Makinat hibride mund të kursejnë karburant falë algoritmeve evolucionarë

Hibridet

Makina hibride ato janë pjesë e atij udhëtimi cfare te behet nga automjetet e bazuara në karburantet fosile drejt atyre krejtësisht të pastra, qofshin ato elektrike ose një lloj tjetër burimi siç është hidrogjeni. Këto makina hibride gjithashtu mund të përdorin teknologjinë ekzistuese për të kursyer karburant.

Automjetet hibride ato nuk janë aq efikase sa mund të jenë. Ndërsa fillimi i ngasjes në modalitetin e pastër elektrik është i mirë për udhëtime relativisht të shkurtra, kjo në të vërtetë dëmton ekonominë tuaj të karburantit nëse duhet të kaloni në motorin me benzinë. Edhe pse shkenca duket se ka gjetur një zgjidhje për të.

Kjo zgjidhje vjen nga vetë natyra. Universiteti i Kalifornisë ka studiues që kanë zhvilluan algoritme evolucionare Ata mësojnë të kombinojnë fuqinë e energjisë elektrike dhe benzinës për të maksimizuar ekonominë e karburantit.

Qasja imiton proceset natyrore të kursimit të energjisë të thirrni motorin elektrik gjatë një udhëtimi dhe kështu të përshtateni me kushtet e ngasjes tuaj, gjë që do t'ju ndihmojë nëse ndaleni në një bllokim trafiku ose kaloni nëpër një autostradë ku marshimi është i vazhdueshëm dhe pa ngritje dhe ngritje.

Algoritmet ishin në gjendje të trajtojnë kursimet e energjisë më shumë se 30 përqind, e cila mund të jetë e mjaftueshme për të ndihmuar shoferin që të duhet të ndalet në mes të rrugës. Dhe siç dihet, edhe këta algoritme do të funksiononin më mirë në jetën reale, pasi UCR parashikojnë makina të lidhura që ndajnë vizionin e tyre nga njëra te tjetra për të marrë vendime bazuar në më shumë informacione në dorë.

Nuk do të ndihmojë shumë për t’u provuar shmangni përdorimin e benzinës gjithsesi Gjithashtu, ekipi do të duhet të nënshkruajë marrëveshje me prodhuesit e makinave para se të sillni atë kursim nga automjeti në drejtimin tuaj të përditshëm. Edhe kështu, duket mjaft premtuese dhe ndërsa makinat elektrike duket se do të dominojnë në planin afatgjatë, hibridet ekstra-efikasë mund të shërbejnë për të shkurtuar kohët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.