Motori Stirling

Motori Stirling

Sot do të flasim për një lloj motori të ndryshëm nga ai i përdorur konvencionalisht me djegie të brendshme. Automjetet përdorin këtë lloj motori të mundësuar nga karburantet fosile efikasiteti i të cilave nuk është shumë i mirë. Në këtë rast, ne ju prezantojmë motori Stirling. Shtë një motor teknik me efikasitet më të madh se një motor benzinë ​​ose naftë. Në këtë mënyrë, mund të thuhet se është një nga motorët më të mirë që ekziston dhe, përveç kësaj, është ekologjik.

Në këtë artikull ne do të analizojmë karakteristikat e motorit Stirling dhe të krahasojmë avantazhet me disavantazhet e përdorimit të tij. Dëshironi të dini më shumë për këtë lloj motori? Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni

Motori Stirling

Motori i Artë Stirling

Ky motor nuk është asgjë moderne apo revolucionare. Wasshtë shpikur në viti 1816 nga Robert Stirling. Dihet që është një motor me potencial për të qenë më efikas se çdo lloj tjetër i djegies. Pavarësisht nga zbulimi i tyre, nuk mund të themi se ata kanë përfunduar duke na imponuar jetën tonë.

Në fakt, ky motor, pavarësisht se ka më shumë potencial, përdoret vetëm në disa aplikacione shumë të specializuara. Zonat ku përdoret është e nevojshme që motori të jetë sa më i qetë, ndryshe nga motorët konvencionalë me djegie të brendshme. Për shembull, përdoret në nëndetëse ose gjeneratorë ndihmës të energjisë për jahte.

Nuk po përdoret ende masivisht, por nuk do të thotë se nuk po punohet. Ky motor ka përparësi të mëdha që do t'i analizojmë më vonë.

operacion

Gazrat e nxehtë

Motori përdor një cikël Stirling, i cili është i ndryshëm nga ciklet e përdorura në motorët me djegie të brendshme.

Gazrat që përdoren nuk dalin kurrë nga motori, gjë që ndihmon në zvogëlimin e emetimeve të gazrave ndotës. Nuk ka valvola shter për të shfryrë gazra me presion të lartë, si me motorin me benzinë ​​ose naftë. Në rast se ekziston ndonjë rrezik, nuk ka rrezik shpërthimesh. Për shkak të kësaj, motorët Stirling janë shumë të qetë.

Motori Stirling përdor një burim të jashtëm të nxehtësisë që mund të jetë i djegshëm. Të dyja nga benzina te energjia diellore apo edhe nxehtësia e prodhuar nga impiantet në prishje. Kjo do të thotë që brenda motorit nuk ka asnjë lloj djegieje.

Parimi me të cilin funksionon motori Stirling  është se një sasi fikse e gazit vuloset brenda motorit. Kjo bën që të formohen një seri ngjarjesh që ndryshojnë presionin e gazit brenda motorit dhe shkaktojnë funksionimin e tij.

Ka disa veti të gazrave që janë kritike për funksionimin e duhur të motorit:

 • Nëse keni një sasi fikse të gazit në një vëllim fiks të hapësirës dhe rritni temperaturën e këtij gazi, presioni do të rritet.
 • Nëse keni një sasi fikse të gazit dhe e shtypni atë (zvogëloni vëllimin e hapësirës tuaj), temperatura e këtij gazi do të rritet.

Kjo është mënyra se si motori Stirling përdor dy cilindra. Njëri prej tyre nxehet nga një burim i jashtëm nxehtësie (zjarri) dhe tjetri ftohet nga një burim ftohës (siç është akulli). Dhomat e gazit që kanë të dy cilindrat janë të lidhura dhe pistonët janë të lidhur mekanikisht me njëri-tjetrin nga një lidhje që përcakton se si do të lëvizin në krahasim me njëri-tjetrin.

