Historia e energjisë së erës

mulli me erë që është pjesë e historisë së energjisë së erës

Në ditët e sotme energji eolica Shtë një nga burimet e ripërtëritshme të energjisë më të përdorura dhe një që ka arritur zhvillimin më të madh teknik në dekadat e fundit.

Përdorimi dhe shfrytëzimi i energjisë së erës janë shumë të vjetra nga njeriu. Provat e para të përdorimit të erës datojnë që nga viti 3000 para Krishtit, ku ata përdorën anije me vela në Nil për të lëvizur dhe në shekullin e XNUMX-të para Krishtit gjatë mbretërimit të Hammurabi në Babiloni ata përdorën një sistem ujitje të bazuar në mullinjtë e erës për pompimin e ujit. Pra, le të kthehemi në kohë dhe të mësojmë pak më shumë rreth historia e energjisë së erës.

Origjina dhe historia e energjisë së erës

Mullinjtë e erës moderne

Rreth vitit 1000 pas Krishtit mullinjtë e parë të erës përdoren në Lindjen e Mesme dhe gjatë Mesjetës së vonë pajisjet mekanike të energjisë së erës filluan të përdoren në Evropë.

Këto pajisje ose mullinj u bënë të njohura sidomos në Holandë, ku nga mesi i shekullit të katërmbëdhjetë u përdor për të tharë kënetat dhe lagunat, si dhe për bluarjen e drithërave, ato ishin mullinj me shumë tehe, mjaft i ngadalshëm.

Modelet paraardhëse të atyre aktuale shfaqen në shekullin e XNUMX-të dhe të parat u prodhuan nga Jacobs për gjenerimi i energjisë elektrike në zonat rurale, me pajisje 3 KW gjatë viteve 30 në SH.B.A. Në 1940 u shfaqën mullinjtë e parë të erës të mëdhenj dhe më të shpejtë me një kapacitet gjenerues prej 1 MW.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore projektet dhe zhvillimet e pajisjeve të tilla si turbinë vertikale ere turbinat e erës për të prodhuar energji elektrike sepse vaj ishte shumë më lirë dhe konkurruese në tregun e energjisë.

Historia e energjisë së erës dhe Mullinjve

Ngjarja tjetër e rëndësishme në historinë e energjisë së erës ndodh enë vitet 70 kur shpërtheu kriza e naftës Kjo teknologji rishfaqet përsëri dhe progresivisht nuk e ndaloi rritjen dhe përdorimin e saj në të gjithë botën deri më sot.

Në këto dy dekadat e fundit, është bërë shumë përparim teknologjik dhe pajisje shumë efikase me një kapacitet të madh për të Prodhimi i energjisë i pastër jo vetëm në tokë por edhe në det.

Energjia e erës do të jetë një nga kryesore burimet e ripërtëritshme të energjisë të shekullit XNUMX në një numër të madh vendesh, për shkak të karakteristikave të shkëlqyera që ato ofrojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   lol dijo

  Faleminderit më shërbeu shumë.

 2.   në fund të fundit dijo

  është e padobishme vendosni tuajin
  origjinë

 3.   gumë dijo

  Nëse origjina e saj është e dobishme

 4.   ROBERT GIMENEZ dijo

  ÇFAR THE FAQJA E SHITJS NUK SH SERRBON NJO CHOTO M I SHUM MERRNI 1 P FORR K PT P FAQE PORONGA Thith një Chota