markat e qëndrueshme

tendencat e qëndrueshme të veshjeve

Industria e modës është industria e dytë më ndotëse në botë, dhe gjithnjë e më shumë kompani dhe stilistë po vënë baste për prodhim më të përgjegjshëm. Nuk ka dyshim se industria e modës ka pësuar një kthesë drejt modës së shpejtë vitet e fundit dhe nuk ka reshtur së rrituri. E gjithë kjo ka çuar në krijimin e markat e qëndrueshme që sigurojnë kujdesin ndaj mjedisit dhe reduktimin e ndikimit mjedisor që kanë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për markat kryesore të qëndrueshme që ekzistojnë, karakteristikat e tyre dhe se si ato ndihmojnë në uljen e ndikimit mjedisor.

markat e qëndrueshme

markat e qëndrueshme

Disa dekada më parë, ishte pothuajse e pamundur të blije rroba dhe t'i veshësh ato për herë të parë çdo ditë. Çmimi dhe mungesa e zinxhirëve të mëdhenj, duke qenë shumë të aksesueshëm dhe tërheqës për publikun, na bënë që të marrim një vendim më të menduar gjatë blerjes. Ka pasur një ndryshim 180 gradë me kalimin e kohës. Ndërsa zinxhirët e mëdhenj të tekstilit po ndërmarrin hapa të vegjël për të ndihmuar me qëndrueshmërinë dhe për të bërë koleksione kapsulash, ka ende shumë punë për të bërë.

Mos harroni, industria e modës është industria e dytë më ndotëse pas naftës dhe planeti ynë nuk mund të lejojë që markat e mëdha të prodhojnë veshje nga një copë pa marrë parasysh ndikimin afatgjatë tek ne. Për këtë arsye, disa stilistë, dyqane dhe stilistë kanë vendosur t'i rikthehen punës, me standard qëndrueshmërinë dhe kujdesin për mjedisin.

Edhe pse shumica e markave të qëndrueshme nuk njihen ende mirë, klientët e tyre po rriten ngadalë dhe kanë filluar të kuptojnë rëndësinë e prodhimit të veshjeve tona në kushtet më të mira për punëtorët dhe planetin. Aq shumë sa disa firma kanë zgjedhur të krijojnë koleksionet e tyre të qëndrueshme.

Përveç blerjes së veshjeve të qëndrueshme në disa nga faqet që ne rekomandojmë më poshtë, ju mund të kurseni mjedisin duke shkuar në dyqane të cilësisë së mirë, punëtori krijuese ose shkëmbim ose marrje me qira të rrobave në disa aplikacione që tashmë janë të suksesshme. Nuk ka dyshim se mbrojtja e planetit sot dhe mbajtja e përditësimit nuk janë gjëra të papajtueshme.

Në vendin tonë ka gjithnjë e më shumë marka me vlera etike dhe të qëndrueshme që prodhojnë veshje jo vetëm të lehta për t'u përdorur, por edhe të reja. Ne ju tregojmë disa ide me të cilat mund të përditësoni garderobën tuaj duke i dhënë një pushim planetit.

Markat më të mira të qëndrueshme

veshje sportive të qëndrueshme

Jetëologu

Gjëja më e rëndësishme për këtë kompani është të mendojë për të tashmen për të lënë një trashëgimi të mirë për brezat e ardhshëm. Lifegist blen pëlhura të çertifikuara Global Organic Textile Standard (GOTS) në Evropë dhe Madridi është vendi ku prodhohen të gjitha veshjet për të shmangur gjurmën e karbonit të transportit.

Ecothin

Ecoalf është vendosur si një nga emrat më të njohur në modën e qëndrueshme në vendin tonë, edhe përtej kufijve tanë. Krijuesi i saj, Javier Goyeneche, donte të demonstronte me veshjen e tij se ishte e mundur të vazhdonte të kishte cilësi të shkëlqyera dhe shije të mirë pa abuzuar me burimet natyrore.

