Gjendja e mbetjeve

kontejnerë riciklimi

Njeriu gjeneron vazhdimisht mbetje për mjedisin. Të menaxhimi i mbeturinave është e rëndësishme të jeni në gjendje të minimizoni ndikimin e tyre mjedisor. Bëhet fjalë për tërësinë e aktiviteteve që janë të nevojshme për të bërë një trajtim korrekt të mbetjeve, që nga gjenerimi i tyre deri në eliminimin apo ripërdorimin e tyre.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për menaxhimin e mbetjeve, cilat janë karakteristikat e tij dhe sa i rëndësishëm është.

Objektivat e menaxhimit të mbetjeve

menaxhimin e mbetjeve

Kjo përfshin grumbullimin e mbetjeve, transportin, trajtimin e materialeve të veçanta të rrezikshme, riciklimin e materialeve të përdorshme. Me kalimin e kohës, menaxhimi i mbetjeve është bërë shumë i rëndësishëm për arsye ekologjike dhe ekonomike. Që në kohërat më të hershme, kur menaxhimi i mbetjeve bazohet në transportimin e tyre në një vend të izoluar dhe përdorimin e djegies si metodë shkatërrimi, ne kemi kaluar në një proces riciklimi.

Përveç kësaj, ka rritur ndërgjegjësimin e njerëzve për gjenerimin e mbetjeve, gjë që ndikon në dizajnimin dhe konsumin e produktit për të reduktuar prodhimin e mbetjeve. Nga ana tjetër, ligjet që synojnë reduktimin e gjenerimit të mbetjeve, si të tarifoni për qeset plastike ose planifikoni të ndaloni përdorimin e plastikës në BE në 2021, kanë ndryshuar rrënjësisht menaxhimin e mbetjeve.

Kështu, objektivat aktuale të menaxhimit të mbetjeve janë:

 • Minimizoni ndërtimin tuaj sa më shumë që të jetë e mundur.
 • Maksimizimi i ripërdorimit të materialeve në këto mbetje nëpërmjet riciklimit.
 • Ndërgjegjësimi dhe edukimi për menaxhimin e mbetjeve.
 • Zgjeroni fushën e menaxhimit të integruar të mbetjeve për ta bërë atë të kudondodhur.
 • Përdorni metoda të trajtimit dhe asgjësimit që mund të rikuperojnë energji dhe të gjenerojnë karburant. Dy shembuj të arritjes së këtyre synimeve janë Suedia dhe Norvegjia, të cilat janë kthyer në importues të mbetjeve për të gjeneruar energji.
 • Maksimizimi i ripërdorimit të mbetjeve në detyrat e kompostimit dhe plehërimit.
 • Promovoni teknologji të reja asgjësimi që janë më miqësore me mjedisin dhe më pak të dëmshme se metodat tradicionale si djegia.

Ndër këto objektiva, më e rëndësishmja është parandalimi i gjenerimit të mbetjeve dhe minimizimi i tyre kur ato ndodhin. Më pas, do të gjejmë ato materiale që ripërdoren dhe riciklohen në një masë më të madhe për të kursyer materiale, për të gjeneruar energji dhe kompost. Së fundmi, mbetjet e pa ricikluara do të asgjësohen në mënyrën më të dëmshme të mundshme. Siç e pamë, këto synime lidhen me një koncept kaq të rëndësishëm të ekonomisë rrethore sot.

Fazat e menaxhimit të mbetjeve

basura

Menaxhimi i mbetjeve kalon nëpër faza të ndryshme:

 1. Mblidhni në pikën e gjenerimit, si shtëpia jonë.
 2. Transporti në një vend të përshtatshëm për fazën tjetër të përpunimit.
 3. Përpunoni sa më shumë që të jetë e mundur në një fabrikë gati për ripërdorim.
 4. Hedhja përfundimtare e mbetjeve që nuk mund të ripërdoren në asnjë mënyrë.

Tradicionalisht, ekzistojnë dy metoda kryesore të trajtimit të mbetjeve dhe këto dy metoda nuk kontribuojnë në ripërdorimin e materialeve ose në gjenerimin e energjisë. eshte per:

 • Deponitë: Me pak fjalë, mbeturinat ruhen larg qendrave të popullsisë. Rreziku i ndotjes së tokës, akuiferëve ose mbetjeve të rrezikshme të patrajtuara mund të ketë një ndikim të rëndësishëm.
 • Djegia e plehrave: Metoda më e vjetër e hedhjes së mbeturinave, emetimet e saj ndotëse shkarkohen në atmosferë.

