Njeriu që krijon pyje në Indi mund ta bëjë atë edhe në kopshtin tënd

???????????????????????????????

Me siguri disa nga ju që na lexoni do ta dinë historinë e shkruar nga Jean Giono të quajtur "Njeriu që mbolli pemë" që tregon historinë e Elzéar Bouffier, një bari imagjinar, megjithëse plotësisht i besueshëm, i cili për shumë vite iu përkushtua mbjelljes së pemëve në një zonë të madhe e Provence dhe u kthye në një zonë plot jetë dhe gjelbërim, që dikur ishte një djerrinë e shkretë. Një histori e pabesueshme që tregon sesi ne kemi fuqinë për të ndryshuar mjedisin rreth nesh me pak këmbëngulje dhe punë të mirë, që zotëron Shubhendu Sharma.

sharma Ai e la punën e tij si inxhinier për të mbjellë pemë për pjesën tjetër të jetës së tij. Përdorimi i metodologjisë Miyawaki për të rritur fidanë dhe për ta kthyer çdo zonë në një pyll të vetë-mbështetur në dy vjet. Ajo ka arritur të krijojë 33 pyje në të gjithë Indinë në dy vjet. Këtu ju tregojmë se si ai e ka bërë atë.

Shubhendu Sharma, një inxhinier industrial, sjell mundësinë e sjelljes së natyrës së një pylli në kopshtin tuaj. Gjithçka filloi kur Sharma vullnetarisht për të ndihmuar naturisten Akira Miyawaki për të kultivuar një pyll në uzinën e Toyota-s ku ai punonte. Teknika e Miyawaki është përdorur për të rigjeneruar pyjet nga Tajlanda në Amazon, duke e bërë Sharma të mendojë se mund të bëjë të njëjtën gjë në Indi.

Aforestt

Sharma filloi të eksperimentonte me modelin dhe krijoi një version të veçantë për vendin e tij pas modifikimeve të ndryshme duke përdorur disa veti të veçanta të tokës. Përpjekja e tij e parë për të krijuar një pyll ishte në kopshtin e tij në Uttarakhand, ku ai arriti të krijonte një në një kohë të një viti. Gjë që i dha atij besim të mjaftueshëm për të kërcyer me kohë të plotë, për të lënë punën e tij dhe për të kaluar pjesën më të madhe të vitit duke hulumtuar metodologjinë e tij.

Sharma krijoi Afforestt, një shërbim për të siguruar pyje natyrore, të egra dhe të vetëqëndrueshme në 2011. Me fjalët e vetë Sharma: «Ideja ishte të rikthehen pyjet natyrore. Ata jo vetëm që janë të qëndrueshëm në vetvete, por kanë mirëmbajtje zero« Një tjetër nga vendimet e tij të mëdha ishte të linte punën e tij si një inxhinier me të ardhura të larta në Toyota për të mbjellë pemë për tërë jetën e tij.

Fillimet ishin të vështira, por tani Sharma ka një ekip prej 6 personash. Porosia e tyre e parë ishte nga një prodhues gjerman i mobiljeve që donte të mbilleshin 10000 pemë. Që nga ajo kohë, Afforestt u ka shërbyer 43 klientëve dhe ata kanë mbjellë gati 54000 pemë.

Si funksionon Afforestt

Aforestt ofron një shërbim të plotë kontrolli dhe ekzekutimi i cili përfshin materiale, pajisjet, mjetet dhe gjithçka që nevojitet për projektin duke përdorur metodën Miyawaki. Procesi fillon duke testuar tokën dhe duke kërkuar atë që nevojitet për ta bërë atë të duhurin për të filluar mbjelljen e të gjitha llojeve të bimëve në të.

sharma

Toka Duhet të jeni të paktën 93 metra katrorë për të filluar studimin cilat specie bimësh dhe biome nevojiten. Pas provave, bimët e para të reja përgatiten në një tokë me biomasë për ta bërë atë edhe më pjellore.

Më në fund fillon procesin e mbjelljes midis 50 deri në 100 lloje të specieve vendase. Faza e fundit përqendrohet në fekondimin dhe ujitjen e zonës për dy vitet e ardhshme, pas kësaj kohe, pylli nuk do të ketë më nevojë për ndonjë mirëmbajtje dhe do të jetë i qëndrueshëm më vete. Avantazhi i madh i Afforestt është modeli i tij me kosto të ulët me shkurre të rinj që rriten afërsisht një metër në vit.

E ardhmja

Aforestt ka krijuar 33 pyje në gjithsej 11 qytete në Indi dhe dëshiron të rrisë këtë numër. Sharma ka shumë plane për ta rritur dhe vendosur këtë teknologji në mënyrë që më shumë njerëz ta zbatojnë atë.

???????????????????????????????

Po planifikon më lançoni një softuer të bazuar në financim të gjerë në mënyrë që çdokush të jetë në gjendje të shtoni speciet tuaja bimore vendase në zonën tuaj në mjet. Pra, kur dikush do të donte të mbillte pyllin e tij, ata do të dinin se çfarë specie do të duheshin për ta bërë atë të qëndrueshëm në vetvete.

Një tjetër ide e tij është të krijoni një mjedis ku mund të vini një frut nga kopshti juaj ose komplot më lehtë sesa ta blesh në treg. Një iniciativë interesante për të krijuar pyje që nuk kanë nevojë për ndonjë mirëmbajtje dhe që nëse doni të krijoni tuajat mund t'i vizitoni ato web ose kontaktoni vetë Sharma në info@afforestt.com.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Beatriz dijo

  Më pëlqeu postimi juaj, është shumë interesant. Ndërsa të tjerët janë të përkushtuar në prerjen e pyjeve të tëra, të tjerët i krijojnë ato. Më pëlqen ideja.
  të fala

  1.    Manuel Ramirez dijo

   Faleminderit Beatriz! Nëse në vend që të shkatërronim ne krijuam, të gjithë do të ishim më mirë

 2.   Jose dijo

  Faleminderit Manuel. Ky post më bëri të buzëqesh. Vendosa një yll kur doja të vendosja 5 por nuk më lejon më të ndreqem. Faleminderit

  1.    Manuel Ramirez dijo

   Asgjë nuk ndodh! E rëndësishme është që ju ka pëlqyer postimi: =)

 3.   Carlos Toledo dijo

  ide shume e mire
  Unë punoj në një shërbim ku ne mund ta bëjmë këtë