ekzistojnë forma të ndryshme të përdorimit. Nga njëra anë, mund të përdoret për të krijuar sasi të mëdha energjie që i shitet kompanitë e furnizimit me energji elektrike. Nga ana tjetër, mund të përdoret gjithashtu individualisht ose me familjen, domethënë për të siguruar energji në shtëpi. Shumë njerëz instalojnë panele diellore në çati për të përdorur energjinë diellore si një energji alternative.

Diellor

 • Një tjetër nga përdorimet kryesore që mund të ketë energjia diellore fotovoltaike është se ajo mund të sigurojë energji në ato site të vështira për tu arritur ose kur ata kanë vështirësi për të pasur energji elektrike, domethënë ato vende me ritme të ulëta zhvillimi ku nuk kanë qasje në linjat e energjisë.

vetëkonsumi i energjisë elektrike në familje

 • Po kështu, energjia diellore është një nga metodat kryesore të furnizimit të energjisë satelitët që janë në orbitë në hapësirë. Me siguri që të gjithë kemi parë një imazh të këtyre satelitëve, të cilët kanë panele diellore në strukturën e tyre për të përfituar nga energjia e siguruar nga dielli në hapësirë.
 • Energjia elektrike mund të përdoret gjithashtu për ndërtimin e sistemet e prodhimit hibrid energji, domethënë ato që kombinojnë energjinë diellore me erën, ose energjinë diellore me burimet fosile.
 • Më në fund, edhe pse shumë njerëz nuk e dinë atë, energjia diellore fotovoltaike funksionon për të prodhuar energji që përdoret në zona shumë të ndryshme: Telefonia mobile. përsëritësit e radios dhe televizionit, shtyllat SOS rrugore, telekomanda, telekomanda për rrjetet e ujitjes, telemetria, radarët, radiotelefonia në përgjithësi dhe për postet e mbikëqyrjes ushtarake ose pyjore, telefonia satelitore rurale, valët televizionale, kabinat telefonike për përdorim publik, ndërrimi, lidhjet e radios

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.