Llojet e termocentraleve

hidrocentralet

Energjia elektrike është një fenomen natyror që mund të ndodhë në mënyra të ndryshme përmes termocentraleve. Çështja e origjinës së energjisë elektrike nuk është e thjeshtë: për t'u përdorur si energji, duhet të përshkojë një rrugë të gjatë. Nga ana tjetër, kapaciteti i tyre prodhues dhe niveli i efikasitetit, domethënë sasia e energjisë elektrike që mund të prodhojnë nga shndërrimi i energjisë primare, do të varet nga lëndët e para dhe teknologjia e përdorur. Kjo është arsyeja pse termocentralet do të varen nga energjia. Në Spanjë, kryesore llojet e termocentraleve Ato janë fotovoltaike termike, bërthamore, atmosferike dhe diellore.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për llojet e ndryshme të termocentraleve që ekzistojnë dhe karakteristikat e tyre.

Llojet e termocentraleve

llojet e termocentraleve

Termocentrali

Turbinat e këtyre impianteve fillojnë të lëvizin për shkak të avullit nën presion që përftohen nga ngrohja e ujit. Termocentralet prodhojnë energji elektrike në mënyra të ndryshme: ndër to edhe ngrohje

 • Klasike: Ata e marrin energjinë e tyre nga djegia e lëndëve djegëse fosile.
 • Nga biomasa: Ata e marrin energjinë e tyre nga djegia e pyjeve, mbetjet bujqësore apo kulturat e njohura energjetike.
 • Nga djegia e mbetjeve të ngurta komunale: Ata marrin energji duke djegur mbetjet e trajtuara.
 • centralet bërthamore: Ata gjenerojnë energji përmes reaksionit të ndarjes së atomeve të uraniumit. Nga ana tjetër, ngrohësit diellorë të ujit ngrohin ujin duke përqendruar energjinë e diellit dhe, së fundi, bimët gjeotermale përfitojnë nga nxehtësia nga brenda tokës.

termocentrali me erë

Ndërsa era vepron në fletët e turbinës me erë, turbina juaj lëviz. Për ta bërë këtë, një rotor me disa tehe është instaluar në pjesën e sipërme të kullës, të cilat janë të orientuara në drejtim të erës. Ata rrotullohen rreth një boshti horizontal që vepron në gjenerator. Funksionimi i tij është i kufizuar nga shpejtësia e erës, dhe fermat e erës kërkojnë sipërfaqe të mëdha toke. Në Spanjë, nga ana tjetër, orët e funksionimit të prodhimit të energjisë elektrike janë ndërmjet 20% dhe 30% të vitit, një vlerë e ulët krahasuar me termocentralet dhe ato bërthamore, të cilat arrijnë në 93%.

Megjithatë, duhet mbajtur mend se është një burim i pastër energjie dhe këto instalime nuk shkaktojnë asnjë dëmtim të mjedisit. Ferma e erës e instaluar në portin e Bilbaos në Ponta Lucero gjeneroi 7,1 milionë kWh energji të erës në Spanjë në pesë muajt e parë të funksionimit. Është më e dobishme që këto parqe të ndërtohen buzë detit, meqenëse ajri ka tendencë të qarkullojë me breshëri dhe është më i qëndrueshëm se në tokë.

centrali diellor

park diellor

Ekzistojnë lloje të ndryshme të këtyre termocentraleve. Midis tyre, termocentralet diellore përfitojnë nga nxehtësia e diellit për të ngrohur ujin dhe përdorin avullin e prodhuar nga ngrohja për të lëvizur turbinat. Ka edhe termocentrale diellore fotovoltaike, që Qelizat fotovoltaike janë përgjegjëse për shndërrimin e energjisë diellore në energji elektrike.. Në Spanjë kemi dy fabrika të rëndësishme: parqet fotovoltaike Puertollano dhe Olmedilla de Alarcón. Të dy janë në Castilla-La Mancha.

