Llojet e ndryshme të llambave, cilën të zgjidhni?

llambat më të mira Në këtë artikull ne do të shpjegojmë të ndryshme llojet e llambave,  që përdoren zakonisht në shtëpi ose zyra, me avantazhet dhe disavantazhet e tyre.

Në fakt, aktualisht 18% e vlerës së faturës sonë të energjisë elektrike shpenzohet për ndriçimin në shtëpi dhe mbi 30% në zyra. Nëse zgjedhim një lloj të ndriçim adekuat për çdo përdorim, ne do të marrim kurseni 20% deri 80% energji.

Aspektet që duhet të merren parasysh përpara se të njihni llojet e llambave:

1. Efikasiteti, cilat janë watt (w) të konsumuara nga llojet e ndryshme të llambave.

 

2. Jeta e dobishme, e cila i referohet kohës që zgjasin secila lloj llambash.

3. Ngjyra, pasi drita që do të lëshojë do të jetë e verdhë ose e bardhë në varësi të zgjedhjes midis llojeve të ndryshme të llambave. Kjo do të varet nga teknologjia që ju preferoni, pasi ajo mund të jetë LED, eko halogjen ose fluocompact.

4. Ciklet Ato janë gjithashtu aspekte të tjera që duhet të merren parasysh kur zgjidhni midis të gjitha llojeve të llambave që ekzistojnë, pasi secila llambë ka vendosur se sa herë afërsisht ato mund të ndizen dhe fiken.

Një tjetër gjë për të mbajtur në mend është se në Llamba të kursimit të energjisë ne i përcaktojmë ato sipas sasisë suaj shkëlqim, përmes njësisë së masës të quajtur “lumens"Ose"lumenet”E cila thjesht tregon sasinë e dritës së emetuar.

Në vend të kësaj, sa më sipër llamba inkandeshente u matën në watts (W), duke treguar sa ELECTRICIDAD konsumoj

Watts kundër Lumens

Çfarë janë Lumens? Dhe si t'i llogaritni ato

Pyetja e parë që duhet të bëjmë është të pyesim veten se çfarë është një lumen?

 • Lumenët janë njësia e Sistemit Ndërkombëtar të Matjeve për të matur fluksin e dritës, një masë e fuqisë së dritës që emeton burimi, në këtë rast llamba. Çdo llambë e udhëhequr zakonisht gjeneron midis 60 dhe 90 lumen, kështu që ne mund ta llogarisim atë një llambë LED 15W do të ofronte një prodhimi i dritës prej rreth 1050 lumen. Cila do të ishte pak a shumë drita që gjeneron një llambë inkandeshente 65W.
 • Kjo ekuivalencë është rezultat i formulës vijuese: Lumens Aktual = Numri i Watts x 70.

lumenët në llamba

Ndriçim i rekomanduar për dhomat në shtëpi 

Pas gjithë asaj që është shpjeguar, ne mund të shohim një shembull shumë më praktik që do të konsistojë në njohjen sa llamba të kursimit të energjisë janë të nevojshme për një hapësirë ​​të caktuar, e cila mund të jetë çdo dhomë në shtëpi.

Të dijë çfarë Niveli i ndriçimit rekomandohet, duhet t'i referohemi luks Kjo është një njësia e intensitetit të ndriçimit të Sistemit Ndërkombëtar, të simbolit lx, e cila është ekuivalente me ndriçimin e një sipërfaqeje që normalisht dhe në mënyrë uniforme merr një fluks ndriçues prej 1 lumeni për metër katror.

Kjo do të thotë, nëse një dhomë ndizet nga një llambë 400 lumen, dhe sipërfaqja e dhomës është 20 metra katrorë, niveli i ndriçimit do të jetë 20 lx.

llojet e llambave dhe karakteristikat

Bazuar në këtë njësi, ka figura të rekomanduara për nivelin e ndriçimit në mjedisin e shtëpisë, në varësi të nevojave të secilës hapësirë ​​në shtëpi:

