Një plehrash e bërë nga puplat e pulës

Gallina

Milionë ton feathers pula dhe dioksidi i karbonit, një faktor i çrregullimit të klimës, emetohen çdo vit në planet. Kombinimi i të dyjave lejon marrjen e një lloji të ri të pleh në sajë të një procedure të thjeshtë kimike, dhe gjithashtu me një produkt dytësor që mund të përdoret si një agjent hidroizolues.

Bota ka një popullsi të vlerësuar prej 19.000 milion pula, kjo është dy herë e gjysmë më shumë se numri i njerëzve. Nga konsumi i Aves 5 milion ton pendë dalin çdo vit. Shumica përfundojnë në shkarkime atje ku zgjasin me dekada.

Pas shndërrimit në plastik, në karburantin me bazë hidrogjeni, në materialin e përbërë, është përdorur një përdorim i ri i mundshëm nga Ndryshoj Chen nga Universiteti i Shkencës dhe Teknologjisë së Kinës në Hefei, Provinca Anhui, për të prodhuar pleh.

Zbërthehet nga piroliza 1 g pendë në 600 ° C për 3 orë në dioksid karboni, 0,26 g të sode buke de amonit. Ky produkt mund të përdoret më pas si plehrash. Nëse nxehet në 60º C, çlirohet amoniak, i përdorshëm si plehrash.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   John Gunsha dijo

    Artikull i shkëlqyeshëm ku mund të merrni më shumë informacion mbi këtë temë