Aktualisht, janë zhvilluar mënyra të reja të asgjësimit të mbetjeve:

 • Piroliza: Është djegie në një rezervuar të mbyllur dhe pothuajse pa oksigjen. Kjo prodhon më pak ndotje dhe djegie më efikase për sa i përket gjenerimit të energjisë së përdorshme. Në rastin e disa mbetjeve organike ose bimore, ato mund të përdoren për të marrë karburant.
 • Ripërpunimi biologjik: lënda organike, duke përfshirë letrën, mund të kompostohet dhe përdoret si kompost bujqësor.
 • Riciklimi: përdorni materiale të disponueshme (të tilla si alumini, plastika ose letra) për të bërë alumin, plastikë ose letër të re.
 • Trajtimi i ujërave të zeza nga nxjerrja e llumit: Për shkak të zhvillimit të vrullshëm të qytetit, sasia e ujërave të zeza është rritur shumë. Nëpërmjet trajtimit të tij mund të përftohen lloje të ndryshme llumi, të cilat mund të përdoren si pleh për bujqësi.

Këto janë disa nga metodat e reja të depozitimit përfundimtar në menaxhimin e mbetjeve. Gjithnjë e më shumë progres po bëhet në gjetjen e mënyrave të reja për të shfrytëzuar sa më shumë mbeturinat, megjithëse ka ende shumë rrugë për të bërë.

Si të menaxhoni mbetjet e rrezikshme

menaxhimi i mbetjeve në qytete

Këto janë ato që janë shpallur veçanërisht të dëmshme ndërkombëtarisht:

 • Eksploziv ose i ndezshëm.
 • Kancerogjenet
 • Mbeturinat radioaktive.
 • Është toksik për njerëzit ose ekosistemet dhe është shumë i rrezikshëm biologjik.

Në këto raste, mbetjet do të ruhen, etiketohen, transportohen në një vend të përshtatshëm dhe përpunohen. Mundohuni ta ripërdorni sa më shumë që të jetë e mundur, ose organizoni atë në një mënyrë që të shkaktojë dëme minimale.

Në të gjitha këto faza, ekspertë dhe inxhinierë kujdesen për këtë proces, duke u përpjekur të eliminojnë sa më shumë kërcënimin, të rivendosin atë që mund të restaurohet dhe ta transportojnë me kujdes.

Siç kemi parë, menaxhimi i mbetjeve ka ndryshuar shumë kohët e fundit. Një nga pjesët më të rëndësishme ka të bëjë me ne. Rritja e ndërgjegjësimit për minimizimin e prodhimit dhe riciklimit sa më shumë të jetë e mundur është çelësi i menaxhimit të suksesshëm të mbetjeve që mbron mjedisin.

Rëndësia e riciklimit në shtëpi

Riciklimi është një proces që synon t'i kthejë mbetjet në produkte ose materiale të reja për përdorim të ardhshëm. Duke shfrytëzuar plotësisht këtë proces, ne mund të shmangim humbjen e materialeve potencialisht të dobishme, ne mund të reduktojmë konsumin e lëndëve të para të reja dhe, natyrisht, konsumin e energjisë së re. Përveç kësaj, kemi reduktuar ndotjen e ajrit dhe ujit (përmes djegies dhe landfillit, përkatësisht) dhe reduktimin e emetimeve të gazeve serrë.

Riciklimi është shumë i rëndësishëm sepse ka shumë materiale të riciklueshme siç janë përbërësit elektronikë, druri, pëlhura dhe tekstilet, metalet me ngjyra dhe me ngjyra dhe materialet më të njohura si letra dhe kartoni, qelqi dhe plastika të caktuara.

Për njerëzit më të rinj dhe më me përvojë, por që kanë ende pyetje të caktuara, në përgjithësi ka disa fushata ose programe edukimi mjedisor mbi mbetjet dhe riciklimin (çdo vit) për të rritur ndërgjegjësimin dhe edukimin e njerëzve për ndikimet mjedisore. Gjenerimi i mbetjeve dhe masat e mbrojtjes së mjedisit për reduktimin e mbetjeve.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth menaxhimit të mbetjeve dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.