 • Kuzhina: rekomandimi për ndriçimin e përgjithshëm është midis 200 dhe 300 lx, megjithëse për zonën specifike të punës (ku pritet dhe përgatitet ushqimi) ngrihet në 500 lx.
 • Dhoma gjumi: për të rriturit, nivele jo shumë të larta rekomandohen për ndriçimin e përgjithshëm, midis 50 dhe 150 lx. Por në krye të shtretërve, veçanërisht për leximin atje, rekomandohen drita të përqendruara deri në 500 lx. Në dhomat e fëmijëve rekomandohet ndriçim pak më i përgjithshëm (150 lx) dhe rreth 300 lx nëse ka një fushë aktivitetesh dhe lojërash.
 • Dhoma e ndenjes: ndriçimi i përgjithshëm mund të ndryshojë nga rreth 100 dhe 300 lx, megjithëse për shikimin e televizionit rekomandohet që të uleni rreth 50 lx dhe për lexim, si në dhomën e gjumit një ndriçim 500 lx e përqendruar.
 • Banjë: nuk keni nevojë për shumë ndriçim, mjafton rreth 100 lx, përveç në zonën e pasqyrës, për rruajtje, aplikim makijazhi ose krehje flokësh: aty rekomandohet edhe rreth 500 lx.
 • Shkallët, korridoret dhe zonat e tjera të kalimit ose përdorimit të pakët: idealja është një ndriçim i përgjithshëm prej 100 lx.

Llojet e llambave dhe këshilla për zgjedhjen e tyre

Llamba më të mira Led

Ato janë shkurtesa për Diodën Emetuese të Dritës. llamba të udhëhequra Ato janë më të përputhshmet me mjedisin, pasi ato përfaqësojnë një mundësi ekologjike, si dhe efikase.

Kjo sepse ato nuk lëshojnë aq shumë CO2 në mjedis sa të tjerët llojet e llambave, dhe gjithashtu nuk paraqesin tungsten ose merkur.

Gjithashtu nëse analizojmë Karakteristikat kryesore Komentuar më lart, jetëgjatësia e llojeve të ndryshme të llambave, llamba LED mund të përdoret rreth pesëdhjetë mijë orë. Kursimet në drejtim të konsumit janë më shumë se domethënëse, pasi që ne do të konsumojmë rreth 80% më pak se çdo llambë tjetër inkandeshente tradicionale.

llamba më të mira të udhëhequra

Llambat më të mira të halogjenit Eco.

Drita që japin këto lloje llambash është veçanërisht e natyrshme dhe ato ndizen menjëherë. Lidhur me jetën e tij të dobishme, zakonisht janë dy mijë orë, duke konsumuar një zarf një e treta më pak sesa ato inkandeshente, të cilat do t'i komentojmë më poshtë.

Llambat dhe tiparet më të mira eko halogjene

Shtë e nevojshme të merret parasysh humbja e energjisë për shkak të efektit të nxehtësisë, pasi që ky lloj llamba ato lëshojnë nxehtësi.

Llamba inkandeshente.

Konsumi i energjisë është më i larti nga të gjitha llambat, të cilat do të shohim të pasqyruara më vonë në fature Elektrike.

Për fat të mirë, nga viti 2009 e tutje, ajo ka prodhuar tërheqja e këtij lloji të llambave nga tregu, duke i lënë vendin zgjidhjeve më të mira që ofrojnë të njëjtin rezultat për sa i përket shkëlqimit, por me një konsum shumë më të ulët. Në të njëjtën kohë ajo ka një numër të lartë të cikleve, ato nuk prodhojnë nxehtësi dhe riprodhojnë ngjyra saktë.

Llambat më të mira inkandeshente

Llambat më të mira të Fluocompact.

Këto lloje të llambave njihen si konsum i ulët; duke pasur një jetë të dobishme midis shtatë mijë dhe dhjetë mijë orë, dhe duke konsumuar midis 75 dhe 80% përqind më pak se llamba tradicionale.

Llambat më të mira të Fluocompact

Sa për ndriçimin që jep, këto llojet e llambave të kursimit të energjisë ato nuk rekomandohen shumë për përdorim në zonat e tranzitit. Meqenëse zakonisht duhen disa sekonda para se të ofrohen të gjitha fuqia e ndriçimit tuaj.

Cilat janë karakteristikat që duhen marrë parasysh?

a) Koha që duhet për të arritur një llambë performanca maksimale, që është, sa shpejt ndizet.

b) Këndi i hapjes ose rrezja e dritës, që do të thotë se në një kënd më të ulët, drita do të përqendrohet në një pikë më specifike.

c) Jeta e dobishme e llambës, dmth orë që zgjat drita e llambës.

d) Nga pikëpamja estetike, ne do të ndjekim formularët. Mund të gjejmë llamba globale, të rrumbullakëta, spirale ose qiri.

e) Ekzistojnë gjithashtu forma të ndryshme të shtrëngimit në varësi të diametrit të tij dhe lloji i fijes që kanë.

f)  Numri i herëve të një llambë mund të ndizet dhe çaktivizohet, dmth ciklet e tyre.

g) Fuqia e dritës ose dritës, në mënyrë të tillë që sasia më e madhe e lumens do të marrim një sasi më të madhe të dritës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.