Nanoteknologji për energjinë diellore

Përparime të reja në fushën e nanoteknologji janë të lidhura me energji dhe diellore, konkretisht ato do të zbatohen në fushën e qelizat fotovoltaike. Kjo është siguruar nga Javier Diez, një ekspert në dinamikën e lëngjeve dhe një specialist në studimin e sintezës dhe montimit të strukturave nanoskopike.

Nga energji dhe diellore, dhe në sajë të këtyre qelizave ju mund të gjeneroni ELECTRICIDAD. Problemi është se këto panele të cilët përfitojnë nga efekti fotoelektrik deri tani ato ishin bërë nga pllaka silici mjaft e trashë, gjë që i bën ato shumë të shtrenjta. Për të zvogëluar këto kosto, ajo që do të bëhet është të zëvendësojmë këto panele me ato të reja të prodhuara me një rrjeti nano-grimcë metalike.

Këto nano grimca gjenerohen falë një shtrese metalike të vendosur në një fletë të hollë silici. Ndërsa drita shkëlqen mbi ta, rezonancat elektromagnetike të sipërfaqes së rrjetit nano grimcat ata janë të ngazëllyer, duke i lejuar ata të çiftëzohen në silic dhe kështu të rrisin efikasitetin e qelizave.

Duke përdorur këtë metodë, ajo që do të arrihet është që të zvogëlohet çmimi përfundimtar i qelizat diellore dhe të jetë në gjendje të shmangë përdorimin e atyre pllakave të tjera më të shtrenjta silici. Mënyra më efikase për të prodhuar vargje të nano grimcat gjatë zbatimit të tyre. Ky është një nga objektivat kryesorë për studiuesit, pasi nëse e gjithë kjo do të funksiononte do të flisnim për një fushë të shumicës. Çdokush mund të përballet me kostot e pasjes së këtij lloji të qelizave.

Foto: investirdinheiro.org


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.