Moda e qëndrueshme

përmirësojnë mjedisin

Etiketat ekologjike shpesh dalin në pah kur flasim për modës së qëndrueshme, polemikat që lidhen me prodhimin në fabrika të largëta, por një përpjekje e madhe për të zgjidhur dhe gjithnjë e më shumë pëlhura natyrale pa produkte toksike. Për fat të mirë, ky perceptim konfirmohet në mbarë botën falë zgjerimit të kompanive ndërkombëtare dhe sipërmarrësve të rinj që po i japin një kthesë të re konceptit të modës së qëndrueshme.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për modën e qëndrueshme, cilat janë karakteristikat dhe avantazhet e saj.

Moda e qëndrueshme

modës së qëndrueshme

Themelet e një modeli biznesi të qëndrueshëm të modës kalojnë ruajtja e burimeve natyrore, ndikimi i ulët ekologjik i materialeve të përdorura (i cili duhet të jetë në gjendje të inkorporohet më vonë në zinxhirin e riciklimit), reduktimin e gjurmës së karbonit dhe respektimin e mjedisit ekonomik dhe të punës. kushtet e punëtorëve të përfshirë nga lënda e parë deri në pikën e shitjes.

Industria e modës tashmë krenohet me shumë stilistë, modele dhe personazhe të njohur që mbështesin modën e qëndrueshme. Këto përfshijnë Lucy Tammam, Stella McCartney, Frock Los Angeles, Amour Vert, Edun, Stewart+Brown, Shalom Harlow dhe Summer Rayne Oakes.

Moda e qëndrueshme po gjen gradualisht vendin e saj në industri. Gjithashtu ka pasur rritje në organizimin e konkurseve, festivaleve, klasave, programeve të insertimit, informacioneve profesionale në blog etj..

Për shembull, Java e Modës në Portland, e cila përfundoi së fundmi në SHBA, kishte vetëm 100 për qind dizajne miqësore me mjedisin. Në kryeqytetin spanjoll, "The Circular Project Shop" u përurua këtë vit në një përpjekje për të fituar një terren në pasarelat konkurruese të Madridit duke ofruar veshje të qëndrueshme. Ditët e modës së qëndrueshme mbahen gjithashtu në Madrid për katër vjet. Në Argjentinë, Verde Textil ofron produkte me ndikim zero mjedisor dhe angazhim 100% social, ndërkohë që shet online.

Një rast që meriton vëmendje të veçantë është ai i markës Heavy Eco, kompania e parë e modës e krijuar në burgje, e cila prodhon veshje të qëndrueshme. Përveç punës së riintegrimit të më shumë se 200 kriminelëve estonezë që kanë punuar me kompaninë, 50% e fitimeve shkojnë për të ndihmuar njerëzit e pastrehë dhe jetimët në qytetin e Talinit.

Zakonet e qëndrueshme të modës

modë e qëndrueshme ekologjike

mos blini kaq shumë

Është mënyra më efikase për të trajtuar qindra miliarda veshje që prodhohen në mbarë botën çdo vit. Harriet Vocking, një konsulente për agjencinë e strategjisë së qëndrueshme Eco-Age, rekomandon që t'i bëjmë vetes tre pyetje përpara se të blejmë rroba: «Çfarë duam të blejmë dhe pse? Çfarë na duhet vërtet? Ne do ta përdorim atë në të paktën tridhjetë raste të ndryshme”.

Investoni në markat e qëndrueshme të modës

Tani që kemi vendosur të blejmë me më shumë sy, ka mënyrë më të mirë për të mbështetur markat që janë qartazi të përkushtuara për të qenë të qëndrueshme. Për shembull, Collina Strada, Chopova Lowena ose Bode përdorin materiale të ricikluara në dizajnet e tyre. Gjithashtu ju ndihmon të filtroni markat e disponueshme bazuar në llojin e veshjeve që ato kanë në treg, pavarësisht nëse janë veshje sportive të qëndrueshme si Girlfriend Collective ose Indigo Luna, rroba banje si Stay Wild Swim ose Natasha Tonic, ose xhins si Outland Denim ose Re/ Donate.

Mos harroni modën vintage dhe veshjet e përdorura

Me platforma si RealReal, Vestiaire Collective ose Depop, blerja e modës vintage dhe veshjeve të përdorura nuk ka qenë kurrë më e lehtë. Mendoni se jo vetëm që do t'i jepni një mundësi të dytë një veshjeje, por gjithashtu do të ndihmoni në uljen e ndikimit mjedisor të veshjet tuaja. Moda vintage ka gjithashtu avantazhin e madh që veshjet e saj janë vërtet unike. Nëse jo, shikoni si duken Rihanna apo Bella Hadid, fansa të mëdhenj.