hidrocentrali

Turbinat e këtyre impianteve drejtohen nga rrjedha e ujit me shpejtësi të lartë. Këto përfitojnë nga ujëvarat, qofshin ato natyrore, domethënë ujëvarat dhe lumenjtë e pabarabartë, ose ujëvarat artificiale të integruara në rezervuarë. Përveç energjisë elektrike janë të afta të prodhojnë, edhe ato ndahen ose klasifikohen sipas fuqisë që zotërojnë. Nga njëra anë janë hidrocentralet e mëdha, hidrocentralet e vogla dhe hidrocentralet mikro.

termocentrali baticor

Funksionimi i tij ka ngjashmëri me hidrocentralet. Por këto përfitojnë nga ndryshimi në nivelin e detit midis baticave të larta dhe të ulëta. Termocentralet baticore konsiderohen gjithashtu ato që përfitojnë nga lëvizja e valëve për të lëvizur turbinat. Nga ana tjetër, ka edhe rryma oqeanike, të cilat përfitojnë energjia kinetike e rrymave oqeanike ose oqeanit. Kjo qasje ka pak ndikim mjedisor sepse nuk ndërtohen diga për të prishur ekosistemin.

Si funksionojnë llojet e termocentraleve

Termocentrali është një termocentral, objektivi i të cilit është shndërrimi i energjisë termike në energji elektrike. Ky shndërrim bëhet nga një cikël turbine me avull/uj termal. Ky është cikli Rankine. Në këtë rast, burimi i avullit do të prodhojë avullin që drejton turbinën.

Një lloj termocentrali është cikli i kombinuar. Në një impiant me cikël të kombinuar ekzistojnë dy cikle termodinamike:

 • Cikli breton. Ky cikël funksionon me një turbinë me gaz me djegie, zakonisht gaz natyror.
 • Cikli Rankine. Ky është një cikël konvencional i turbinës me avull-ujë.

Në të gjitha termocentralet nevojiten tre elementë për të prodhuar energji elektrike:

 • një turbinë me avull. Turbinat e shndërrojnë energjinë termike në energji kinetike.
 • Një alternator që konvertohet energjia mekanike në energji elektrike.
 • Transformator që modulon rrymën e marrë në rrymë alternative me diferenca e dëshiruar potenciale.

Rëndësia e një reaktori bërthamor

Llojet e termocentraleve në Spanjë

Një reaktor i shkrirjes është një strukturë ku ndodhin reaksionet e shkrirjes bërthamore në karburantin e përbërë nga izotopet e hidrogjenit (deuterium dhe tritium), duke çliruar energji në formën e nxehtësisë, e cila pastaj kthehet në energji elektrike.

Aktualisht nuk ka reaktorë të shkrirjes që mund të korrin energji elektrike, megjithëse ka objekte kërkimore për të studiuar reaksionet e shkrirjes dhe teknologjinë që do të përdoret në këto impiante në të ardhmen.

Në të ardhmen, reaktorët e shkrirjes do të ndahen në dy lloje: ato që përdorin mbyllje magnetike dhe ato që përdorin kufizim inercial. Një reaktor i shkrirjes me izolim magnetik përbëhet nga komponentët e mëposhtëm:

 • Një dhomë reagimi e kufizuar nga një mur metalik.
 • Duke supozuar se karburanti në dhomën e reaksionit është deuterium-tritium, një shtresë materiali e përbërë nga litium që tërheq nxehtësinë nga muret metalike dhe prodhon tritium.
 • Disa mbështjellje të mëdha gjenerojnë fusha magnetike.
 • Një lloj mbrojtjeje nga rrezatimi.

Reaktori i shkrirjes me mbyllje inerciale do të përfshijë:

 • dhoma e reagimit, më i vogël se ai i mëparshmi, kufizohet edhe nga mure metalike.
 • Mbulimi me litium.
 • Përdoret për lehtësojnë depërtimin e grimcave të rrezeve të dritës ose jone nga një lazer.
 • Mbrojtja nga radio.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për llojet e termocentraleve që ekzistojnë dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.