Mini shtëpi ekologjike në dispozicion për refugjatët në Paris

Shtëpi ekologjike

Në një post tjetër kemi parë karakteristikat dhe llojet që ekzistojnë të shtëpive ekologjike. Këto kanë aftësinë për të zvogëluar ndikimet që ne krijojmë në mjedis nga aktivitetet tona shtëpiake. Si për materialet me të cilat është ndërtuar, për orientimin dhe për formën e saj, shtëpitë ekologjike janë shumë efikase.

Shtëpia e parë e vogël ekologjike Do të jetë në dispozicion në Francë për pritjen e refugjatëve nga sot. A doni të dini më shumë rreth këtij lloji të shtëpive ekologjike dhe për çfarë shërbejnë ato?

Mini shtëpi ekologjike

mini shtëpi ekologjike në dispozicion në Paris

Kjo mini shtëpi ekologjike që fillon të jetë në dispozicion që nga sot është e lëvizshme dhe e transportueshme. Wasshtë projektuar dy vjet më parë nga katër arkitektë të trajnuar në Universitetin e Alcalá de Henares, së bashku me shoqatën Quatorze. Kjo shtëpi ka për qëllim të presë njerëz që kërkojnë azil. Falë dizajnit dhe materialeve të përdorura në të, ndikimi në mjedis që gjeneron është minimal.

Propozimi i "Në oborrin tim" ("Në kopshtin tim") ishte fituesi i përmendjes së parë të nderuar të konkursit ndërkombëtar të arkitekturës sociale "Nga kufiri në shtëpi" ("Nga kufiri në shtëpi"), i cili u mbajt në Helsinki në Shkurt të vitit të kaluar.

Ky propozim mund të shërbejë si një zgjidhje për të gjithë ata persona që kërkojnë azil gjatë periudhës në të cilën presin përgjigjen. Në këtë mënyrë, ajo gjithashtu favorizohet integrimi shoqëror, barazia dhe ndihma në luftën kundër përjashtimit.

Një model i qëndrueshëm

As njerëzit që i mirëpresin të tjerët, as ata që janë të mirëpritur nuk duhet të paguajnë asgjë absolutisht për shtëpinë e vogël. Instalimi ka një çmim që është rreth 20.000 euro. Modeli i tij i ndërtimit është i qëndrueshëm pasi përdor lëndë të para lokale dhe çon në kursime në transport dhe emisione.

Izolimi është arritur falë kartonit, një material shumë efikas për këtë rezultat pasi që, i përbërë nga dy shtresa, me një shtresë të brendshme të valëzuar, gjeneron një dhomë ajri.

Siç mund ta shihni, kjo shtëpi është opsioni më i mirë për pritjen e refugjatëve.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.