Ngrohja gjeotermale

Ngrohja gjeotermale

Kur të vijë dimri i ftohtë duhet të ngrohim shtëpinë që të ndihemi më rehat. Pikërisht atëherë kemi dyshime për ngrohjen globale, ndotjen, etj. Me përdorimin e energjive konvencionale në ngrohje. Sidoqoftë, ne mund të mbështetemi në energjinë e rinovueshme që përdoret për të ngrohur shtëpitë. Bëhet fjalë për ngrohjen gjeotermale.

Energjia gjeotermale përdor nxehtësinë nga Toka për të ngrohur ujin dhe për të rritur temperaturën. Në këtë artikull ne do të shpjegojmë gjithçka në lidhje me ngrohjen gjeotermale. Prandaj, nëse doni të dini se për çfarë bëhet fjalë dhe si funksionon kjo energji, vazhdoni të lexoni

Çfarë është energjia gjeotermale?

Operacioni i ngrohjes gjeotermale

Gjëja e parë është të bësh një rishikim të shkurtër se çfarë është energjia gjeotermale. Mund të thuash se është energjia e ruajtur në formën e nxehtësisë në sipërfaqen e Tokës. Përfshin e gjithë nxehtësia që ruhet në tokë, ujëra nëntokësore dhe shkëmbinj, pavarësisht nga temperatura, thellësia ose origjina e tij.

Falë kësaj ne e dimë që në një masë më të madhe ose më të vogël kemi energji që ruhet nën tokë dhe që mund dhe duhet ta shfrytëzojmë. Në varësi të temperaturës në të cilën është, ne mund ta përdorim atë për dy qëllime. E para është dhënia e nxehtësisë (ujë i ngrohtë sanitar, ajër i kondicionuar ose ngrohje gjeotermale). Nga ana tjetër, ne kemi gjenerimin e energjisë elektrike nga gjeotermale.

Energjia gjeotermale me entalpi të ulët përdoret për prodhimin e nxehtësisë dhe ngrohjes. Ky është ai që na intereson të dimë.

Si përdoret energjia gjeotermale?

Instalimi i pompës së nxehtësisë

Janë kryer studime të cilat konkludojnë se në thellësi të rreth 15-20 metra, temperatura bëhet e qëndrueshme gjatë gjithë vitit. Megjithëse temperatura jashtë ndryshon, në atë thellësi ajo do të jetë e qëndrueshme. Isshtë disa gradë më e lartë se mesatarja vjetore, rreth 15-16 gradë.

Nëse zbresim më shumë se 20 metra, zbulojmë se temperatura rritet në një gradient prej 3 gradë çdo qindra metra. Kjo është për shkak të gradientit të famshëm gjeotermik. Sa më thellë të shkojmë, aq më afër bërthamës së Tokës jemi dhe më larg energjisë diellore.

E gjithë energjia që përmban toka e ushqyer nga bërthama e tokës, rrezet e diellit dhe uji i shiut mund të përdoren duke i shkëmbyer ato një lëng transferimi të nxehtësisë.

Për të përfituar nga kjo energji e pashtershme në të gjitha kohërat e vitit, na duhet transporti dhe një lëng transferimi i nxehtësisë. Ju gjithashtu mund të përfitoni nga ujërat nëntokësore dhe të përfitoni nga temperatura e tyre.

Operacioni i ngrohjes gjeotermale

Ngrohja e dyshemesë

Për të rritur temperaturën e një dhome në ditët e dimrit na duhen pajisje që mund të thithin të gjithë energjinë e kapur nga fotoja e nxehtë dhe ta transferojnë atë në fokusin e ftohtë. Ekipi që e mundëson këtë Quhet pompë nxehtësie gjeotermale.

Në një pompë nxehtësie, energjia absorbohet nga ajri i jashtëm dhe është i aftë ta transferojë atë brenda. Këto makina zakonisht performojnë mirë dhe përdoren gjerësisht në kushte të jashtme, nëse është e nevojshme (megjithëse efektiviteti i tyre zvogëlohet). E njëjta gjë vlen edhe për pompat e nxehtësisë aerotermale. Ata kanë rendiment të mirë, por varen nga kushtet e motit.

