Një balenë në Norvegji është gjetur e ngordhur pasi ka gëlltitur 30 qese plastike

balenë

Ka shumë lajme që ne i lëshojmë nga kjo faqe e lidhur me të gjitha llojet e kafshëve të cilët bashkëjetojnë me ne në këtë planet dhe janë në një gjendje disi të mjerueshme, sepse habitatet e tyre po goditen seriozisht nga dora e njeriut.

Një balenë u gjet në plazhin pranë bregdetit norvegjez me U gjetën 30 qese plastike në stomakun tuaj. Autoritetet që gjetën balenën e plazhuar vendosën ta hiqnin atë nga uji dhe nuk ishin në gjendje t'i mbijetonin sasisë së madhe të plastikës që kishte konsumuar.

Ky zbulim na vë përpara probleme serioze të vëllimit të plastikës gjenden në oqeane dhe sigurinë e kafshëve detare.

Forumi Ekonomik Botëror raportoi në Dhjetor 2016 se ka rreth 5,25 miliardë copë plastikë në oqean. Nga ai numër, 269.000 notojnë në sipërfaqen e oqeanit, ndërsa 4.000 miliardë mikrofibra plastike gjenden në fund të oqeanit.

Ndërkohë, Ndryshimi Plastik, një organizatë mjedisore që bën fushatë kundër ndotjes plastike, parashikon që numrat mund të dyfishohen në dekadën e ardhshme nëse nuk ka ndonjë veprim të rëndësishëm kundër ndotjes plastike të oqeanit.

Balenat Cuvier ishin parë për herë të parë në ishullin e Sotrës në Norvegji. Shkencëtarët zbuluan se u mungonte dhjami, duke treguar se ishin shumë të uritur.

Balena e Cuvier mund rriten në 6,7 metra në gjatësi dhe normalisht ushqehen me peshq të kallamarëve dhe të detit të thellë. Zakonisht gjenden në ujëra me temperatura të freskëta, siç janë oqeanet e Paqësorit të Veriut dhe oqeanet Atlantike.

Dr. Lislveand tha se ishte i pikëlluar kur mësoi se nivelet e larta të plastikës në det ishin ato shkak i dhimbjes së madhe që balena duhej të vuante, gjë që rezultoi në vdekjen e saj përfundimtare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.