Një ndërtesë banimi në Madrid ka instalimin më të madh gjeotermik në Spanjë

ndërtimi i energjisë gjeotermike

La energjia gjeotermike Shtë një lloj i energjisë së rinovueshme që vjen nga brenda tokës. Prandaj është një energji që mund të nxirret nga çdo pikë. Falë tij, shumë ndërtesa mund të pajisen me ngrohje në dimër dhe ftohje në verë me një instalimi gjeotermik. Meqenëse temperatura e tokës së tokës është konstante, në dimër nxehtësia e mbajtur në nëntokë përdoret dhe dërgohet në ndërtesë dhe në verë nxehtësia e ndërtesës dërgohet në nëntokë. E gjithë kjo është bërë në sajë të një pompë nxehtësie gjeotermale.

Një ndërtesë që ndodhet në Departamentin e vjetër të Planifikimit Urban, në rrethin Chamartín (Madrid), është një nga ndërtesat e ndërtuara me efikasitet më të madh të energjisë pasi që ka një objekt i madh i energjisë gjeotermike. Ka më shumë se 200 kooperativa në Madrid që do të hapin ndërtesa me këtë efikasitet të lartë të energjisë. energjia e energjisë e gjeneruar nga ndërtesa është 540 Kw, duke tejkaluar një ndërtesë tjetër në kryeqytet që gjeneroi 430 kW gjithashtu me energji gjeotermale.

Për të ndërtuar këtë instalim, në bodrumin e ndërtesës janë bërë 70 vrima me thellësi deri në 130 metra. Alberto Rubini, arkitekti i këtyre ndërtesave, thotë se në këto thellësi ekziston një qark uji që mbetet i qëndrueshëm në 18 gradë gjatë gjithë vitit. Ata kanë një pompë nxehtësie të vendosur në pjesën e poshtme të ndërtesës me të cilën prodhon ujë të nxehtë në dimër dhe me të cilën ftohet në verë.

Përparësitë e këtij lloji të inovacionit të energjisë janë:

  • ajo është e pa emisione CO2 (në një masë të tillë që mund të lëshojë deri në 19 herë më pak CO2 sesa një pronë konvencionale).
  • Energjia e përdorur është i rinovueshëm.
  • Arrin të jetë një nga ndërtesat më të qëndrueshme falë masave të tjera të marra si fasadat e ajrosura, orientimi i dyfishtë i shtëpive, materialeve të ndërtimit me kapacitet të lartë izolues, hapësira e garazhit me karikuesin e vet për makina elektrike, etj.
  • Kursime të mëdha ekonomike krahasuar me ndërtesat konvencionale (konsumi i energjisë i 15 Kw / m2 para 248Kw / m2 konvencionale).

Prandaj, ky lloj ndërtese është një model energjie për t'u ndjekur për shtëpitë e ardhshme pasi Spanja është zotuar të zvogëlojë emetimet nga sektorët difuzivë deri në 30% në 2030 në lidhje me nivelet e lëshuara në 2005 në lidhje me Marrëveshjen e Klimës në Paris.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.