Pompa e nxehtësisë gjeotermale ofron një avantazh të pamohueshëm mbi pompat e tjera të nxehtësisë. Kjo është temperatura e qëndrueshme e Tokës. Duhet të kemi parasysh që nëse temperatura është konstante gjatë gjithë vitit, performanca nuk do të varet nga kushtet e jashtme si në rastet e tjera. Avantazhi është se ai gjithmonë do të thithë ose heqë dorë nga energjia në të njëjtën temperaturë.

Prandaj, mund të thuhet se pompën e nxehtësisë gjeotermale ujë-ujë Shtë një nga pajisjet më të mira të transferimit termik në treg. Do të kemi vetëm konsumin e lëngut të transferimit të nxehtësisë së pompës së qarkullimit të gjakut (ky lëng në thelb është ujë me antifriz) dhe kompresorit.

Pajisjet e energjisë gjeotermale po evoluojnë shumë vitet e fundit dhe janë gjithnjë e më konkurruese në treg. Mund të thuhet se ato janë në të njëjtin nivel me pajisjet e tjera me efikasitet të klasës A + dhe A ++ për sistemet e ngrohjes

Zbatime të energjisë

Pajisjet e kontrollit të ngrohjes

Energjia gjeotermale nuk përdoret ende gjerësisht në shtëpi. Në ngrohjen e ndërtesave mund të gjendet si pjesë e një plani të kursimit të energjisë. Ndër aplikimet e energjisë së Tokës gjejmë:

 • Ngrohja gjeotermale.
 • Ujë i nxehtë sanitar.
 • Pishina të ngrohura.
 • Toka freskuese. Edhe pse duket kontradiktore, kur jashtë është më nxehtë, cikli mund të përmbyset. Nxehtësia absorbohet nga brenda ndërtesës dhe lëshohet në nëntokë. Kur kjo të ndodhë, ngrohja e dyshemesë vepron si një sistem ftohës midis shtëpisë dhe jashtme.

Opsioni më i mirë dhe më efikas është të zgjidhni një sistem të pompës së nxehtësisë me ngrohje gjeotermale. Mund të jetë me ujë dhe një instalim me temperaturë të ulët në mënyrë që të merret efikasiteti maksimal. Nëse ne gjithashtu kemi një instalim të energjisë termike diellore në shtëpi, ne do të marrim kursime të energjisë dhe do të zvogëlojmë ndjeshëm emetimet e CO2 në atmosferë.

Dhe a është se energjia gjeotermale ka përparësi të shumta si:

 • Energji e pastër.
 • Pompat e nxehtësisë aktuale me një shkallë të lartë të efikasitetit. Sisteme shumë efikase të ngrohjes gjeotermale.
 • Energjia e rinovueshme.
 • Energji efikase.
 • Emetimet e CO2 shumë më të ulëta se karburantet e tjera.
 • Energji për të gjithë, nën këmbët tona.
 • Energji e vazhdueshme, ndryshe nga dielli dhe era.
 • Kosto të ulëta operative.

Çfarë duhet të keni parasysh

Para se të kryeni një instalim të këtij lloji në shtëpinë tonë, duhet të merren parasysh disa aspekte. Gjëja e parë është kryerja e një studimi të fizibilitetit ekonomik për projektin. Ju mund të mos keni energji të mjaftueshme gjeotermale në zonën tuaj për të qenë efikas. Nëse objekti është i madh, mund të kërkohet një studim më i plotë gjeoteknik.

Duhet ta dini këtë kostoja fillestare e këtij lloji të instalimit është disi më e lartë, veçanërisht nëse është kapje vertikale e energjisë. Sidoqoftë, periudhat e ripagimit janë ndërmjet 5 dhe 7 vjet.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të hyni në botën e ngrohjes gjeotermale dhe të shijoni të gjitha avantazhet e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Luis Alonso dijo

  Shumë interesant ky sistem dhe shumë mirë i shpjeguar, urime.