Mbetje organike që janë të destinuara për kuzhinë

aparate që përpunon mbeturinat

Shumicën e kohës përpiqemi të mos gjenerojmë shumë mbeturina por është e pamundur, sidomos mbetjet organike, gjë të cilën nuk mund ta shmangim.

Ne mund t'i zvogëlojmë ato duke bërë vetë kompostin tonë për t’i shndërruar këto mbetje në plehrash për impiantet tona. Sidoqoftë, jo të gjithë janë të përshtatshëm për plehra të mira.

Duke menduar për këtë problem a Grup izraelit ka krijuar një pajisje që është e aftë të përpunojë të gjitha llojet e mbetjeve organike, duke rezultuar në kompost dhe gaz në të njëjtën kohë.

Diçka që deri më tani ishte mjaft e vështirë për tu bërë në nivelin e brendshëm.

Aparatura tha, me emrin e Faqja biogas, synon të trajtojë mbetjet organike me një kosto mjaft të ulët.

Njësia mund të arrijë gjeneroni gaz të mjaftueshëm për të gatuar në një interval prej 2 deri në 4 ditë me radhë dhe gjithashtu prodhoni 5 deri në 8 litra pleh. E cila është ekuivalente me përpunimin e 6 litrave mbetje ushqimore në ditë ose 15 litra jashtëqitje të kafshëve shtëpiake.

Pajisja HomeBiogas do të jetë e lehtë për t’u përdorur dhe transportuar, me peshë vetëm 40 kg.

Më parë isha në Crowdfunding për të mbështetur projektin dhe deri më tani janë instaluar më shumë se 1.500 njësi, të cilat kanë punuar në gjendje të përsosur për pak më shumë se një vit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.