Mjetet e transportit dhe CO2

L mjetet e transportit Ato janë thelbësore për të gjitha shoqëritë për shkak të nevojës për të lëvizur nga një vend në tjetrin ose në distanca të shkurtra ose të gjata për të kryer aktivitete të ndryshme.

Por transporti është një nga burimet kryesore të ndotjes globale më i rëndësishëm për shkak të Emetimet e CO2 dhe gazra të tjerë të dëmshëm që gjenerojnë.

Për të marrë një ide për vëllimet e CO2 që prodhon çdo mjet transporti, janë krijuar vlerësime për secilin lloj transporti.

  • Një 1 km në një makinë konvencionale të karburantit fosil lëshon 150 gram CO2.
  • Një 1 km me aeroplan prodhon 180 gram CO2
  • Një 1 km me autobus lëshon 30 gram CO2
  • Një 1 km me hekurudhë 35 gram CO2

Nëse shtojmë njerëzit që udhëtojnë nëpër botë dhe e shumëzojmë atë me numrin e kilometrave që kalojnë, kjo do të na japë rezultatet milion ton CO2 dhe substanca të tjera ndotëse të emetuara në atmosferë me anë të transportit.

Si është e mundur të realizohet hekurudhor dhe autobusë Ata janë më efikasët pasi që ata kanë kapacitetin për të transportuar më shumë njerëz me nivelin më të ulët të emetimeve.

Nivelet e emetimit janë shumë më të ulta në makina hibride ose elektrike sesa ato konvencionale, por ka akoma pak që qarkullojnë në planet për të ulur mjaftueshëm nivelet e ndotjes.

Aeroplanët prodhojnë një gjurmë të konsiderueshme të karbonit sepse ata konsumojnë shumë karburant, por vitet e fundit kompanitë në këtë sektor po hartojnë dhe vlerësojnë përmirësimet e menaxhimit për të zvogëluar ndotje.

Përdorimi i biokarburanteve Shtë një nga opsionet që ata po analizojnë më shumë për të përdorur për të zvogëluar emetimet.

Teknologjia ka avancuar aq shumë dhe vazhdon ta bëjë në mënyrë që transporti të jetë më i qëndrueshëm por qytetarët gjithashtu duhet të bashkëpunojnë duke zgjedhur përdorimin e mjeteve më pak ndotëse të transportit.

Nëse arrihet që shumica e mjeteve të transportit në botë janë të qëndrueshme për shkak të emetimeve të ulëta, do të jetë e mundur të zvogëlohen ndjeshëm nivelet e ndotja globale.

BURIMI: Responsarbolidad.net


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.