Pjesë motorike

Funksionimi i motorit Stirling

Ky motor ka katër pjesë në ciklin e tij të funksionimit ose djegies. Dy pistonët që kemi përmendur më parë janë ato që plotësojnë të gjitha pjesët e ciklit:

 1. Për të filluar, nxehtësia i shtohet gazit brenda cilindrit të nxehtë. Kjo krijon presion dhe detyron pistonin të lëvizë poshtë. Kjo është pjesa e ciklit Stirling që bën punën.
 2. Pastaj pistoni i majtë lëviz lart ndërsa pistoni i djathtë lëviz poshtë. Këto lëvizje lëvizin gazin e nxehtë drejt cilindrit që ftohet nga akulli. Ftohja e tij shpejt ul presionin e gazit dhe mund të kompresohet më lehtë për pjesën tjetër të ciklit.
 3. Pistoni fillon të kompresojë gazin e ftohur dhe nxehtësinë e gjeneruar nga ajo ngjeshje ajo hiqet nga burimi i ftohjes.
 4. Pistoni i djathtë lëviz lart ndërsa ai i majti lëviz poshtë. Kjo përsëri bën që gazi të hyjë në cilindrin e nxehtë ku nxehet me shpejtësi, duke krijuar presion dhe cikli përsëritet përsëri.

Avantazhet e motorit Stirling

Stirling me energji diellore

Falë këtij lloji të operacionit dhe performancës së tij, ne mund të gjejmë disa përparësi.

 • Silentshtë e heshtur. Për disa aktivitete ku kërkohet heshtje më e madhe, ky lloj motori është një mundësi e mirë. Alsoshtë gjithashtu e lehtë të ekuilibrohet dhe gjeneron pak dridhje.
 • Ka efikasitet të lartë. Për shkak të temperaturave të burimeve të nxehta dhe të ftohta, motori mund të funksionojë në temperatura të ulëta. kogjenerimi.
 • Mund të keni disa burime të nxehta. Për të ngrohur gazin mund të keni burime nxehtësie si dru, tallash, energji diellore ose gjeotermale, mbeturina, etj.
 • Moreshtë më ekologjike. Ky lloj motori nuk kontribuon në emetimet e gazit në atmosferë duke arritur një djegie të plotë.
 • Më shumë besueshmëri dhe mirëmbajtje më e lehtë. Teknologjia e saj është shumë e thjeshtë, por efektive. Kjo i bën ata shumë të besueshëm dhe kërkon pak mirëmbajtje.
 • Ata zgjasin më shumë. Ndryshe nga motorët konvencionalë, të qenit më i thjeshtë dhe falë modelit të tyre zgjasin më shumë vite.
 • Përdorime të ndryshme. Mund të ketë disa përdorime për shkak të autonomisë dhe përshtatjes së tij me nevojat dhe llojet e ndryshme të burimeve të nxehtësisë.

meta

Bashkëprodhimi duke përdorur motorin Stirling

Ashtu si ky lloj motori ofron avantazhe, ne gjithashtu duhet të analizojmë disavantazhet që janë:

 • Kostoja është çështja juaj më e madhe. Nuk është konkurrues me mediat e tjera.
 • Nuk dihet nga publiku i gjerë. Nëse nuk e dini se çfarë është një motor Stirling, nuk mund ta promovoni atë.
 • Ata priren të kenë probleme vulosjeje. Ky është një ndërlikim. Zgjedhja ideale do të ishte hidrogjeni për lehtësinë e tij dhe aftësinë për të thithur kalori. Sidoqoftë, nuk ka aftësinë të përhapet përmes materialeve.
 • Ndonjehere duhet të jetë shumë i madh dhe kërkon pajisje të mëdha.
 • Mungesa e fleksibilitetit. Ndryshimet e shpejta dhe efektive të energjisë janë të vështira për t'u marrë me një motor Stirling. Ky është më i kualifikuar për të funksionuar me një performancë nominale konstante.

Me këtë informacion do të jeni në gjendje të kuptoni më mirë këtë lloj motori dhe ta analizoni atë plotësisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.