Në Indi, mjedisi sakrifikoi për rritje

Indi

Ne emer te rritje dhe investim, Kryeministri Indian, Narendra Modi - në pushtet që nga fundi i majit - ka vendosur të bëjë rregulloret e mbrojtjes së mjedisit më fleksibël në mënyrë që të lehtësojë ndërtimin e infrastrukturës dhe zbatimin e shumëkëndësha industriale.

Mediat indiane kanë zbuluar se Këshilli Kombëtar i faunë dhe flora u ka dhënë dritën jeshile rreth 140 projekteve, siç është ndërtimi i një presa hidroelektrike dhe një tubacion gazi në verilindje. Ajo që nuk është parë kurrë në një kohë kaq të shkurtër.

Ky përmbytje autorizimesh vjen vetëm disa ditë pas një ndryshimi në udhëheqjen brenda organizatës. ulëse rezervuar tradicionalisht për pesë OJQ-të ata tani janë të okupuar nga përfaqësuesit e një agjencie mjedisore nën qeverinë e Gujarat, selia e kryeministrit.

Në mënyrë të ngjashme, dhjetë shkencëtarët me kompetenca të ndryshme (nga fauna detare në florën Himalaje) duhej të braktisnin vendet e tyre tek dy ekspertë të specializuar në mbrojtjen e tigër dhe elefant


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.