Motoçikleta elektrike për policinë

L motoçikleta elektrike pak nga pak po rritet përdorimi i saj sidomos për të pajisur policinë në pjesë të ndryshme të botës.

En España ka më shumë se 20 komuna që kanë fituar motoçikleta elektrike për policinë tuaj lokale.

Ndër qytetet spanjolle që tashmë janë bashkuar me lëvizshmëri të qëndrueshme dhe që kanë motorët e tyre elektrikë të policisë janë Madridi, Calvia, Guadalajara, Algeciras.

Por kjo lëvizje nuk është vetëm në Spanjë në qytete si Londra, New York dhe Glasgow, policia gjithashtu përdor motoçikleta elektrike.

Në qytetet spanjolle, modeli i motorit elektrik i quajtur Vectrix VX-1 u zgjodh për shkak të karakteristikave dhe cilësive të tij të tilla si ajo që është automjet me emision zero, është i heshtur, kursen para pushtet dhe efikasiteti i tij është i përshtatshëm për nevojat e policisë.

Për më tepër, këto motoçikleta kanë konsum të ulët pasi shpenzojnë vetëm 0,5 euro për 100 km të udhëtuara, dhe gjithashtu nuk kanë pothuajse asnjë kosto mirëmbajtjeje.

Motorët elektrikë Vectrix kanë një fuqi dhe madhësi të ngjashme me motoçikletat konvencionale 250cc. Ka stabilitet të mirë, trajtim të mirë dhe performancë në qytet.

Në vendet e tjera përdoren modele të tjera të motoçikletave elektrike që janë gjithashtu në përputhje me kërkesat e forcave të policisë.

Një automjet për policinë duhet të jetë me cilësi të mirë dhe me një performancë të mirë pasi që mund të kërkohet nga situata të rrezikshme që kërkojnë sjellje të shkëlqyeshme.

Shumë qytete demonstrojnë shqetësimin e tyre kundër ndryshimit të klimës dhe nevojës për të zvogëluar ndotjen duke pajisur policinë dhe sektorët e tjerë publik me automjete elektrike.

Veryshtë shumë pozitive që këshillat e qytetit të drejtojnë me shembull dhe të investojnë teknologji elektrik pasi që në këtë mënyrë qytetarët do të besojnë edhe më shumë në këtë lloj automjetesh më të qëndrueshme.
Possibleshtë e mundur të keni një polici me jeshile nëse fillojnë të përdorin motoçikleta elektrike dhe makina në të gjitha qytetet.

BURIMI: Evwin.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.