Origjina dhe historia e energjisë diellore fotovoltaike

Në ditët e sotme Energjia diellore fotovoltaike po bëhet gjithnjë e më e zakonshme dhe me më shumë aplikime në të gjithë botën.

Duke përfituar nga energji diellore Nuk është e re, por nëse teknologjia e panele diellore.

Fizikanti Alexadre-Edmond Becquerel konsiderohet si një nga të parët që njohu efektin fotovoltaik në 1839, që nga studimi i energjisë fotovoltaike, energjisë elektrike dhe optikës që gjeneron kontribute të rëndësishme shkencore.

E para qeliza diellore Wasshtë projektuar dhe ndërtuar në 1883 nga Charles Fritts me një efikasitet prej 1%, i cili përdori selen me gjysmëpërçues me një shtresë të hollë ari. Meqenëse kostoja e saj ishte e lartë, nuk u përdor për të gjenerojnë energji elektrike por për qëllime të tjera.

Paraardhësi i qelizave diellore që përdoren sot është ai i krijuar dhe patentuar nga Russell Ohl në 1946 pasi ai gjithashtu përdori si silic gjysmëpërçues.

Qelizat më moderne të silicit të ngjashme me ato aktuale u zhvilluan në 1954 në Bells Laboratories. Këto përparime teknologjike lejuan që qelizat e para komerciale diellore me 6% efikasitet të shfaqeshin në treg në vitin 1957. Ato filluan të përdoren në satelitët hapësinorë si në Bashkimin Sovjetik ashtu edhe në Shtetet e Bashkuara.

La energji dhe diellore për përdorim shtëpiak ato shfaqen në 1970 në një makinë llogaritëse dhe disa panele të vogla për tavanin.

Ishte vetëm në vitet 80 që më shumë aplikime të energjisë diellore u bënë të njohura dhe filluan të përdoren në kulmet e fermave dhe zonave rurale.

Me përmirësimin e efikasiteti i energjisë të paneleve diellorë dhe ulja e kostos i bën ato më të përdorura si në zonat rurale dhe urbane, ashtu edhe për aktivitete tregtare, si dhe në shtëpi private.

Energjia diellore do të jetë një nga burimet kryesore të rinovueshme të këtij shekulli sepse nuk ndot dhe ka përmirësuar performancën e saj, duke e bërë të mundur komercialisht përdorimin e saj për të gjeneruar energji elektrike në sasi industriale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.