Ndotja në Paris po aq e dëmshme sa tymi i duhanit

Paris

Më 13 Dhjetor 2013, rrugët e Paris ata ishin po aq të ndotur sa një dhomë 20 metra katrorë me tetë duhanpirës. Kryeqyteti po kalonte një episod të ndotje jashtëzakonisht i dendur, për shkak të trafikut rrugor, ngrohjes dhe aktiviteteve industriale. Në orën 18:6 pasdite, qielli paraqiti XNUMX milion grimcat gjobë për litër ajër, 30 herë më shumë se normalja. Atmosfera për një Parisian ishte e ngjashme me atë të Parisit pirje duhani pasiv

Këto të dhëna të pabotuara u bënë publike të hënën, 24 nëntor dhe u morën falë topit të Parisit, të instaluar në park André Citroën, në Rrethin 15, në gjendje të masë vazhdimisht nano grimcat i pranishem ne ajer. Këto grimcat ultrafine, diametri i së cilës është më pak se 0,1 mikronë, janë jashtëzakonisht të dëmshme për shëndetin e njeriut, sepse ato depërtojnë thellë në mushkëri, hyjnë në rrjedhë sanguine dhe ato mund të arrijnë në enët e zemrës.

Fina o ultrafine, këto grimca klasifikohen që nga viti 2012 nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), si kancerogjene (mushkëritë, fshikëza). Këto mund të shkaktojnë Sëmundjet kardiovaskulare dhe astma. Ato gjithashtu kanë një ndikim në lindjet dhe i vënë gratë shtatzëna në një rrezik më të lartë për të lindur fëmijë me peshë të ulët. OBSH vlerëson se më shumë se 2 milion njerëz në të gjithë botën vdesin çdo vit nga thithja grimcat gjobë në ajër, për shkak të ndotje atmosferike bota.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.