Marrja me qira është gjithashtu një opsion

Kur kemi një dasmë apo gala atipike (për shkak të COVID, sigurisht), një opsion më i pranueshëm është të marrim me qira veshjet tona. Për shembull, një studim i fundit në MB arriti në përfundimin se vendi blen 50 milionë veshje çdo verë dhe i vesh ato vetëm një herë. Ndikimi, apo jo? Nuk ka dyshim se ne jemi më mirë ta heqim këtë zakon, veçanërisht kur mendon se çdo sekondë që kalon është e barabartë me djegien e një kamioni me mbeturina tekstili (ose përfundimin në një vendgrumbullim).

Shmangni ekoposturimin

format e veshjeve ekologjike

Markat e kanë kuptuar se ne po ndërgjegjësohemi për gjurmën tonë ekologjike. Kjo është arsyeja pse ata shpesh përpiqen të zhyten në produkte me pretendime të paqarta që mund të mashtrojnë ose keqinterpretojnë drejtpërdrejt qëndrueshmërinë e veshjeve të tyre. Mos u mashtroni nga gjestet e gjelbërta dhe mos shkoni përtej pretendimeve "i qëndrueshëm", "i gjelbër", "i përgjegjshëm" ose "i ndërgjegjshëm" që do ta shihni në shumë etiketa. Kontrolloni nëse ajo që ata thonë është e vërtetë.

Kuptoni ndikimin e materialeve dhe pëlhurave të dorës së parë

Kur blini në mënyrë të qëndrueshme, është e rëndësishme të kuptoni ndikimin e materialeve që formojnë rrobat tona. Përafërsisht, një rregull i mirë i përgjithshëm është të shmangni fibrat sintetike si poliesteri (një material që e gjejmë në 55% të rrobave që veshim), sepse përbërja e tij përfshin lëndë djegëse fosile dhe kërkon vite për t'u dekompozuar. Ju gjithashtu duhet t'i kushtoni vëmendje pëlhurave natyrale. Për shembull, pambuku organik përdor shumë më pak ujë (dhe pa pesticide) kur rritet sesa pambuku konvencional.

Më e mira që mund të bëjmë është të kërkojmë veshje me certifikata të qëndrueshme për t'u siguruar që pëlhurat dhe materialet që përdorin kanë ndikim të kufizuar në planet: për shembull, Standardi Global i Tekstileve Organike për pambukun dhe leshin; Certifikatat e Grupit të Punës së Lëkurës për lëkurën ose ngjitësit Certifikata e Këshillit të Administrimit të Pyjeve për fibrat e gomës.

Mendoni se kush i bën rrobat që vishni

Nëse pandemia ka bërë diçka, ajo ka qenë për të nxjerrë në pah vështirësitë e përditshme që kalojnë shumë punëtorë në industrinë e tekstilit. Kështu që është thelbësore të sigurohet që ata të kenë një pagë jetese dhe të kenë kushte të drejta pune. Besoni markave që zbulojnë informacione në lidhje me politikat e tyre të pagave, punësimin dhe kushtet e punës në fabrikë, kudo që të jenë.

Kërkoni marka të përkushtuara ndaj shkencës

Një mënyrë për të treguar nëse një kompani është vërtet e interesuar të zvogëlojë ndikimin e saj mjedisor është të shohim nëse ajo është e përkushtuar ndaj standardeve të qëndrueshme shkencore. Markat që i përmbahen platformës së iniciativave udhëzuese të bazuara në shkencë, duke përfshirë Burberry ose Kering, gjigantët e industrisë luksoze pas Gucci ose Bottega Veneta, u kërkohet të pajtohen me Marrëveshjen e Parisit për reduktimin e emetimeve.Emetimet e gazeve serrë.

Kërkoni marka që kanë një ndikim pozitiv në mjedis

Kompanitë e qëndrueshmërisë si Mara Hoffman ose Sheep Inc tashmë po mendojnë se si mund të kenë një ndikim pozitiv në mjedis përveç uljes së ndikimit të tyre. bujqësia rigjeneruese, kampion i teknikave bujqësore si mbjellja direkte ose kulturat mbuluese, po fiton gjithnjë e më shumë mbështetje nga industria me një synim të qartë: përmirësimin e cilësisë së tokës dhe mbrojtjen e biodiversitetit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth modës së qëndrueshme dhe rëndësisë së saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.