Aloha

Kjo markë është 100% e përkushtuar ndaj mjedisit. Aq sa të gjitha këpucët e tyre janë të dizajnuara në Barcelonë dhe janë vepër e artizanëve që punojnë në një fabrikë pranë Alicante, gjë që u lejon atyre të kontrollojnë vazhdimisht kushtet e punës dhe cilësinë e prodhimit.

Për këtë herë të fundit, ata lançuan një këpucë të bërë nga lëvozhga nopal ose misri, të cilat janë materiale të qëndrueshme dhe vegane. Nuk ka dyshim se një ide e freskët dhe novatore do të jetë një sukses.

Bohodot

Firma katalanase e rrobave të banjës është e gatshme për sukses me afrimin e verës dhe një udhëtim në bregdet. Dizajneri i këtyre pjesëve është Peque de Fortuny, e cila me shumë pasion ka arritur të krijojë një koleksion të qëndrueshëm të banjove, prodhuar ekskluzivisht në studion e saj në Barcelonë.

Playa & Co.

Ky projekt i modës solidariteti i krijuar nga Cristina Piña e vë fokusin te natyra. Me rroba të bëra me materiale organike të ricikluara që lidhen me oqeanin, një proces që gjeneron kthime dhe më pas dhuron një pjesë të fitimeve për një projekt social, Playa ka kthyer një bluzë me vija në veshjen e saj yll, vit pas viti ajo frymëzohet nga ikona të ndryshme

Mary Bad

Kompania la pas moda e shpejtë, duke treguar se rrobat mund të jenë të qëndrueshme dhe të bukura, duke ruajtur çmime të përballueshme dhe duke mbajtur në hap me trendet nga markat e mëdha. Përveç kësaj, María Malo përpiqet, me çdo fushatë të saj, që klientët e saj të zhvillojnë një mentalitet që është më i vetëdijshëm për gjithçka që i rrethon.

E vërtetë

Kompania ka arritur një pozicion të fortë në industrinë e modës. Dizajnerët e saj nga Alicante kanë vendosur të shkojnë një hap më tej në një botë të qëndrueshme dhe po eksplorojnë mënyra të reja të projektimit dhe përdorimit të lëndëve të para për të bërë koleksionet e tyre, megjithëse me respekt të plotë për mjedisin.

I përkohshëm

markat e qëndrueshme të veshjeve

Nëse jeni një nga ata që vlerësoni veçantinë e çdo veshjeje në gardërobën tuaj, kjo padyshim që do të bëhet marka juaj e preferuar. Projekti përbëhet vetëm nga bluza me botime të kufizuara të vizatuara nga 12 artistë nga e gjithë bota.

fundet e mia

Të gjitha pjesët e fundeve të mia ato janë botime të kufizuara të frymëzuara nga pjesë të ndryshme të planetit tonë të respektojë burimet e saj natyrore dhe të drejtat e njeriut të krijuesve të saj.

cus

Firma katalanase është e përkushtuar ndaj përjetësisë së pjesëve të saj, duke krijuar veshje cilësore që nuk do të dalin kurrë nga moda. Me materiale të qëndrueshme si leshi organik dhe pambuku, pëlhura të ricikluara dhe prodhimi vendas, veshjet CUS janë bërë një "must have" i domosdoshëm në veshjet tuaja.

ekologjisë

evolucioni i markës

Marka Ecoology përdor pëlhura natyrale, ekologjike dhe të ricikluara me vëmendje të madhe ndaj detajeve në dizajnet e tyre, duke siguruar që ato të qëndrojnë në veshjet tuaja për shumë vite në vijim.

Siç mund ta shihni, është e rëndësishme të vishni veshje që reduktojnë ndikimin mjedisor, pasi është një nga industritë që ndot më shumë planetin dhe konsumohet më shumë në baza ditore. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për markat kryesore të qëndrueshme që ekzistojnë dhe cilat janë linjat e tyre të punës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   sumi dijo

  Është e rëndësishme që kompanitë të jenë më të vetëdijshme për nevojën për t'u kujdesur për mjedisin. Për mua janë kompanitë e mëdha që ndotin më shumë dhe dëmtojnë më shumë planetin tonë.
  Të gjithë duhet të jemi të vetëdijshëm.